Wiaty przystanków ZTM Lublin zmienią się w witryny na...

  Wiaty przystanków ZTM Lublin zmienią się w witryny na plakaty wyborcze

  Artur Jurkowski

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  67 wiat przystankowych będzie służyło jako darmowe miejsca do wieszania plakatów z kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
  Wiaty przystanków ZTM Lublin zmienią się w witryny na plakaty wyborcze

  ©Jacek Babicz/archiwum

  - Kodeks wyborczy obliguje nas do wskazania miejsc, gdzie za darmo można eksponować obwieszczenia i materiały komitetów wyborczych - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz miasta Lublin.

  Ratusz wskazał właśnie miejsca, gdzie za darmo można wieszać plakaty. Lista obejmuje 48 "miejskich" słupów ogłoszeniowych i 67 wiat przystankowych. Ta druga lokalizacja jest zaskoczeniem. Generalnie wiaty nie mogą być wykorzystywane do wieszania reklam.

  - Przystanki jako miejsca ekspozycji plakatów wyborczych są udostępniane od kilku lat. Zatem ten rok nie stanowi żadnego novum - przekonuje Justyna Góźdź, rzeczniczka Zarządu Transportu Miejskiego.


  - Chodzi tylko o wiaty starego typu. Nie dopuściliśmy możliwości wieszania plakatów w nowo powstałych wiatach. Oczywiście druki wyborcze nie będą mogły zasłaniać np. rozkładów jazdy. Raczej nie dojdzie do sytuacji, że przystanki będą obwieszone plakatami niczym choinka bożonarodzeniowa bombkami - twierdzi Wojewódzki.

  Wśród dopuszczonych do "plakatowania" przystanków nie ma ani jednego zlokalizowanego w centrum miasta. Na liście są te stojące m.in. przy al. Andersa, ul. Filaretów, Jana Pawła II.

  Od tego roku plakaty wyborcze w Lublinie nie mogą być wieszane w pasach drogowych, m.in. na barierkach, latarniach. Chcieli tego miejscy radni. I "tak" propozycji powiedział w lutym prezydent Lublina. - Wyznaczymy specjalne darmowe miejsca do ekspozycji plakatów. Ale mieliśmy za mało czasu, aby uporać się z tym przed wyborami do Parlamentu Europejskiego - wyjaśnia Grażyna Ziemińska-#-Bicka, pełnomocnik prezydenta Lublina ds. wyborów.

  Takie witryny na plakaty na terenie dzielnic mają pojawić się przed jesiennymi wyborami samorządowymi.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo