Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wiatraki dostarczą czystej energii

Andrzej Wojtan
Nowoczesne elektrownie wiatrowe emitują mało hałasu
Nowoczesne elektrownie wiatrowe emitują mało hałasu archiwum
Jest szansa, że za 2-3 lata na polach koło Dąbrowy Bór - Zarzecze w gminie Kraśnik stanie farma wiatrowa składająca się z czterech lub pięciu wiatraków, które przekształcą energię kinetyczną wiatru w energię elektryczną. Proces ten odbywa się dzięki zastosowaniu turbin, których wirnik obracany siłą wiatru napędza generator prądotwórczy, generując w ten sposób ekologiczną energię.

- Na tym terenie są korzystne warunki meteorologiczne. Jest blisko do rozdzielni energetycznej, gdzie doprowadzany będzie prąd wytwarzany przez wiatraki, oraz wyznaczony teren, gdzie można je zlokalizować. Musi to być co najmniej 500 metrów od zabudowań. Czterech właścicieli działek wyraziło już chęć podpisania umowy na ich dzierżawę pod wiatraki - mówi Stefan Taigner, przedstawiciel warszawskiej firmy Contino Wind Group na Region Wschodni, która ma się zająć przygotowaniem lokalizacji tej inwestycji oraz budową wiatraków, dróg dojazdowych i sieci.

Zgodnie z umową dzierżawy, użytkowanie elektrowni wiatrowej planowane jest na 29 lat z opcją przedłużenia o następne 11 lat. Niektórzy właściciele zabiegają, by wiatrak postawić właśnie na ich gruncie. Przedstawiciel firmy zapewnia, że lokalizacja turbin wiatrowych będzie spełniać wszystkie, bardzo rygorystyczne, przepisy dotyczące oddziaływania na środowisko. Np. nowoczesne elektrownie wiatrowe emitują bardzo mało hałasu. Już 200 m od turbiny staje się on niesłyszalny.

Polska ma olbrzymi potencjał rozwojowy energetyki wiatrowej. Obecnie moc zainstalowana w tej energetyce wynosi jedynie 724 MW. Aby zaopatrzyć w energię około 400 gospodarstw domowych lub duży zakład przemysłowy wystarczy zazwyczaj średniej wielkości wiatrak o wysokości 60 m i rozpiętości skrzydeł do 40 m. Wiatraki koło Kraśnika mają mieć 100 m wysokości i rozpiętość skrzydeł 90 m. Rocznie będą mogły wyprodukować około 24 tys. megawatogodzin energii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski