Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wicepremier Sasin: Trójmorze to przyszłość Europy

Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych
Ministerstwo Aktywów Państwowych
Agresja Rosji na Ukrainę powoduje, że w naszej części Europy rodzi się zupełnie nowy porządek polityczny. Świat z dużym niepokojem patrzy na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Europa stoi dziś przed wyzwaniem pokonania rosyjskiego imperializmu. Jednak nie wszystkie państwa stanęły jednoznacznie po stronie niepodległościowych i wolnościowych dążeń Ukraińców, licząc że nadal można prowadzić interesy z Moskwą - pisze dla nas z okazji Samorządowego Kongresu Trójmorza Jacek Sasin, Wicepremier i Minister Aktywów Państwowych.

Polska od samego początku wojny wspierała niepodległościowe aspiracje Ukraińców. Zdajemy sobie sprawę z tego, że jeśli teraz apetyt Putina nie zostanie powstrzymany zagrożona może być nasza Ojczyzna. Wszyscy pamiętamy słowa Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, że po agresji na Gruzję, Rosja sięgnie po Ukrainę a następnie po Polskę. Aby ten czarny scenariusz nigdy się nie ziścił, nie tylko należy pomagać Ukraińcom pokonać agresora, ale także budować silną pozycję Polski w regionie i świecie.

Rząd Zjednoczonej Prawicy konsekwentnie realizuje politykę wzmacniania bezpieczeństwa Polski. Budujemy silną armię, silne państwo, które będzie zdolne się obronić i odstraszyć wszystkich tych, którzy chcieliby zamachnąć się na naszą polską wolność i niepodległość. Przyświeca nam myśl, że bez zapewnienia realnego bezpieczeństwa nie będzie można mówić o sprawnie funkcjonującym państwie, o rozwoju Polski i Polaków. To jest istota naszych działań. Najważniejsze dla państwa i jego obywateli jest zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, przede wszystkim w dwóch wymiarach – militarnym oraz energetycznym.

W ramach budowania relacji opartych na wspólnym bezpieczeństwie – militarnym i energetycznym – narodziła się koncepcja Trójmorza, czyli sojuszu państw położonych nad Adriatykiem, Bałtykiem i Morzem Czarnym. Tę ideę Prezydent Lech Kaczyński rozumiał nie jako sojusz defensywny, ale jako szansę na rozwój, realizację wielkich przedsięwzięć, które zmienią oblicze naszego regionu.

W ostatnich latach Europa Środkowo-Wschodnia zmieniała się intensywnie, państwa odnotowywały dynamiczny rozwój. Warto pamiętać, że terytorium i zasoby ludnościowe 12 krajów Trójmorza to 30 proc. całej Unii Europejskiej. Jeszcze kilkanaście lat temu kraje te wypracowywały ok. 15 proc. PKB UE, dzisiaj jest to prawie 20 proc., co oznacza, że potencjał gospodarczy i zamożność tej części Europy rośnie. Na marginesie dodam, że w wielu stolicach Europy Zachodniej patrzą na to dość niechętnie, by nie powiedzieć wrogo.

Dla nas - tak samo, jak dla Ś.P. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Trójmorze to przyszłość Europy. To szansa na głębokie zmiany o cywilizacyjnym wymiarze, jak również możliwość stworzenia przeciwwagi dla rosyjskich wpływów.

Wojna na Ukrainie oraz wszystko to, co z niej wynika nie tylko w wymiarze politycznym, ale także w wymiarze gospodarczym - czyli kryzys energetyczny, kryzys w dostępie do surowców energetycznych, pokazuje jak ważne jest szukanie alternatywnych źródeł energii oraz alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych. Aby skutecznie realizować tę politykę niezbędna jest współpraca w regionie.

Trójmorze aby oddychać pełnią płuc i nadal się rozwijać nie może się zamykać. Musi również myśleć o tym, aby rozszerzać się na nowe obszary, kraje i społeczeństwa - również na te, które dzisiaj są poza europejskim obszarem wolności, poza Unią. Produkcja musi koncentrować się w regionach bliskich sobie geograficznie. Jednym z narzędzi, które służą wzmacnianiu więzi jest projekt Via Carpatia, będący „kręgosłupem komunikacyjnym wschodniej Polski i Trójmorza”.

Pod koniec 2021 r. miałem przyjemność otwierać kolejny odcinek Via Carpatia – której wielkim orędownikiem był Prezydent Lech Kaczyński. Via Carpatia to koncepcja Trójmorza w praktyce – wielka inwestycja, jaka powstaje wspólnymi siłami. To impuls do rozwoju gospodarczego, zaś na poziomie polskim to kolejny krok w likwidacji wykluczenia części regionów, które w III RP zaklasyfikowano jako Polskę B i przed rokiem 2015 niewiele starano się robić, by ten podział zlikwidować.

Wyzwaniem naszych czasów jest budowa silnej Polski. Doświadczenie pokazuje, że to właśnie kraje Europy Środkowej staną się w nieodległej przyszłości nowym kołem zamachowym dla całej Europy. Wierzę, że dzięki polityce naszego rządu sprostamy tym oczekiwaniom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski