Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wielonarodowa Brygada pomaga ukraińskim żołnierzom

Tomasz Nieśpiał
Tomasz Nieśpiał
fot. Małgorzata Genca
Rodziny byłych i obecnych żołnierzy Litewsko-Polsko-Ukraińskiej Brygady mogą liczyć na wsparcie stacjonującego w Lublinie dowództwa tej jednostki.

Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada im. Wielkiego Hetmana Konstantego Ostrogskiego to międzynarodowa jednostka, której dowództwo znajduje się w Lublinie. Porozumienie o jej utworzeniu podpisano 19 września 2014 roku, a ostatecznie uformowała się jesienią 2015 roku. W jej skład wchodzi sztab, trzy bataliony oraz jednostki specjalnego przeznaczenia.

Litwa, Polska i Ukraina wydzielają po batalionie piechoty oraz personel jednostek specjalnego przeznaczenia. Głównymi jednostkami Wielonarodowej Brygady są: Batalion Ułanów im. księżnej Birutė Sił Lądowych Litewskiej Armii, ukraiński 1 Batalion Powietrzno-manewrowy 80 Brygady Powietrznodesantowej oraz jednostki polskie: 3 Batalion Zmechanizowany 19 Brygady Zmechanizowanej, 14 Dywizjon Artylerii Samobieżnej, 21 Dywizjon Artylerii Przeciwlotniczej, 16 Batalion Saperów. W strukturze brygady znajdują się również jednostki wsparcia bojowego oraz logistyki.

Pełną zdolność operacyjną brygada osiągnęła pięć lat temu, 24 stycznia 2017 roku.

Bataliony Wielonarodowej Brygady pozostają w gotowości w swoich krajach i są przerzucane w składzie na wypadek gdy zostanie podjęta decyzja o aktywacji Brygady lub jakiegoś jej elementu.

Może to nastąpić na podstawie mandatu udzielonego przez Radę Bezpieczeństwa ONZ za zgodą wszystkich państw założycielskich.

O aktualny status brygady pytamy w Ministerstwie Obrony Narodowej.

– LITPOLUKRBRIG realizuje swoje statutowe zadania zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem, m.in. zapewnia zdolności dowodzenia i kierowania do w Obszarze Odpowiedzialności Brygady. Brygada również realizuje szkolenia zgodnie z harmonogramem – informuje „Kurier” Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego MON.

- Robimy swoje – potwierdza to major Dominika Skrzypczak, oficer prasowy LITPOLUKRBRIG. I dodaje: - Ze względu na bardzo dużą ilość wykonywanych obecnie działań oraz ze względów bezpieczeństwa nie możemy informować opinii publicznej o wszystkich szczegółach w tym zakresie – wyjaśnia w rozmowie z „Kurierem” mjr Dominika Skrzypczak.

Niezależnie od bieżącej działalności Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada wspiera rodziny żołnierzy ukraińskich, np. w zakresie transportu z granicy, w miarę możliwości także zakwaterowania oraz udzielania wszelkich informacji niezbędnych do funkcjonowania na terenie Polski.

- Od momentu rozpoczęcia konfliktu, na bieżąco pomagamy rodzinom żołnierzy, którzy służyli lub służą w naszej brygadzie oraz w jednostkach afiliowanych. Koordynujemy przyjazdy tych osób do Polski. Kilka takich rodzin jest już w Lublinie – dodaje mjr Skrzypczak.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski