Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie inwestycje w Muzeum na Majdanku

Maria Krzos
Jacek Babicz
Z zewnątrz zachowa swój historyczny charakter. W środku zmieni się w nowoczesny obiekt muzealny czynny przez cały rok. Mowa o baraku 62 znajdującym się na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku. Jego adaptacja na cele wystawiennicze, to jedno z najważniejszych zadań, jakie muzeum postawiło sobie na ten rok.

- 70 proc. środków potrzebnych na remont pochodzić będzie z funduszy unijnych - informuje Agnieszka Kowalczyk, rzecznik prasowy muzeum. - Mamy już podpisaną umowę o dofinansowanie. Reszta pieniędzy to wkład własny muzeum. Szacujemy, że koszt remontu może wyniesie ok. 2 mln zł.

Barak nr 62 jest jednym z największych obiektów historycznych znajdujących się na terenie dawnego obozu. W czasie wojny znajdował się w nim zakład szewski. - W wyremontowanym budynku znajdzie się część wystawowa o powierzchni 652 m kw., ze specjalistycznym oświetleniem, sprzętem elektronicznym i nowoczesnymi gablotami - opisuje Agnieszka Kowalczyk. - Barak wyposażony zostanie w klimatyzację, ogrzewanie i węzeł sanitarny, z którego będą mogły korzystać także osoby niepełnosprawne. Z zewnątrz nie ulegnie zasadniczym zmianom.

Dzięki inwestycji wystawa, która w przyszłości znajdzie się w baraku nr 62, będzie udostępniona zwiedzającym również zimą. To dobra wiadomość, ponieważ w tej chwili dostępność muzeum o tej porze roku jest ograniczona. Stała wystawa historyczna rozmieszczona w 11 barakach w okresie od listopada do końca marca jest nieczynna.

W najbliższym czasie muzeum ma ogłosić przetarg na wykonawcę remontu. Prace mają się zakończyć w grudniu.

Co zrobiono w muzeum w 2011 roku

Budowa kanalizacji teletechnicznej i systemu sygnalizacji pożaru, które obejmą cały teren muzeum (prace są już na ukończeniu). W efekcie całe muzeum będzie nie tylko zabezpieczone przed pożarem i objęte monitoringiem wizyjnym, ale także wyposażone w nową linię energetyczną i wewnętrzną sieć internetową. To podstawa do tego, by w przyszłości na terenie ekspozycji można było zainstalować elektroniczne urządzenia informacyjne dla zwiedzających. Całość kosztowała 1,8 mln zł, pochodziła z dofinansowania z ministerstwa kultury.

Infokiosk. Uruchomiony z myślą o turystach indywidualnych z Polski i zagranicy. Dzięki niemu mogą prześledzić historię obozu oraz najważniejszych obiektów, które znajdowały się na jego terenie.
W 2011 r. muzeum zwiedziło około 120 tys. osób, z czego 45 proc. z zagranicy. Najwięcej z Izraela (prawie 39 tys.).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski