Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielkie Narodowe Czytanie „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Zobacz zdjęcia

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Tradycyjnie w pierwszą sobotę września odbyło się Narodowe Czytanie. Tym razem lekturą jubileuszowej, dziesiątej edycji wydarzenia jest „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. Jak co roku Lublin włącza się w akcję wielkiego czytania i od g. 12.00 do 16.00 mieszkańcy wspólnie z przedstawicielami władz samorządowych, instytucji oraz organizacji przypomnieli jedno z największych dzieł „kobiecej pisarki”.

„Moralność pani Dulskiej” przeczytaliśmy wspólnie m.in. przed lubelskim Ratuszem. Tam fragmenty dramatu czytali będą lubelscy samorządowcy i uczniowie II LO w Lublinie. Wśród gości będą obecni: Lech Sprawka, wojewoda lubelski, prof. dr hab. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej, Teresa Misiuk, lubelski kurator oświaty, jak i Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie. Na scenie rozstawionej przed lubelskim ratuszem mogli poczuć się jak w domu, będą porozstawiane kanapy i dywany. Na placu Litewskim fragmenty dramatu przeczytali aktorzy Teatru Muzycznego w Lublinie, a wśród nich: Anna Barska, Agnieszka Piekaroś-Padzińska, Patrycjusz Sokołowski i Paweł Wrona.

Z kolei w Ogrodzie Botanicznym UMCS we wnętrzach Dworku Kościuszków od g. 11 usłyszeliśmy Marcina Wrońskiego, Poławiaczy Pereł, przedstawicieli Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży Niesłyszącej i Słabo Słyszącej im. Jana Pawła II w Lublinie oraz pracowników UMCS.

Można się częstować. Festiwal Wina w CSK w Lublinie. Zobacz zdjęcia

„Moralność pani Dulskiej” to jedno z najbardziej znanych i najważniejszych dzieł Gabrieli Zapolskiej, znakomitej pisarki, aktorki, krytyczki teatralnej i publicystki, przedstawicielki polskiego naturalizmu. Ta tragifarsa kołtuńska składa się z trzech aktów, a jej premiera odbyła się w Krakowie 115 lat temu. Opowiada historię rodziny Dulskich, gdzie tzw. „moralności” strzeże Pani Dulska. W dramacie pisarka krytykuje mentalność drobnomieszczańską, hipokryzję, obłudę i dwulicowość, fałszywą moralność na pokaz, takich, co to żyją "po bożemu", ale jednocześnie pogardzają innymi i stwarzają pozory. Posiłkując się komizmem i gorzką ironią, przedstawia uniwersalną problematykę i zmusza do refleksji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski