Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkanoc z Kurierem: Pisanki, kraszanki, jaja malowane

Agnieszka Kasperska
Agnieszka Kasperska
Nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek! Zwyczaj malowania jajek przywędrował do nas z Persji. Kiedy Polacy zaczęli krasić jaja, dokładnie nie wiadomo. Pierwsze pisanki, znalezione przez archeologów na opolskiej wyspie Ostrówek, pochodzą z X wieku.

Decoupage - czyli strzał w dziesiątkę
Żeby przygotować jajka w tej technice najlepiej wybrać pisanki styropianowe. Pomalować musimy je najpierw podkładem, który nie pozwoli na zbyt intensywne wchłanianie farby (np. primerem). Po wyschnięciu malujemy jajka farbą akrylową o intensywnym ciemnym kolorze. Teraz przyjdzie pora na pociągnięcie ich preparatem do spękań, a po wyschnięciu na kolejną warstwę farby akrylowej. Tym razem musi to być kolor jasny powstały np. przez zmieszanie kilku różnych barw. Nanosimy go delikatnie gąbeczką uważając, by nie dotknąć dwa razy tego samego miejsca. Gdyby tak się stało, w tym miejscu nie uzyskamy efektu spękanej skorupki. Gdy farba wyschnie, naklejamy na jajka elementy bardzo dokładnie wycięte z papierowych serwetek (lub ze specjalnego papieru ryżowego). Serwetki można przyklejać klejem lub nałożyć na powierzchnię całego jaja bezbarwny lakier (możemy wykorzystać zwykły lakier do drewna). Im więcej warstw lakieru nałożymy, tym jajko będzie bardziej się świecić, a granice naklejonego papieru będą mniej widoczne.

Klej i nasiona - po prostu
Na pomalowane akrylową farbą jajko naklejamy dowolnie wybrane ziarna i kasze. Możemy obsypywać naszą pisankę równomiernie lub pokusić się o stworzenie ciekawego wzoru wykorzystując np. połowy nasion dyni, kaszę mannę i kaszę gryczaną oraz mak. Po wyschnięciu całość lakierujemy.

Sznurek - hit tego roku
Jajko (ugotowane na twardo lub styropianowe) smarujemy od góry klejem i owijamy sznurkiem. Po wyschnięciu przyklejamy na wierzch fragmenty koronki i ozdabiamy patyczkami, gałązkami lub kawałkami koronki. Takie stonowane ozdoby są zgodnie polecane przez stylistów jako hit tegorocznej Wielkanocy. Kto bardziej gustuje w jajkach kolorowych zamiast jednokolorowego sznurka powinien użyć różnokolorowych kordonków. Wciąż niezwykle modne są pasy łowickie lub jajka utrzymane w jednolitej tonacji kolorystycznej.

Bibuła? - też dobry pomysł na jajko
Ze zwykłej marszczonej bibuły przygotowujemy malutkie kuleczki i cienkie sznureczki. Jajko smarujemy etapami zwykłym biurowym klejem i przyklejamy na niego fragmenty bibuły.

Dla tych, którzy lubią błysk
Pisanki w stylu techno? To możliwe. Styropianowe jajko malujemy farbą akrylową lub nierozcieńczoną farbą plakatową. Gdy wyschnie, za pomocą krótkich szpileczek przymocowujemy do nich cekiny tworząc ciekawy wzór.

Tradycja ponad wszystko
Sięgnijmy po metody sprawdzone przez nasze babki! Na jajko naklejamy zwykłym biurowym klejem dobrze rozłożone listki pietruszki lub koperku. Jajko wkładamy w kawałek pończochy lub rajstop i mocno skręcamy. Potem gotujemy w wodzie z dodatkiem buraków lub łupin cebuli. Po zafarbowaniu i wyschnięciu delikatnie ściągamy listki (na ciemniejszym jajku zobaczymy znacznie jaśniejszy ich kontur), a jajko nacieramy tłuszczem, by ładnie się błyszczało.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski