Wczasy pod gruszą. Ile można dostać i ile dni muszą trwać? Zasady „gruszki”

Agnieszka Szmaj
Agnieszka Szmaj
Wczasy pod gruszą: wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Wczasy pod gruszą: wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Udostępnij:
Wczasy pod gruszą: ile można dostać i komu należy się to świadczenie? Jak można się o nie ubiegać i czy zawsze wynosi tyle samo? Wszystkie najważniejsze informacje o wczasach pod gruszą zebraliśmy w tym artykule.

Wczasy pod gruszą: kto może dostać dodatek?

Wczasy pod gruszą to dodatkowy zastrzyk gotówki, który można dostać właściwie za samo pójście na urlop. Niestety nie każdy może liczyć na takie dofinansowanie. Wczasy pod gruszą wypłacane są bowiem z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS), a ten nie musi istnieć w każdej firmie. Do jego tworzenia są zobowiązani pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełny etat. Jeśli firma zatrudnia mniej niż 50 pracowników, ZFŚS jest tworzony na wniosek zakładowej organizacji związkowej. Wyjątkiem od tych reguł są jednostki samorządowe oraz zakłady budżetów, gdzie ZFŚS jest tworzony bez względu na liczbę pracowników. Tam każdy może więc liczyć na wczasy pod gruszą.

Wakacje 2018 tuż tuż i to ostatnia chwila na planowanie urlopu. Skyscanner – wyszukiwarka tanich lotów, zebrała najważniejsze fakty o tym, do jakich krajów wybiera się najwięcej Polaków. Zobacz, czy spotkasz rodaków na wczasach!

TOP10 krajów na wakacje 2018. Zobacz, gdzie w tym roku jedzi...

Wczasy pod gruszą: ile można dostać? Jaka jest kwota dodatku?

Wczasy pod gruszą to nie jest dodatek finansowy o z góry określonej i takiej samej dla każdego kwocie. Na jego wysokość wpływa sytuacja życiowa, rodzinna i materialna pracownika. Oznacza to, że to, ile dostaniemy za wczasy pod gruszą, zależy od zarobków naszych i członków naszej rodziny, a najwięcej otrzymają ci, którzy zarabiają najmniej. Na wysokość dodatku nie ma wpływu natomiast staż pracy, kwalifikacje ani zajmowane stanowisko.

Jeśli wczasy pod gruszą nie przekroczą 380 złotych, są one zwolnione z podatku dochodowego. Bez względu na wysokość, od dodatku nie odprowadza się składek ZUS.

Wczasy pod gruszą: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Wczasy pod gruszą. Ile można dostać i ile dni muszą trwać? Z...

Wczasy pod gruszą: ile dni muszą trwać? Jakie są zasady otrzymania dofinansowania?

Z reguły wczasy pod gruszą otrzymuje się za urlop wypoczynkowy trwający minimum 14 dni kalendarzowych. Nie chodzi o to, że musimy jednocześnie wybrać 14 dni urlopu, ale łącznie musimy być poza pracą przez 14 dni kalendarzowych, co musi pokrywać się z naszym urlopem wypoczynkowym. Kiedy są wypłacane wczasy pod gruszą? Zasady powinny być określone w regulaminie ZFŚS. Powinien on zawierać informacje o tym:

  • jaki jest okres, za który przysługuje wypłata dofinansowania (jest to z reguły 14 dni kalendarzowych, ale nie musi tak być)
  • jaki jest termin wypłaty świadczenia (niektóre firmy wypłacają je przed urlopem, inne po)
  • inne zasady (np. konieczność przedstawienia pracodawcy dowodów poniesionych kosztów w związku z organizacją wakacji)

Chociaż wczasy pod gruszą kojarzą nam się głównie z dofinansowaniem na wypoczynek letni, nie ma znaczenia, kiedy idziemy na urlop. Również zimą możemy ubiegać się o popularną „gruszkę”.

ZOBACZ TEŻ: Wniosek urlopowy: darmowy wniosek do pobrania >>>

Wczasy pod gruszą: wniosek urlopowy to nie wszystko!

Istotne jest to, że nie wystarczy złożyć jedynie wniosku urlopowego, który da nam wypoczynek o długości wystarczającej do otrzymania świadczenia znanego jako wczasy pod gruszą. Wniosek o takie dofinansowanie jest niezbędny, byśmy je otrzymali. Po wniosek o wczasy pod gruszą najlepiej udać się do działu kadr, choć można też skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie.

Jaki urlop w 2018 r.? Będą zmiany w przepisach? W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej trwają prace

Urlop 2018: nowe przepisy, dni wolne 2018 [ZOBACZ, JAKIE ZMI...

Świadczenie urlopowe czy wczasy pod gruszą?

Wczasy pod gruszą nie są tym samym, co świadczenie urlopowe. To dwa różne świadczenia. Świadczenie urlopowe jest wypłacane nie z ZFŚS, a ze środków pracodawcy. W przeciwieństwie do wczasów pod gruszą, podlega także opodatkowaniu, niezależnie od tego, jaka jest jego kwota. Kolejną różnicą jest to, że świadczenie urlopowe każdy pracownik firmy uzyska w tej samej wysokości, bez względu na swoją sytuację materialną. Różnice będą wynikały jedynie z wymiaru etatu, na którym jest zatrudniony pracownik, a także ustaleń pracodawcy. Nie musi być też wypłacane w ogóle, jeśli taką decyzję podejmie pracodawca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2018-07-28T06:10:59 02:00, Święcki Artur:

Czy należy mi się wypłata za wczasy pod gruszą jeśli pracowałem tylko 11 miesięcy u danego pracodawcy?? Urlop wykorzystałem w czerwcu 10 dni roboczych a w sumie 16 dni roboczych

nie

J
Janusz
Za komuny się należało Grażynce a teraz musiała na starość urodzić żeby wyszarpac jakiś szmal od państwa!
Ś
Święcki Artur
Czy należy mi się wypłata za wczasy pod gruszą jeśli pracowałem tylko 11 miesięcy u danego pracodawcy?? Urlop wykorzystałem w czerwcu 10 dni roboczych a w sumie 16 dni roboczych
k
krak
tak placza ze nie ma pracownikow ale zeby wyplacic pracownikowi na wczasy to juz chetnych nie ma.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie