34 metry wysokości i 170 schodów
Wieża została wybudowana w 2020 roku na szczycie wzgórza nazywanego Jeleniowaty (ma 907 m n.p.m.), tuż przy granicy z Ukrainą. Liczy 34 metry wysokości. Widok z niej naprawdę jest zachwycający.
Można stamtąd zobaczyć m.in. Bukowe Berdo, Halicz, Połoninę Caryńską, Połoninę Wetlińską, dolinę górnego Sanu oraz panoramę Mucznego i wspaniałych, okolicznych lasów.
Z Mucznego można tam dojść dwoma szlakami. Obydwa nie są trudne. Widzieliśmy na nich wiele rodzin z dziećmi.
Tam gdzie utknął front
Miłośnicy historii ujrzą tam także coś innego. Z wieży widokowej w Mucznem można zobaczyć pola bitwy I wojny światowej. Boje o pobliską Przełęcz Użocką w Bieszczadach (obecnie znajduje się na Ukrainie, kilkaset metrów od granicy z Polską) przeszły bowiem do historii frontu wschodniego I wojny światowej jako jedne z najkrwawszych.
W nowy rok 1915 roku zajęli ją Rosjanie. Na długo front tam zastygł, utknął. Zimą wzniesiono z wielkim trudem silne pozycje obronne. Robili to głównie Austriacy, bo Rosjanie byli nadal stroną atakującą i mieli nadzieję na przerwanie wrogich pozycji w całych Karpatach.
Jednak obie strony się wykrwawiły, a rozstrzygnięcie nie było.
Bitwa o Bieszczady
Armie stały zmrożone w górach, na przeciwko siebie. A zima była długa i wyjątkowo surowa. Żołnierze umierali nie tylko od kul, ale także z zimna (ognisk nie wolno było palić). Wycieńczała ich także praca. Nie można było przebrnąć przez śnieg, a potem roztopy, więc nawet działa wojacy musieli przenosić na własnych plecach.
W połowie stycznia 1915 roku wspierani przez Niemców Austriacy w Bieszczadach zaatakowali. Walki toczyły się przy 30 stopniowym, trzaskającym mrozie. W okolicach Lutowisk rozgromili rosyjską kawalerię. Odbili też m.in. Otryt. Z olbrzymimi stratami. A to tylko kilka epizodów krwawych walk w Bieszczadach.
W okolicach Mucznego, w kierunku źródeł Sanu toczyła się natomiast część batalii o przełęcz. Upamiętniają to specjalne tablice i umieszczone na nich zdjęcia. Nie tylko w tych czasach zdarzały się w tej okolicy ludzkie tragedie.
Brenzberg i wyjście na Bukowe Berdo
Jeden ze szlaków do wieży widokowej w Mucznem prowadzi obok dawnej leśniczówki Brenzberg. To tragiczne miejsce. 16 sierpnia 1944 roku oddział Ukraińskiej Powstańczej Armii zamordował tam 74 Polaków. Byli to leśnicy oraz ich rodziny.
Obecnie znajduje się tam miejsce pamięci. Można zobaczyć m.in. obelisk z tablicą pamiątkową oraz krzyż. Warto te miejsca zobaczyć i zastanowić się się nad ich znaczeniem dla historii naszego kraju. Nie tylko.
W Mucznem zaczyna się żółty szlak prowadzący na Bukowe Berdo. Niecałe trzy kilometry od tej osady można także m.in. oglądać pokazową zagrodę żubrów.
- Spacer po Parku Zdrojowym w Nałęczowie. Raj dla szukających odpoczynku. Zdjęcia
- Roztocze. Wyprawy do tego malowniczego zakątka zawsze są niezapomniane. Zdjęcia
- Balonowy zawrót głowy w Nałęczowie. Zobacz fotorelację z nocnego pokazu
- Pride of Poland 2024 w Janowie Podlaskim. Dziś odbędzie się aukcja. Zdjęcia
- "Julcia, tworzysz historię, a my płaczemy ze szczęścia". Lublin kibicował Szeremecie
- "Kiedyś podczas pokazu stanąłem w płomieniach i wszyscy myśleli, że to część show"
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?