Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Węgiel brunatny jest tani, ale mniej kaloryczny i szkodliwy dla środowiska. Czy tej zimy będziemy nosić maseczki antysmogowe?

Justyna Madan
Justyna Madan
Zniesiony zakaz palenia w gospodarstwach domowych węglem brunatnym wpłynie negatywnie na jakość powietrza. Czy tej zimy będziemy nosić maseczki antysmogowe?
Zniesiony zakaz palenia w gospodarstwach domowych węglem brunatnym wpłynie negatywnie na jakość powietrza. Czy tej zimy będziemy nosić maseczki antysmogowe? 123rf/Canva
Grupa PGE uruchomiła punkty sprzedaży węgla brunatnego dla odbiorców indywidualnych. Zaletą bez dwóch zdań jest jego cena, można bowiem kupić tonę już nawet za niecałe 200 złotych. Problem w tym, że węgiel brunatny pod względem emisji przy spalaniu jest bardzo szkodliwy, mniej wydajny i może uszkodzić piec. Czy konsekwencją takich decyzji będzie gorszy stan naszego zdrowia i dużo bardziej zanieczyszczone powietrze tej zimy?

Spis treści

PGE rozpoczęła 11 października sprzedaż węgla brunatnego. - Dzięki zmianie przepisów, węgiel brunatny z dwóch największych polskich kopalń w Bełchatowie i Turowie może być wykorzystywany na potrzeby grzewcze w gospodarstwach domowych lub instalacjach spalania o nominalnej mocy cieplnej mniejszej niż 1 MW – poinformowała spółka na swojej stronie internetowej.

Do tej pory węglem brunatnym nie można było palić w domowych piecach, przepisy zostały złagodzone przez kryzys energetyczny. Zmiana regulacji, póki co, obowiązuje do końca kwietnia 2023 roku. Ekolodzy nie są z tego faktu zadowoleni i my również nie powinniśmy być.

Jaka jest różnica między węglem kamiennym a brunatnym?

Węgiel brunatny jest w większości wykorzystywany do produkcji energii w elektrowniach i elektrociepłowniach. - Ze względu na swoje właściwości utrudniające transport na większe odległości, zakłady stosujące węgiel brunatny zwykle zlokalizowane są w pobliżu miejsca wydobycia. Transport jest nieopłacalny, gdyż często dochodzi do zbijania się węgla brunatnego, co stwarza problemy przy rozładunku, czy też jego zamarzania zimą – informuje Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego na swojej stronie internetowej.

W porównaniu do węgla kamiennego, węgiel brunatny jest mniej zasobny w pierwiastkowy węgiel - zawiera go w przedziale od 58 do 78%. Cechuje go za to wysoka zawartość siarki (do 6%), popielność i wilgotność. – Węgiel ten jest przejściowym tworem pomiędzy torfem a węglem kamiennym, co wpływa to na jego wartość opałową, osiągającą wielkości w przedziale 5,9-23,9 Mj/kg (węgiel kamienny ma 15-35 Mj/kg) – dodaje Muzeum Geologiczne.

Czy można w piecu palić węglem brunatnym?

Węgiel brunatny jest mniej wydajny, więc trzeba nawet 3 razy więcej niż kamiennego, aby odpowiednio ogrzać dom. Może też zepsuć piec, zwłaszcza automatyczny, ponieważ węgiel brunatny jest bardziej miękki, więc jest szansa, że w kotle automatycznym się pokruszy i zapcha podajnik, informują analitycy SmogLab.

Kolejną kwestią jest wilgotność tego surowca. Tuż po wydobyciu, zawiera nawet 30 proc. wody, przed spaleniem należy go więc podsuszyć. Do palenia teraz, węgiel brunatny powinien być wydobyty jeszcze latem.

- Podsuszony do granic palności węgiel brunatny da się spalić właściwie w każdym kotle węglowym, zarówno dolnego jak i górnego spalania. Przy czym w kotle górnego spalania należy rozpalać węgiel brunatny od góry, ponieważ wbrew pozorom zawiera on tyle samo substancji lotnych co węgiel kamienny, a żal byłoby przerobić je w dym i smołę zamiast w ciepło – podaje strona Czyste Ogrzewanie.

Węgiel brunatny jest szkodliwy dla środowiska

- Węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla, biorąc pod uwagę emisje z jego spalania. Zawiera więcej siarki i popiołu oraz ma niższą wartość opałową niż węgiel kamienny – podaje Health and Environment Alliance (HEAL).

Elektrownie, w których pali się węglem brunatnym posiadają specjalne filtry, systemy odsiarczania i kotły przeznaczone do efektywnego spalania tego surowca. Gospodarstwa domowe do palenia tym węglem nie są w ogóle przystosowane. Ucierpi na tym środowisko, bo do powietrza trafi dużo więcej siarki i rtęci.

Eksperci już teraz uprzedzają, że powinniśmy się zaopatrzyć w maseczki antysmogowe. W związku z brakiem odpowiednich filtrów w gospodarstwach domowych możemy spodziewać się wilgotnego, gęstego dymu.
Od lat toczy się też dyskusja na temat skutków zdrowotnych i wpływu na środowisko związanymi z wydobyciem węgla brunatnego.

- Kopalnie węgla brunatnego to olbrzymie spustoszenie lokalnego środowiska. Obniżenie poziomu wód gruntowych to nie tylko ekonomiczne ryzyko dla okolicznych rolników, ale też znaczące i trwałe ograniczenie możliwości upraw i dostarczania na lokalny rynek zdrowej żywności – informował w raporcie HEAL roku dr Tadeusz Jędrzejczyk, specjalista zdrowia publicznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dziesiątki tysięcy ludzi każdego roku umiera w Polsce przedwcześnie z powodu zanieczyszczeń powietrza, także tych emitowanych z kominów elektrowni. Skutki zmiany klimatu zagrażają naszemu zdrowiu i życiu na wiele sposobów, dotykając głównie osoby o najniższym statusie finansowym. - Węgiel brunatny jest najbardziej szkodliwym dla zdrowia rodzajem węgla, dlatego z jego wydobywania i spalania powinniśmy zrezygnować w pierwszej kolejności – alarmowała już w 2020 roku Weronika Michalak z HEAL.

Internet wrze od dyskusji na temat zniesienia zakazu palenia węglem brunatnym. Internauci obawiają się o swoje zdrowie i powietrze, jakim być może przyjdzie nam oddychać tej zimy.

Gdzie w Polsce znajdują się złoża węgla brunatnego?

W 2020 rezerwy węgla brunatnego w Polsce szacowano na 5,75 mld ton (10. miejsce na świecie). Miejsca wydobycia to:

  • Bełchatowskie Zagłębie Węgla Brunatnego: Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów” w Bełchatowie,
  • Konińskie Zagłębie Węgla Brunatnego: Kopalnia Węgla Brunatnego „Konin” w Kleczewie, Kopalnia Węgla Brunatnego „Adamów” w Turku (została zamknięta w 2021)
  • Turoszowskie Zagłębie Węgla Brunatnego: Kopalnia Węgla Brunatnego „Turów” w Bogatyni,
  • Kopalnia Węgla Brunatnego „Sieniawa” w Sieniawie Lubuskiej.

Złoża węgla brunatnego w Polsce znajdują się w:

  • Legnica – Prochowice – Ścinawa,
  • Gubin – Mosty – Brody,
  • Kozienice – Głowaczów,
  • Trzcianka,
  • Złoczew.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Węgiel brunatny jest tani, ale mniej kaloryczny i szkodliwy dla środowiska. Czy tej zimy będziemy nosić maseczki antysmogowe? - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski