18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wernisaż prac Tytusa Dzieduszyckiego na lubelskim Zamku

Sylwia Hejno
Praca Tytusa Dzieduszyckiego
Praca Tytusa Dzieduszyckiego www.zamek-lublin.pl
W okupowanej przez studentów kawiarni w piwnicach staromiejskich dwa razy w tygodniu panuje "Sex". Naturalnie kabaret "Sex"(...) Pierwsze zdjęcie zrobiliśmy jeszcze w kawiarni (...) Nie trwało to niestety zbyt długo, ot tyle tylko, że zdążyliśmy jeszcze obejrzeć jedno z ciekawszych malowideł ściennych wykonanych przez pana Tytusa Dzieduszyckiego" - relacjonował Kurier Lubelski w 1953 r. Wystawa tego nietuzinkowego artysty zostanie otwarta dziś 16 bm. o godz. 18 na lubelskim Zamku.

Był samoukiem. Pracę magisterską z biologii napisał o bobrach. Jego talent dostrzegło jednak Koło Młodych Plastyków na KUL, z którego wyłoniła się w 1957 roku słynna grupa "Zamek". Tytus Dzieduszycki-Sas był jednym z jej wybitnych członków.

Lubelska "Piwnica", o której mowa we wstępie, wzorowana na krakowskiej "Piwnicy pod Baranami", mieściła się przy Rynku 8 (z czasem kabaret "Sex" przeniósł się do "Nory"). A wspomniany malunek odzwierciedla fascynację Dzieduszyckiego surrealizmem. W wolnych chwilach rysował karykatury stylizowanych na modłę egzystencjalistów lubelskich poetów czy muzyków.

Po 1957 roku wiele eksperymentował, zainteresował się taszyzmem i malarstwem materii. Na łamach Kuriera "niedokończony biolog, bezrobotny plastyk" wyznał wówczas, że interesują go "ciężkie techniki".

Wyjazd do Paryża w 1959 roku otworzył zupełnie nowy okres jego twórczości. Pierwsze paryskie prace bardziej przypomniały obiekty niż obrazy. Powstawały przy użyciu gotowych, skromnych elementów - drutu, sznurka, szkła, złomu czy kamienia. W końcu lat 60. spotkał go zaszczyt - wziął udział w Salonie Artystów Dekoratorów w Grand Palais. Interesowała go wtedy sztuka kinetyczna. W ostatnich latach życia(zginął w wypadku samochodowym w 1973 roku) zajął się projektowaniem Auroville - idealnego miasta przyszłości, wzorowanego na układzie galaktyki.

Pamiętał o artystycznych korzeniach. Dzięki jego pośrednictwu lubelski "Zamek" był jedyną polską grupą, którą wspierał w Paryżu międzynarodowy ruch "Phases".

Na wystawie zobaczymy m.in. eksponaty z paryskiej kolekcji Barbary Dzieduszyckiej-Sas. Pokazuje ona twórczość lubelskiego artysty na tle intensywnych przemian w sztuce polskiej i francuskiej w latach 50. i 60.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski