Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielki sukces naukowców UMCS. Otrzymali dofinansowanie na ponad 800 tys. zł na realizację grantu badawczego

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Łukasz Kaczanowski / archiwum
Pracownicy UMCS otrzymali dofinansowanie w ramach programu Horyzont 2020. Zajmą się produkcją czystego biopaliwa z wybranych gatunków roślin energetycznych.

Prof. Jaco Vangronsveld, (zatrudniony na UMCS w ramach programu Research in Lublin) wraz z prof. Małgorzatą Wójcik z Instytutu Nauk Biologicznych UMCS otrzymali niemal 830 tys. złotych na grant pt. „Budowanie mostu między fitoremediacją opartą na uprawie roślin energetycznych na zanieczyszczonych terenach, a produkcją czystego biopaliwa”.

- Dzięki środkom pozyskanym z projektu możliwa będzie produkcja czystego biopaliwa z wybranych gatunków roślin o wysokiej produkcji biomasy i bogatych w lignocelulozę (tzw. rośliny energetyczne), uprawianych na zanieczyszczonych terenach, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń i przywrócenia na tych terenach produkcji rolnej – mówi Aneta Adamska, rzeczniczka UMCS.

W pierwszym etapie przedsięwzięcia naukowcy zajmą się optymalizacją uprawy roślin energetycznych na terenach zanieczyszczonych, np. poprzez zastosowanie dopasowanych technik agrotechnicznych, wykorzystanie mikroorganizmów czy biostymulantów. Przeprowadzone na tym etapie działania wpłyną na zwiększenie procesu fitoremediacji czyli takiej technologii, która wykorzystuje rośliny do pobierania zanieczyszczeń, co z kolei prowadzi do oczyszczania skażonego środowiska.

- W kolejnym etapie, opracowana zostanie technologia pozyskiwania czystego, wolnego od zanieczyszczeń biopaliwa z otrzymanej biomasy roślinnej. Końcowym efektem projektu będzie zaś przedstawienie modelu efektywnej fitoremediacji połączonej z produkcją biopaliwa – „zbudowanie mostu” („bridging the gap”) między tymi procesami – tłumaczy Adamska.

Działania lubelskich naukowców wpisują się w większy międzynarodowy projekt. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie jest bowiem jednym z partnerów międzynarodowego konsorcjum, w którego skład wchodzi 20 podmiotów m.in. z Grecji, Holandii, Niemiec, Chin, Włoch, Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Indii czy Kanady, nadzorowanego przez greckie CRES (Centre For Renewable Energy Sources and Saving Fondation).

- Dzięki udziałowi w tej inicjatywie, nasza uczelnia zyska niepowtarzalną okazję do wymiany doświadczeń badawczych z topowymi jednostkami z całego świata – zapewnia rzeczniczka.

Budżet lubelskiej części projektu został dofinansowany na kwotę ok. 830 tys zł, jego realizacja rozpocznie się już wiosną 2021 i potrwa 4 lata.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski