Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Większa ochrona dla Starego Gaju? Są na to sposoby

Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Aleksandra Dunajska-Minkiewicz
Takie zdjęcia ze Starego Gaju przysłał nam pod koniec grudnia oburzony Czytelnik – Pan Piotr
Takie zdjęcia ze Starego Gaju przysłał nam pod koniec grudnia oburzony Czytelnik – Pan Piotr mat. nadesłane
Ostatnie informacje o wycinkach w Starym Gaju wywołały lawinę komentarzy. Odniósł się do nich m.in. prezydent Lublina. Ekolodzy apelują o objęcie terenu dodatkową ochroną. Czy uda się to osiągnąć?

Emocje wywołały informacje o ubiegłorocznej wycince drzew w Starym Gaju, kiedy wycięte zostały m.in. 72-letnie dęby szypułkowe. Pojawiła się też informacja, że w 2021 roku ma być wyciętych około 50 ha lasu, co stanowi 11 proc. jego powierzchni.

Anna Sternik, rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie tłumaczyła, że „wycinka prowadzona pod koniec grudnia 2020 r. miała charakter zabiegów pielęgnacyjnych zwanych trzebieżą”. – Drzewa zostały tam wycięte w ramach cięć pielęgnacyjnych – usuwamy część z nich po to, żeby te często najdorodniejsze i odpowiednie dla danego siedliska mogły mieć jak najlepsze warunki do dalszego wzrostu – podkreślała Sternik. Dodała, że jeśli chodzi o wspomniane 50 ha, to zaplanowane działania obejmą rzeczywiście łącznie taki obszar, ale nie zostaną na tym terenie wycięte terenie wszystkie drzewa. – Cięcia rębne zostaną wykonane na powierzchni jedynie 0,81 ha, na których oczywiście wykonane będą nowe nasadzenia – dodawała Sternik.

Te wyjaśnienia nie rozwiały jednak obaw i nie uciszyły głosów oburzenia. Czytelnicy piszą do nas maile, w których wskazują, że Stary Gaj w ostatnich latach został przetrzebiony i zdegradowany. Rzeczywiście – porównując zdjęcia z Google Earth z 2010, 2015 i 2020 roku widać różnicę. W lesie w 2015 r. powstała m.in. szeroka droga pożarowa, można też dostrzec puste „plamy” pozostałe po wycinkach.

O powstrzymanie tegorocznej wycinki zaapelował do ministra środowiska poseł Michał Krawczyk z KO. W poniedziałek Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, napisał na swoim profilu na Facebooku” W związku z gospodarką przemysłową prowadzoną obecnie przez Lasy Państwowe na terenie Starego Gaju zwrócę się do Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, by (…) zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska o uznanie obu lasów leżąłych w granicach administracyjnych Miasta Lublin (chodzi też o las Dąbrowa-red.) za lasy ochronne, czyli szczególnie chronione”.

Anna Sternik stwierdza jednak, że taka decyzja została już podjęta: – Lasy te od lat 90. ub. wieku mają status lasów ochronnych – poinformowała. Jednak co się z tym wiąże – to nie zostało wyjaśnione.

W apelu kierowanym m.in. do RDLP, ale też władz miasta, przyrodnicy domagają się nie tylko wstrzymania planowanej na 2021 rok wycinki ale też „ograniczenia ilości cięć i innych prac leśnych (np. trzebieży, zupełnego usuwania martwego drewna, gałęzi itp.) oraz podjęcia rozmów (…) na temat ustanowienia form ochrony najcenniejszych fragmentów lasu Stary Gaj”.

Jak można byłoby zwiększyć ochronę Starego Gaju?

– W naszej gestii leży ewentualnie poszerzenie istniejącego tam już rezerwatu przyrody Stasin. Można byłoby też utworzyć obszar Natura 2000, ale ten proces wymaga przede wszystkim ustalenia czy na terenie Starego Gaju istnieją siedliska lub gatunki podlegające ochronie w myśl dyrektyw Unii Europejskiej. Dodatkowo, łącznie z uzgodnieniami z Komisją Europejską, trwałby kilka lat – tłumaczy Paweł Duklewski, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. – Oczywiście działania te mogłyby być prowadzone tylko w uzgodnieniu z Lasami Państwowymi – zaznacza.

Duklewski dodaje, że pewne instrumenty znajdują się też w rękach władz samorządowych. – Miasto mogłoby zdecydować o utworzeniu na tym terenie użytku ekologicznego. Można byłoby wówczas wprowadzić konkretne zakazy i ograniczenia dotyczące gospodarki leśnej. Żeby to zrobić trzeba udowodnić wartość przyrodniczą danego obszaru, którą trzeba chronić – wyjaśnia rzecznik RDOŚ. - Miasto mogłoby też wnioskować do Skarbu Państwa o przekazanie terenu Starego Gaju i utworzenia tam „miejskiego lasu”, na wzór innych miast wojewódzkich – dodaje Duklewski.

Czy miasto planuje podjęcie takich działań? Tego nie udało się nam we wtorek 12 stycznia dowiedzieć.

Co z pomnikami przyrody?

Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka przypomina też, że wiosną ubiegłego roku organizacja zwróciła się do władz miasta z wnioskiem o nadanie statusu pomnika przyrody 32 drzewom w Starym Gaju. – Właśnie po to, żeby chronić je przed wycinką – wyjaśnia. Do tej pory nie zapadła decyzja w tej sprawie.

Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta Lublina wyjaśnia, że miasto zwróciło się Lasów Państwowych o opinię dotyczącą wskazanych drzew. Odbyła się też wizja lokalna.

– Pozytywnie zaopiniowano siedem drzew, które nie tylko spełniają kryteria wymiarowe dla pomników przyrody, ale również wyróżniają się wielkością, pokrojem korony, miejscem usytuowania oraz dobrym stanem zdrowotnym – wyjaśnia Duma. - Drzewa, które zostały zaopiniowane pozytywnie, zostaną poddane dalszej procedurze uznania ich statusu, jako pomników przyrody (m.in. opracowanie dokumentacji, uzgodnienia z RDOŚ). Projekt uchwały w tej sprawie prawdopodobnie jesienią zostanie przedłożony pod obrady Rady Miasta Lublin – zapowiada.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski