Widziane z Kosowa: Kako ste Srbja?

  Widziane z Kosowa: Kako ste Srbja?

  Jacek Gallant

  Kurier Lubelski

  Aktualizacja:

  Kurier Lubelski

  Zestrzelony F-117A w Wojvodinie
  1/9
  przejdź do galerii

  Zestrzelony F-117A w Wojvodinie ©inserbia.info

  24 marca 1999 roku spadły na Jugosławię pierwsze bomby zrzucone przez NATO. Trzy dni później, 27 marca, "niewidzialny" F-117A (Stealth Fighter) został zestrzelony w Wojwodinie w rejonie miejscowości Budanovci. Serbski prezydent Tomislav Nikolić powiedział podczas tegorocznych obchodów 15. rocznicy ataków na Jugosławię, że do dziś nikt nie przeprosił Serbii za ten nielegalny akt agresji. Z kolei premier Kosowa Hashim Thaci określił tę datę jako "wielki dzień dla Republiki Kosowa, dla obywateli Kosowa, dla wszystkich Albańczyków. Jest to dzień rozpoczęcia bombardowań NATO przeciwko Serbii, po osiągnięciu porozumień w Rambouillet."

  Komu uwierzyć?


  15 lat temu dziewiętnaście państw NATO rozpoczęło 79-dniowe bombardowanie Federalnej Republiki Jugosławii (Serbii i Czarnogóry) za rzekome przeprowadzanie przez Serbów "czystek etnicznych" na Albańczykach w Kosowie i Metohji. Rozkaz rozpoczęcia działań wojennych wydał wówczas sekretarz generalny NATO - Javier Solana. Rada Bezpieczeństwa ONZ nie dała na to zgody. NATO pogwałciło Kartę Narodów Zjednoczonych, ale przede wszystkim Prawo Międzynarodowe, na które niektórzy politycy USA, Francji i Niemiec dziś tak często powołują się komentując wydarzenia na Krymie.

  W dodatku podczas tych ataków powietrznych zrzucono ponad 10 ton zubożonego uranu (depleted uranium), który jak się potem okazało jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi jak i środowiska naturalnego. Ujawnił to już w 1999 roku Bakary Kante z Senegalu, który opracował raport na zlecenie ONZ (początkowo ukrywany przez Narody Zjednoczone).

  Po 12 latach od tych bombardowań naukowcy z Uniwersytetu Berkeley w Kalifornii przeprowadzili badania i stwierdzili, że poziom promieniowania zubożonego uranu w Kosowie jest 107 razy wyższy niż dozwolone normy. Miejscami o najwyższym skażeniu w Kosowie jest, według tych badań, kilka wsi w rejonie Gjakovej / Đakovicy i Peji / Peć. Według raportu szkody ekologiczne będą odczuwalne jeszcze przez wiele lat, aż siła promieniowania zdolna do deformowania genów ludzkich straci moc. Kosowscy eksperci twierdzą jednak coś innego. Firma zajmująca się pomiarami radioaktywności i niebezpiecznych substancji w ramach KSF (Kosowskie Siły Bezpieczeństwa) regularnie dokonuje pomiarów w terenie. Z jej badań wynika, że obecność zubożonego uranu w Kosowie jest w granicach normalnego poziomu.

  Należy przy tym pamiętać, że działania zubożonego uranu są niebezpieczne zarówno dla atakowanego jak i atakującego, a stosowanie tego pierwiastka w broni konwencjonalnej jest zabronione odpowiednimi rezolucjami ONZ i UE. Zubożony uran, po raz pierwszy użyto w czasie wojny arabsko-izraelskiej w 1973 roku.

  Według serbskich źródeł, podczas 79 dni bombardowania zginęło co najmniej 2500 osób, a około 12 tys. zostało rannych. Raniono 6000 cywilów, w tym 2700 dzieci. Szkody szacuje się na dziesiątki miliardów dolarów, podczas gdy straty wojskowe NATO nie zostały ujawnione. W sumie serbskie straty materialne ocenia się na około 100 miliardów dolarów. Zniszczono bowiem m.in. 25 tys. obiektów budowlanych, 470 kilometrów dróg i 595 kilometrów torów kolejowych, 14 lotnisk, 19 szpitali, 20 przychodni zdrowia, 18 przedszkoli, 69 szkół, 179 zabytkowych budowli i 44 mosty.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (7)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  epizod

  A.D. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Pamiętam ten numer z niewidzialnym samolotem. Po jego zestrzeleniu ktoś powiesił transparent po angielsku: "Przepraszamy, nie wiedzieliśmy, że jest niewidzialny." :-)
  Uwielbiam bałkańskie poczucie...rozwiń całość

  Pamiętam ten numer z niewidzialnym samolotem. Po jego zestrzeleniu ktoś powiesił transparent po angielsku: "Przepraszamy, nie wiedzieliśmy, że jest niewidzialny." :-)
  Uwielbiam bałkańskie poczucie humoru dające o sobie znać nawet w najtrudniejszych momentach. zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Galant.

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Kako ste Galant?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  srbija a nie srbja

  marko (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Jw

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Obiektywnie i ciekawie.

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 1

  Po lekturze wielu tekstów tego autora mam wrażenie, że jest to jeden z niewielu obiektywnych cykli poświęconych relacji kosowsko-serbskich. Wyłania się z tego "całkiem spory kawał" ciekawej...rozwiń całość

  Po lekturze wielu tekstów tego autora mam wrażenie, że jest to jeden z niewielu obiektywnych cykli poświęconych relacji kosowsko-serbskich. Wyłania się z tego "całkiem spory kawał" ciekawej literatury faktograficznej z tego rejonu Bałkanów. Jak widać zarówno Serbowie jak i kosowscy Albańczycy nie są "świętymi". Fajnie, że ktoś w końcu pisze o sprawach, które w większości są nam ( Polakom) nie znane w dodatku bez skrupułów widzi dobre i złe strony zwaśnionych nacji. Oby tak dalej. Bałkany to - jak widać po niektórych komentarzach - region bardzo interesujący, a osoba autora jeszcze bardziej "rozgrzewa" niektórych do złośliwości ( czego nie rozumiem) choć jak się domyślam wynika to raczej z zazdrości, niż ze znajomości tematu. Podobno pisać każdy może, a jakże, byle ciekawie i poprawnie. Panie Jacku - nie znam Pana - ale chętnie czytam pańskie teksty, bo Bałkany w miarę znam, ale to czego dowiaduję się od Pana to nowości, których trudno doszukać sie w polskiej prasie ( tej nie skażonej partyjniactwem). Powodzenia i czekam na więcej. :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Russia Today

  marr (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 9

  Tekst na miarę Russia Today. Tam mówią o tym samym i w tym samym stylu czyli o tym jaki to zachód jest zły.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  |Galant

  Niegalant (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 6

  Dajcie już na wstrzymanie z tym Galantem.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  odp

  kolec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  To napisz durniu cos lepszego - zawistny palant z ciebie.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo