Widzę, lubię, szanuję…

Materiał Informacyjny Narodowego Instytutu Dziedzictwa
Opactwo w Tyńcu
Opactwo w Tyńcu fot. Monika Oleksy
Udostępnij:
W 2015 r. przypada siedemdziesiąta rocznica zakończenia drugiej wojny światowej. To skłania do pogłębionej refleksji i dyskusji na temat ochrony dziedzictwa kulturowego – dziedzictwa, które przez ostatnie siedem dekad pozwalało Polakom zachować własną tożsamość, poszukiwać korzeni i odbudować wolną ojczyznę. Z wysiłku poprzednich pokoleń powinniśmy być dumni – z ich walki o niepodległość, walki o zachowanie niemych świadków naszej historii – zabytkowej architektury, zbiorów sztuki, rodzinnych pamiątek, dziedzictwa niematerialnego.

Misją Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest upowszechnianie wiedzy o zabytkach, przeszłości oraz popularyzowanie przedsięwzięć służących ich zachowaniu i docenieniu. Stąd pomysł na kampanię społeczną pod hasłem „Chroniąc zabytki – wybierasz przyszłość”. Według inicjatora tego pomysłu Piotra Żuchowskiego, Generalnego Konserwatora Zabytków, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „akcja społeczna ma na celu uświadomić społeczeństwu, że każdy z nas po części jest odpowiedzialny za dziedzictwo kulturowe. Bez naszego zaangażowania, zainteresowania, opieki będziemy tracić to co najcenniejsze w każdym narodzie czyli tożsamość kulturową. Każdy z nas może wnieść swój nawet niewielki wkład, by zatrzymać upływ czasu i nieodwracalne procesy degradacji zabytków i pamięci o nich”. Dziedzictwo to zasób nieodnawialny, jego wykorzystanie w duchu zrównoważonego rozwoju zapewnia mu przyszłość i możliwość korzystania z niego. Troska o dziedzictwo to decyzja jaką przyszłość wybieramy, również dlatego, że dziedzictwo kulturowe wpływa na to, jaką ścieżką rozwoju społecznego i gospodarczego podążymy. Przykładów na społeczne zainteresowanie i dbanie o dziedzictwo jest coraz więcej w całej Polsce, współcześnie obserwujemy prawdziwy przełom w podejściu do przeszłości. Społeczne zaangażowanie w ratowanie dziedzictwa kulturowego jest coraz bardziej widoczne, a możliwość wspierania lub wzięcia bezpośredniego udziału w tego typu działaniach jest dostępna dosłownie dla każdego. Przykładem są już tradycyjnie obchodzone Europejskie Dni Dziedzictwa, Industriada, Festiwal Kultury Kresowej i wiele innych. Dzięki takim programom, jak obecnie uruchamiany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa „Wolontariat na rzecz dziedzictwa”, organizacje pozarządowe będą miały możliwość zrealizowania ciekawych i rozbudowanych projektów, angażujących wolontariuszy. Na stronie wolontariat.nid.pl będą publikowane informacje o odbywających się projektach, w których wolontariusze są mile widziani. Wzięcie udziału w programie to nie tylko możliwość stworzenia i zrealizowania ciekawego przedsięwzięcia. Wolontariusze, oprócz satysfakcji z wykonanej pracy, mogą zyskać umiejętności praktyczne, wiedzę oraz poznać ciekawych, inspirujących ludzi o podobnych zainteresowaniach. Można by rzec, że dziedzictwo łączy w słusznej sprawie.

Powoli zmienia się również podejście do tego, jakie wartości ekonomiczne posiada dziedzictwo, które coraz częściej traktowane jest nie jako ciężar, ale jako kapitał i inwestycja w przyszłość. Samorządy inwestują w konserwację zabytków, w ich udostępnianie, w działania edukacyjne i popularyzatorskie, widząc w tym szanse dla rozwoju swego regionu. Powstaje oferta edukacyjna i turystyczna w obiektach zabytkowych, z której korzystają zarówno mieszkańcy, jak i turyści. Z raportu Eurostatu Cultural Statistics edition 2011 wynika, że Polacy nadal jednak zdecydowanie rzadziej odwiedzają rodzime zabytki niż nasi sąsiedzi w Unii Europejskiej; jesteśmy na siódmym miejscu od końca. Również z badań Narodowego Instytutu Dziedzictwa wynika, że połowa Polaków nie zwiedziła w ostatnim czasie żadnego obiektu zabytkowego. _„– Dzięki kampanii społecznej »Chroniąc zabytki – wybierasz przyszłość« – mamy nadzieję – zainteresowanie dziedzictwem kulturowym wzrośnie a turyści zainteresują się naszą historią, docenią rodzime zabytki a także zechcą więcej czasu poświęcić na pogłębianie o nich wiedzy i podziwianiu pięknych budowli, parków, ogrodów czy zabytków techniki” _– podkreśla prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Mamy bardzo bogatą historię, a jej odzwierciedleniem są zabytki i dziedzictwo niematerialne, które bezwzględnie powinniśmy chronić dla przyszłych pokoleń.

Kampania społeczna „Chroniąc zabytki – wybierasz przyszłość” ma przede wszystkim na celu uświadomić nam, że dużo zależy od nas samych, naszej aktywności w działaniu na rzecz dziedzictwa. Warto także zastanowić się nad ochroną dziedzictwa ruchomego, w tym rodzinnych pamiątek czy fotografii. One również są swego rodzaju zabytkiem, który ocalony od zapomnienia może zaprocentować w przyszłości jako źródło do poznania historii naszej rodziny i kraju.
Wioletta Łabuda-Iwaniak

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015. Sprawdź na stronie edd.nid.pl jakie wydarzenia są organizowane w Twoim regionie, w ramach tegorocznej edycji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.