Wieża Trynitarska, czyli Jezuicka, na widokówce Kuriera

Artur Jurkowski
Wieża Trynitarska (Jezuicka). Widok obecny
Wieża Trynitarska (Jezuicka). Widok obecny Jacek Babicz
Tak naprawdę powinniśmy mówić o niej raczej Wieża Jezuicka, a nie Trynitarska. To bowiem zakonowi św. Ignacego Loyoli zawdzięczamy jej pojawienie się w Lublinie. Bracia trynitarze użytkowali obiekt dużo krócej niż jezuici. Ale to właśnie od nazwy Zakonu Trójcy Przenajświętszej przybrała swoje miano wieża będąca jednym z symboli Lublina. We wtorek razem z Kurierem kolejna widokówka z naszej kolekcji.

Ponad czterysta lat temu nie była to też brama, ale... furta klasztorna łącząca zabudowania jezuitów z miastem w murach, czyli Starym Miastem. Obecny kształt wieża uzyskała w XIX wieku. Projekt przebudowy wykonał Włoch Antonio Corazziani. Lublinianie byli zniesmaczeni jej neogotyckim wyglądem. "Brzydka" - orzekli.

We wtorek razem z Kurierem kolejna widokówka I części naszej kolekcji obejmującej dwadzieścia unikalnych zdjęć. W środę widokówka z gmachem zniszczonego ratusza.

O obecności Towarzystwa Jezusowego w Lublinie przypomina ulica Jezuicka, biegnąca wzdłuż dawnych murów Starego Miasta.

Czytaj więcej:
*Lipiec '44 w Lublinie: Szturm Armii Czerwonej
*Zbierz z Kurierem kolekcję unikatowych zdjęć Lublina
*Kolekcja Kuriera: Brama Krakowska dawniej i dziś
*Kolekcja Kuriera: Hotel Victoria dawniej i dziś

Pojezuickie obiekty - Wieża Trynitarska, archikatedra lubelska - bardzo ucierpiały podczas II wojny światowej. 9 września 1939 spadły na nie bomby zrzucone przez samoloty Luftwaffe, a później pociski artyleryjskie wystrzelone przez Niemców podczas walk o Lublin. Odbudowano je po wojnie.

Z kolegium jezuickim jest związany Bolesław Prus, autor "Faraona" i "Lalki". Jeszcze jako Aleksander Głowacki uczęszczał do mieszczącej się tu szkoły.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
mosquito
bracia trynitarzach, ostatnich wiernych zasadom Chrystusa w kościele katolickim.
r
repetitio
Stało na placu katedralnym, frontem do katedry, rozebrono je w XiX w. Była to nieliczna (zabory) i na wyokim poziomie szkoła wyższa. Obecny układ ul. Jezuikiej i generalnie południowej cześci strego miasta pochodzi z 1954 roku - X lecie PKWN. wielu budynków już nie ma, a najstarsze zachowały się tylko w szczątkowej postaci. Warto przynajmniej publikować stre ryciny i zdęcia oraz przypominać historię, która mało kto w Lublinie zna.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie