Wielka Sobota w 3. lidze. Chełmianka nie ustępuje w walce o awans. Avia ograła lidera

Cała 24. kolejka rozgrywek piłkarskiej 3. ligi odbyła się w sobotę. Tuż przed Świętami Wielkiej Nocy humory poprawili sobie między innymi zawodnicy ze Świdnika, którzy ograli w Krakowie lidera – rezerwy Cracovii. Jeszcze lepsze nastroje są w Chełmie, gdzie nadal realny wydaje się awans. Porażkę natomiast odnotowała Tomasovia, która jest coraz bliżej degradacji.

Na początek o może właśnie zaczynającej się serii graczy Avii Świdnik. Podopieczni trenera Łukasza Mierzejewskiego do Krakowa udali się pewni swego. W końcu kilka dni wcześniej wygrali na wyjeździe z wyżej notowaną Chełmianką 1:0. Wtedy gola na wagę zwycięstwa w 90. minucie spotkania zdobył Bartłomiej Poleszak.

Tym razem świdniczanie na gola (w starciu z liderującymi przed rozpoczęciem kolejki rezerwami Cracovii) tyle nie czekali. W 10. minucie bardzo sprytnie zachował się Wojciech Białek. który najpierw przejął bezpańską piłkę w polu karnym rywali, a następnie dał się sfaulować. Do „jedenastki” podszedł sam poszkodowany, który pewnie zamienił ją na gola. Avia prowadziła 1:0, ale nie trwało to długo. Zaledwie dwie minuty później na granicy „szesnastki” przewinił Adrian Popiołek. Arbiter znowu wskazał na wapno, ale tym razem po drugiej stronie boiska. Wyrównał Radosław Kanach (1:1). Kwadrans po tym zawodnicy trenera Mierzejewskiego zdołali odpowiedzieć. Z wolnego w okolicach środka boiska piłkę w pole bramkowe przeciwników posłał Białek, a do tej dopadł Rafał Kursa, który strzałem głową nie tylko ustalił wynik pierwszej połowy, ale i całego spotkania.

Bardzo ważną wygraną na swoim koncie zapisali piłkarze jeszcze niedawno będącej w trudnej sytuacji finansowej Chełmianki. Podopieczni trenera Tomasza Złomańczuka po nieoczekiwanej porażce w środku tygodnia z Avią, tym razem podejmowali balansującą na krawędzi spadku i utrzymania Wisłę Sandomierz. Gracze z Chełma szybko wyszli na dwubramkowe prowadzenie, ale rywale dzięki dwóm trafieniom w odstępie dwóch minut zdołali doprowadzić do remisu 2:2. Przy takim wyniku zespoły udały się do szatni. Po zmianie stron ponownie prowadzili gospodarze. Na listę strzelców, już drugi raz, wpisał się Ezana Kahsay (3:2). Jednak znowu wyrównali przyjezdni (3:3). Kluczowa dla losów meczu okazała się decyzja Piotra Piekarskiego z 76. minuty, kiedy to ten z okolic 30 metra mocno uderzył w kierunku bramki Wisły. Strzał nie tylko był silny, ale i precyzyjny, bo piłka wpadła w samo okienko (4:3).

Słabą pod kątem zdobyczy punktowej serię udało się przełamać Orlętom Radzyń Podlaski. Drużyna Mikołaja Raczyńskiego w czterech ostatnich starciach trzykrotnie zremisowała i raz przegrała. Przyszedł zatem czas na przełamanie. Domowe spotkanie z Koroną Rzeszów nie zaczęło się jednak udanie, bo wynik otworzyli rywale. Gola w 13. minucie zdobył Eryk Galara (0:1). Po około kwadransie odpowiedział Przemysław Zdybowicz (1:1), a prowadzenie tuż przed zejściem do szatni dał Sebastian Kaczyński (2:1). Po zmianie stron szybko padły kolejne bramki dla gospodarzy (4:1). Korona trafiła raz, ale dla losów pojedynku to nie miało już znaczenia.

Tlące się nadzieje na utrzymanie powoli gasną w Tomaszowie Lubelskim. Piłkarze Pawła Babiarza po środowej, wyjazdowej porażce 1:2 w Dębicy, teraz grali u siebie i mieli ochotę coś udowodnić. Ich rywalem był KSZO Ostrowiec Świętokrzyski. Do połowy bramek nie oglądaliśmy, choć gospodarzom okazji na nie zdecydowanie nie brakowało. Najlepszą, rzut karny, zmarnował Damian Szuta. Decydująca okazała się 58. minuta, kiedy to arbiter ponownie odgwizdał przewinienie, ale tym razem w „szesnastce” gospodarzy. Goście się nie pomylili, a strzelcem gola został Michał Nawrot. Więce trafień już nie oglądaliśmy.

Przegrało także Podlasie, które mierzyło się na wyjeździe z jednym z kandydatów do awansu – Podhalem Nowy Targ. Decydujący cios gospodarze wyprowadzili w końcówce. Gola na wagę kompletu punktów zdobył Juliusz Molis.

Po 24. kolejkach liderem (awans) jest Siarka Tarnobrzeg (48 punktów). Za jej plecami z dorobkiem 47 oczek są: Cracovia II, Podhale Nowy Targ i ŁKS Łagów. 5. miejsce zajmuje Chełmianka (46 pkt), a za nią znajduje się Avia (38 pkt). Przedostatnia (17. miejsce) jest Tomasovia, która do utrzymania traci na ten moment 7 punktów. Do rozegrania zostało 10 kolejek.

Cracovia II – Avia Świdnik 1:2 (1:2)
Bramki: Kanach 13 (k) – Białek 11 (k), Kursa 28
Avia: Sobieszczyk – Kursa, Dobrzyński, Drozd, Poleszak (76 Perdun), Maluga, Mykytyn, Popiołek, Zając (76 Górka), Białek (90+4 Najda), Kunca (83 Kovalonoks). Trener: Łukasz Mierzejewski

Chełmianka – Wisła Sandomierz 4:3 (2:2)
Bramki: Kahsay 11, 48, Dziubiński 26, Piekarski 76 – Rak 43, Mażysz 45, Stańczyk 61
Chełmianka: Długosz – Mazurek, Kanarek (72 Skoczylas), Budzyński, Giletycz (62 Duda), Brzozowski, Bednara (46 Piekarski), Myśliwiecki, Czułowski (78 Wójcik), Dziubiński (62 Bonin), Kahsay. Trener: Tomasz Złomańczuk

Orlęta Spomlek Radzyń Podlaski – Korona Rzeszów 4:2 (2:1)
Bramki: Zdybowicz (27, 61), Kaczyński (45, 51) – Galara (13), Piątek (57).
Orlęta: Nowacki – D. Rycaj (64 Myszka), Chyła, Kamiński, Chaliadka, Korolczuk, Ćwik (81 Mnatsakanyan), Ozimek (81 K. Rycaj), Kaczyński, Koszel, Zdybowicz (70 Skrzyński). Trener: Mikołaj Raczyński

Tomasovia Tomaszów Lubelski – KSZO 1929 Ostrowiec Świętokrzyski 0:1 (0:0)
Bramka: Nawrot 58 (k)
Tomasovia: Krawczyk – Pleskacz, Chmura, Skiba (63 Dorosz), Zozulia, Tsybulnyk, Słotwiński (82 Orzechowski), Kycko (72 Doiteau), Smoła (63 Tomaszewski), D. Szuta, J. Szuta. Trener: Paweł Babiarz

Podhale Nowy Targ – Podlasie Biała Podlaska 1:0 (0:0)
Bramka: Molis 83
Podlasie: Bartoszek – Salak, Pigiel, Kot, Bahonko (46 Nieścieruk), Wojczuk, Chmielewski, Jarzynka, Kosieradzki (68 Kocoł), Andrzejuk, Szatała (88 Kobyliński). Trener: Rafał Borysiuk