MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Większość Polaków chce 4-dniowego tygodnia pracy. Jaki jest idealny harmonogram pracy? W te dni jesteśmy najbardziej wydajni

Bartłomiej Ciepielewski
Wtorki i środy to dni, w których polscy pracownicy wyróżniają się największą produktywnością
Wtorki i środy to dni, w których polscy pracownicy wyróżniają się największą produktywnością Szymon Starnawski / Polska Press
Prawie 70 proc. Polaków popiera pomysł wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy – wynika z badania InterviewMe. Okazuje się również, że dzień tygodnia, a nawet godzina lub pora roku w dużym stopniu wpływają na naszą produktywność. Kiedy jesteśmy najlepszymi pracownikami, a kiedy lepiej byśmy zostali w domu?

Spis treści

Pracujący Polacy nie lubią poniedziałków

Serwis InterviewMe przeprowadził badanie „Czy Polacy nie lubią poniedziałków i chcą pracować krócej?”, analizując, w jakim systemie pracuje nam się najlepiej oraz kiedy produktywność pracowników jest najwyższa. Okazuje się, że na naszą pracę wpływa kilka istotnych czynników.

Ulubionym dniem pracującym 80 proc. badanych Polaków jest piątek. Na drugim końcu listy znajduje się poniedziałek, którego nie lubi aż 75 proc. badanych. Stres związany z początkiem nowego tygodnia pracy deklaruje 16 proc. badanych, 30 proc. odczuwa to rzadko, a 33 proc. nigdy nie ma do czynienia z takimi emocjami.

Kiedy jesteśmy najbardziej produktywni w pracy?

Pracownicy wysoko oceniają końcówkę tygodnia, lecz nie wiąże się to ze wzrostem produktywności w tym czasie. Najbardziej produktywni jesteśmy bowiem w środy (27 proc. odpowiedzi) i wtorki (24 proc.). Zestawienie zamykają poniedziałek i piątek, które autorzy badania określają jako dni „spisane na straty”.

– Wydaje się, że pierwszy i ostatni dzień tygodnia pracy powinny być zaplanowane tak, by nie narzucać pracownikom zbyt wielu ważnych obowiązków. Osoby aktywne zawodowo przyznają, że w poniedziałki i piątki są najmniej produktywne – ta informacja może stanowić dla managerów i pracodawców wskazówkę, która pomoże w konstruowaniu skuteczniejszych niż dotychczasowe planów zadań – komentuje wyniki Marta Rojewska, autorka badania.

Na naszą produktywność wpływa także pora dnia i roku. Najwydajniej pracujemy rano w okresie wiosennym oraz jesiennym. Ankietowani twierdzą natomiast, że najgorsza do pracy pora roku to zima.

Polacy popierają 4-dniowy tydzień pracy

Jak wynika z badania, 67 proc. badanych popiera pomysł wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy. Jeśli chodzi natomiast o liczbę 40 godzin, to 50 proc. Polaków akceptuje obecne przepisy, a 43 proc. twierdzi, że to za dużo.

– Badanie InterviewMe wykazało, że Polacy podchodzą do kwestii zmiany liczby dni pracujących entuzjastycznie. Wydaje się, że rewolucja może dopiero nadejść, bo tryb pracy młodych ludzi różni się od tego, jaki znają ich rodzice czy starsi koledzy. Na dodatek zjawisko pełnoetatowej pracy zdalnej może sprawić, że pracownicy będą w stanie lepiej zarządzać czasem i korzystać ze swojej produktywności – niezależnie od tego, ile dni i godzin znajdzie się w ich umowach – wyjaśnia Wojciech Martyński, ekspert kariery z InterviewMe.

Zdaniem Polaków idealny harmonogram pracy to:

  • 4 x 8 godzin – 38 proc. głosów,
  • 5 x 8 godzin – 25 proc. głosów,
  • 5 x 7 godzin – 22 proc. głosów,
  • 4 x 10 godzin – 15 proc. głosów.

Badani najchętniej na dzień wolny wybraliby piątek lub poniedziałek. 15 proc. twierdzi, że nie ma to znaczenia.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce

Poselski projekt ustawy, wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy trafił do Sejmu jesienią ubiegłego roku. Przepisy, nad którymi pracują parlamentarzyści, dotyczą skrócenia normy tygodniowej średnio do 35 godzin przy jednoczesnym zachowaniu dotychczasowych pensji.

Projekt nadal jest konsultowany przez organizacje samorządowe i nic nie wskazuje na to, by w najbliższym czasie został zrealizowany. Do pomysłu niechętnie odnosi się także rząd, podkreślając, że obecnie gospodarka potrzebuje zwiększenia wydajności, produktywności i innowacyjności.

– To jest przykład idealnego oderwania od rzeczywistości. Polska gospodarka potrzebuje dzisiaj podniesienia produktywności, poniesienia innowacyjności, podniesienia wydajności. Potrzebujemy nadrabiać ten czas, który nam ukradziono po drugiej wojnie światowej, tak abyśmy byli społeczeństwem coraz bogatszym, społeczeństwem coraz silniejszym także gospodarczo, także demograficznie, militarnie, kulturowo, tożsamościowo – skomentował pomysł w PR24 wiceminister finansów Artur Soboń.

Autorzy projektu podkreślają, że skrócenie tygodnia pracy zapewni większą ilość czasu na odpoczynek i regenerację, co korzystnie wpłynie na stan zdrowia Polaków oraz ograniczy problem wypalenia zawodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Większość Polaków chce 4-dniowego tygodnia pracy. Jaki jest idealny harmonogram pracy? W te dni jesteśmy najbardziej wydajni - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski