Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Więcej dronów na niebie. Lublin i Jastków chcą „otworzyć” przestrzeń powietrzną

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Miasto Lublin/mat. prasowe
Niebo nad Lublinem i gminą Jastków może być „na szeroką skalę” otworzone dla statków bezzałogowych. Chodzi o drony. Mogą one np. dostarczać korespondencję czy zakupy.

Lublin i gm. Jastków biorą udział w konkursie „Zaawansowane loty bezzałogowych statków powietrznych na szeroką skalę”. Jego organizatorem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Urząd Lotnictwa Cywilnego i Ministerstwo Infrastruktury. Lubelski projekt przeszedł do drugiej fazy konkursu. Wyniki poznamy 8 lutego.

– Projekt jest pilotażowym przedsięwzięciem w skali kraju wpisującym się w koncepcję Lublina jako Smart City. Dzięki niemu planowane trasy lotów zostaną uregulowane i ustalone w taki sposób, aby zapewniać maksymalne bezpieczeństwo wszystkim mieszkańcom - mówi Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

Jeśli PAŻP wybierze lubelski projekt, to opracuje koncepcję bezpiecznych lotów nad obszarem o powierzchni 120 km kwadratowych. Chodzi o tereny położone w północno – zachodniej części Lublina i niemal cały obszar gm. Jastków.

- System pozwoli na monitorowanie w czasie rzeczywistym lotów dronów oraz reagowanie na ewentualne nieprawidłowości w ich przebiegu – mówi Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

– Naszym zamiarem było pokazanie organizatorom, że wdrożenie usługi w ramach projektu właśnie na naszym wspólnym terenie spotka się z dużym zainteresowaniem lokalnego biznesu. Myślę, że nam się to udało, czego potwierdzeniem były deklaracje od ponad 15 firm, zarówno świadczących usługi dronami, jak i tych, które z tych usług chciałyby korzystać w przyszłości – przekonuje Teresa Kot, wójt gm. Jastków.

O jakie usługi chodzi?

Na liście są m.in. usługi kurierskie, czyli dostarczanie małych przesyłek. W 2021 r. firma Lublinensis Dron Transport (LTD) wraz z Spartaqs Group i siecią Decathlon testowała takie rozwiązanie. Chodziło o dostarczanie zakupów.

- Taki sposób dostawy to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych dostaw, a Polska ma szansę stać się europejskim liderem w zakresie zarządzania przestrzenią powietrzną. W przypadku pomyślnego rozstrzygnięcia konkursu staniemy przed szansą kształtowania nowych trendów w zakresie wykorzystania dronów – przekonuje Kamil Chrzan, przedstawiciel firmy Lublinensis Dron Transport.

Realizację projektu zaplanowano na lata 2022-2028.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski