Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We wtorek rocznica Cudu Lubelskiego (program uroczystości, objazdy)

EP
Jacek Babicz
Ktoś zauważył na obrazie Matki Boskiej plamkę. - Maryja zapłakała - rozeszło się po całym mieście i okolicach. Do katedry ciągnęły tłumy wiernych. Tak wydarzenia z 3 lipca 1949 r., określane mianem Cudu Lubelskiego, wspominają ich świadkowie. We wtorek, w 63. rocznicę cudu, na placu przed archikatedrą abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, odprawi uroczystą mszę. Zaplanowano też procesję. Kierowcy muszą się liczyć z objazdami. Początek uroczystości o godz. 19.00.

- Niech liczny udział w eucharystii i w procesji Maryjnej ulicami Lublina będzie wyrazem naszej wiary i wdzięczności wobec Boga za to, że w Maryi dał nam wyraźny znak obecności wśród swojego ludu - napisał w liście do wiernych abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski.

Przypomnijmy, że mianem Cudu Lubelskiego określa się pojawienie na obrazie Matki Boskiej w katedrze lubelskiej wilgotnych plam. Wiadomość o niewyjaśnionym zjawisku przyciągnęła do świątyni tłumy wiernych.

Sprawę próbowała zbadać specjalna komisja, jednak w oficjalnym raporcie stwierdziła, że nie można ustalić, czym jest płyn, który pojawił się na obrazie.

Wydarzeniami interesowały się też władze komunistyczne. W końcu, gdy do Lublina zaczęli przybywać ludzie z całej Polski, poleciły otoczyć miasto czymś w rodzaju kordonu sanitarnego. Na rogatkach pojawiły się posterunki milicji i wojska. Wprowadzono zakaz sprzedaży biletów kolejowych do Lublina. Nie przynosiło to jednak oczekiwanych efektów, bo ludzie szli polami i łąkami i w ten sposób dostawali się do miasta.

W końcu władze postanowiły zareagować bardziej zdecydowanie. Rozpoczęły się aresztowania. Pretekstem do nich była śmierć młodej kobiety na placu przed katedrą. Według niektórych, dziewczyna została stratowana, inni mówili o zabójstwie. Komuniści ogłosili, że kler nie panuje nad sytuacją, powtarzali, że nie ma żadnego cudu, a całe zamieszanie ma odciągnąć ludzi od pracy w polu i spowodować straty w gospodarce narodowej.

Cud uznał oficjalnie papież Jan Paweł II. Koronacja obrazu odbyła się w 1988 roku.

Zgodnie z tradycją, w rocznicę cudu przed archikatedrą zostanie odprawiona msza św. Po niej wierni wezmą udział w procesji.

3 lipca - zmiany w komunikacji miejskiej

We wtorek, w godzinach od 19 do 22 zamknięta będzie ul. Królewska, a od godz. 20.30 do 22.00 także ulice Lubartowska i Świętoduska. ZTM w Lublinie przewidział objazdy dla autobusów komunikacji miejskiej:

- linia 1 (… - Zamojska - Bernardyńska - pl. Wolności - Kapucyńska - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - …)
- linia 4 (… - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - …)
- linia 6 (… - Zamojska - Bernardyńska - pl. Wolności - Kapucyńska - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - …)
- linia 11 (… - Narutowicza - Okopowa - Hempla - Kołłątaja - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - …)
- linia 17 (… - Zamojska - Bernardyńska - pl. Wolności - Kapucyńska - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - …)
- linia 23 (w kierunku Felina: … - Solidarności - Tysiąclecia - Unii Lubelskiej - Fabryczna - … w kierunku Paderewskiego bez zmian)
- linia 32 (… - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Solidarności - Tysiąclecia - …)
- linia 156 … (- Zamojska - Bernardyńska - pl. Wolności - Kapucyńska - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Prusa - Jaczewskiego - …)
- linia 160 (… - Zamojska - Bernardyńska - pl. Wolności - Kapucyńska - Krakowskie Przedmieście - 3 Maja - Prusa - Jaczewskiego - …)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski