MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wieża widokowa na Górze Grabowickiej i inne atrakcje gminy Susiec na Roztoczu. Zobacz zdjęcia

Bogdan Nowak
To urokliwy zakątek Roztocza. Większość powierzchni gminy Susiec stanowią lasy. Część z nich wchodzi w skład Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Wydzielone zostały także rezerwaty: „Nad Tanwią”, „Czartowe Pole” oraz „Nowiny”. Warto się w te miejsca wybrać. Zwiedzanie od strony Zamościa, Chełma czy Lublina warto rozpocząć od wieży widokowej ustawionej na wzniesieniu zwanym Górą Grabowicką. Widać stamtąd wspaniałą panoramę Suśca, rozległych lasów oraz pól (niestety już jesiennych) Roztocza.

Punkt widokowy i popularny zalew

Wieża widokowa na Górze Grabowickiej została wybudowana w 2013 r. (z kamienia i drewna) Ma ponad 12 metrów wysokości i trzy kondygnacje. Stoi przy drodze z Suśca do Grabowicy. Obok są dwa parkingi i m.in. obszerna wiata.

To jednak tylko jedna z wielu atrakcji gminy Susiec. Warto wybrać się m.in. nad popularny zalew w Majdanie Sopockim. Ma on powierzchnię ponad 20 ha. Jest tam piękna, piaszczysta plaża, duże molo, można też skorzystać m.in. z wypożyczalni sprzętu wodnego.

Zbiornik wodny także otaczają gęste, wspaniałe, sosnowe lasy.

Bociany, puchacze, orliki krzykliwe

Unikalny jest też rezerwat środowiskowy „Nowiny”. To kilka hektarów malowniczych, środleśnych jezior i bagienek. Występuje tam rzadko spotykana na Roztoczu roślinność m.in. bagnica torfowa i turzyca bagienna. Można też zobaczyć czarne bociany, puchacze, a nawet orliki krzykliwe.

Warto się także wybrać m.in. do rezerwatu Czartowe Pole. Znajduje się na styku powiatu biłgorajskiego i tomaszowskiego. Jest on objęty ścisłą ochroną (znajduje się tam malowniczy przełom rzeki Sopot), ale turyści mogą wędrować po popularnej ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej, którą oznakowano kolorem niebieskim.

Wybudowano tam schody, pomosty oraz poręcze ułatwiające poruszanie się po szlaku. Podczas wędrówki zobaczymy w tym miejscu ruiny dawnej papierni ordynackiej, pomnik upamiętniający manewry wojsk polskich w 1931 roku oraz m.in. symboliczne groby partyzantów poległych w walkach podczas II wojny światowej (m.in. Umera Achmołła Atamanowa ps. Miszka Tatar oraz Hieronima Miąca ps. Korsarz).

W całej okolicy ustawiono też tablice informujące o walorach turystycznych i przyrodniczych rezerwatu

Szumy i popularne szlaki

Jednak chyba największą atrakcją Suśca są pełne małych wodospadów przełomy rzek Tanwi i Jelenia. Ów rezerwat przyrody „Nad Tanwią” jest jednym z ulubionych „zakątków” spacerowych nie tylko mieszkańców Zamojszczyzny i m.in. sąsiedniego Narola. W większości znajduje się na terenie gminy Susiec, w obszarze należącym do Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej.

Warto się tam wybrać. Rezerwat został utworzony jeszcze w 1958 r. i ma powierzchnię ponad 74 ha. Powołano go głównie w celu ochrony malowniczych dolin potoków Tanew i Jeleń. Ich osobliwością są progi skalne, tworzące niewielkie wodospady (jest ich w sumie kilkadziesiąt). To one oraz okoliczne, pachnące żywicą lasy przyciągają licznych turystów.

Zwiedzanie tych miejsc nie jest trudne. Można je oglądać dzięki ścieżce przyrodniczo-dydaktycznej o długości ponad 3 km.

Widoki są tam niezapomniane, a powietrze czyste, przesycone zapachem żywicy i aromatem ziół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski