Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa konkurencyjność, wydajność i skala biznesu

Materiał Informacyjny
Meble do Gruzji, ciągniki do Etiopii i miody do Chin. Wyroby lubelskich firm można znaleźć prawie na wszystkich kontynentach. Na eksport trafia około 50 proc. nawozów i innych produktów Zakładów Azotowych „Puławy”. Z kolei spółka Ursus, która ma fabrykę w Lublinie, w ubiegłym roku sprzedała do Afryki około 1500 ciągników.

Nie tylko największe firmy mogą podbijać rynki w kraju i za granicą. Coraz częściej do rywalizacji o klientów spoza Polski włączają się mniejsi przedsiębiorcy. W zwiększeniu ich konkurencyjności, innowacyjności, wydajności produkcji i skali biznesu będą pomagały pieniądze z Funduszy Europejskich. Pierwszy konkurs o dofinansowanie zacznie się jeszcze w tym miesiącu.
Przedsiębiorcy mogą liczyć w jego ramach na pomoc przy inwestycjach związanych z założeniem nowego zakładu lub zwiększeniem zdolności produkcyjnych już istniejących. Wnioski mogą też dotyczyć wprowadzenia nowych produktów lub zmiany produkcji. Szczególnie wspierane będą inwestycje w stworzenie lub doposażenie infrastruktury przedsiębiorstwa tak, żeby możliwe było wprowadzenie do asortymentu nowych produktów lub usług. W przypadku zamiaru rozszerzenia eksportu na wsparcie mogą liczyć inwestycje np. w zakup linii produkcyjnych dostosowanych do potrzeb nowego rynku zbytu.
Wyzwaniem dla nauki i biznesu będzie uzyskanie pieniędzy na zastosowanie efektów prac badawczych i nowych rozwiązań w praktyce. Co ważne, w tej dziedzinie można liczyć nie tylko na środki na badania naukowe, ale też na nabycie praw do własności intelektualnej i wykorzystanie nowych rozwiązań w zakresie marketingu i organizacji firmy.

Wnioski mogą składać mikro- i małe przedsiębiorstwa z województwa lubelskiego. O jakich firmach mowa? Według definicji Komisji Europejskiej małe przedsiębiorstwa to takie, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników, a ich roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 10 mln euro. Do kategorii mikroprzedsiębiorstw zaliczają się natomiast firmy zatrudniające mniej niż 10 pracowników, których roczny obrót lub suma bilansowa nie przekracza 2 mln euro.

W naszym regionie za organizację konkursu odpowiada Lubelska Agencja Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie. Wnioski można składać od końca czerwca do 8 września do godz. 15.

Więcej o konkursach dla przedsiębiorstw:
rpo.lubelskie.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl **

Główny Punkt Informacyjny: Lublin, tel.: 081 441 68 65;
e-mail: [email protected]

Ekspert o konkursie dla przedsiębiorców
Marceli Niezgoda, Dyrektor Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości w Lublinie

Niebawem rozpoczynamy nabór wniosków w systemie elektronicznym na największe działanie inwestycyjne dla mikro- i małych firm. Liczymy na innowacyjne pomysły, projekty, które dadzą szansę lubelskim przedsiębiorcom konkurować z najlepszymi. Nowością jest to, że premiujemy innowacyjność, która powstała w wyniku prac badawczo-rozwojowych. Konkurs jest doskonałym narzędziem nie tylko realizowania Strategii Innowacyjności naszego województwa i wspierania inteligentnych specjalizacji regionu, ale także komercjalizacji badań. Punkty przyznawane będą w zależności od skali innowacyjności.

Dodatkowo premiowane są m.in. rozszerzenie działalności eksportowej, zatrudnianie nowych pracowników, ekoinnowacje czy też współpraca z jednostkami naukowymi. Mikro- i małe firmy mogą otrzymać do 2 mln zł dotacji na inwestowanie w maszyny, linie produkcyjne, oprogramowania, a nawet budowę całego zakładu. Wnioski o dofinansowanie będą przyjmowane od 30 czerwca do 8 września, natomiast pod koniec roku planujemy ogłoszenie takiego samego konkursu dla średnich przedsiębiorstw. Zachęcam do skorzystania z obsługi punktu kontaktowego RPO w LAWP przy ul. Wojciechowskiej 9a, gdzie konsultanci postarają się odpowiedzieć na państwa pytania. Pragnę zapewnić, że dołożymy wszelkich starań, by wsparciem zostały objęte projekty, które będą zwiększały konkurencyjność Lubelszczyzny oraz by napływ Funduszy Europejskich stał się bodźcem do wdrażania innowacji z korzyścią dla regionu.

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski