Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wierni wybiorą rady duszpasterskie w lubelskich parafiach

EP
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Małgorzata Genca/archiwum
Głosujący wpisują po dwa nazwiska z przedstawionej wcześniej listy kandydatów. Następnie kilkuosobowa komisja liczy głosy, a po upływie tygodnia proboszcz ogłasza wyniki. Tak wybierane są rady duszpasterskie. W większości parafii diecezji lubelskiej głosowanie odbędzie się w najbliższą niedzielę.

- Rady istnieją dlatego, że Kościół potrzebuje dialogu z wiernymi. Księża mają różne wizje i pomysły, a to właśnie rady je opiniują i urealniają - tłumaczy ks. Marek Sapryga, proboszcz parafii pw. św. Maksymiliana w Lublinie.

W jego parafii lista kandy-datów do rady liczy 21 nazwisk. W najbliższą niedzielę wierni wybiorą spośród nich swoich reprezentantów. - Głosowanie odbywa się pisemnie - instruuje ks. Krzysztof Podstawka, rzecznik prasowy archidiecezji lubelskiej. Zgodnie z regulaminem, na kartce trzeba wpisać dwa nazwiska. Jeśli wpiszemy więcej, to tylko dwa pierwsze zostaną uwzględnione. Jeśli wymienimy dwa razy tę samą osobę, to głos będzie ważny, ale zaliczony tylko jeden raz, wyjaśnia ksiądz.

Następnie wszystkie oddane głosy powinna policzyć komisja wyznaczona przez proboszcza. W jej skład powinno wchodzić od trzech do pięciu osób. Ogłoszenie wyników i pełnego składu rady zgodnie z regulaminem następuje po tygodniu od dnia głosowania.

W uzasadnionych przypadkach, gdy pojawiają się zastrzeżenia co do formalnej strony wyborów, parafianie mogą składać odwołania. Mają na to dwa tygodnie od dnia ogłoszenia wyników wyborów. Odwołania trzeba składać w kurii w formie pisemnej.

Rada parafialna, co do zasady, powinna działać w każdej parafii. Maksymalnie może w niej zasiadać 30 osób.

Z wyboru pochodzi od ośmiu do dwunastu członków. Pozostali wchodzą w skład rady z urzędu (m.in. proboszcz, katecheci) lub są mianowani przez proboszcza (rektora). Kadencja rady trwa 5 lat. Członkowie pochodzący z wyboru mogą pełnić swój mandat nie dłużej niż przez trzy kolejne kadencje, tzn. 15 lat.

Członkowie rady nie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenia.

Kalendarz wyborczy

21 października (niedziela) - głosowanie
28 października (niedziela) - ogłoszenie wyników wyborów
12 listopada (poniedziałek) - ostatni dzień na składanie odwołań w Kurii Metropolitalnej w Lublinie (ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2)
2 grudnia (niedziela) - zaprzysiężenie rad parafialnych

Rada duszpasterska to ciało doradcze, które pod kierownictwem proboszcza lub rektora kościoła czuwa nad organizacją życia duszpasterskiego w danej wspólnocie. Do jej głównych zadań należy: wspieranie kapłanów, inspirowanie i wspieranie inicjatyw duszpasterskich, budowanie wśród parafian klimatu zaufania do Kościoła, wspieranie katolickich ruchów i stowarzyszeń.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski