Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Winobranie w Kazimierzu Dolnym. Czas na wino z Małopolskiego Przełomu Wisły

Karolina Ryniak
W weekend w Kazimierzu poznamy smak win pochodzących z lokalnej winnej krainy, czyli Małopolskiego Przełomu Wisły
W weekend w Kazimierzu poznamy smak win pochodzących z lokalnej winnej krainy, czyli Małopolskiego Przełomu Wisły mat. nadesłane
W weekend rozpoczyna się kolejna, 4. edycja Winobrania w Kazimierzu Dolnym. Oprócz degustacji trunków z regionu Małopolskiego Przełomu Wisły w ruinach kazimierskiego zamku będzie można spróbować regionalnych potraw i posłuchać muzyki na żywo.

Wydarzenie zainauguruje barwny korowód winiarzy, który przejdzie w sobotę o godz. 12 z klasztoru ojców Franciszkanów na zamek, przy dźwiękach muzyki zespołu Street Band z Lublina.

Tam nastąpi prezentacja poszczególnych winnic. W trakcie winiarskich pokazów o godz. 15 będzie można posłuchać Kwartetu Macieja Strzelczyka (skrzypce).

Obok lidera zespołu zagrają Jarosław Małys na pianinie, Darek Szymańczak na gitarze i Bogdan Tchórewski na perkusji.

Następnego dnia, w niedzielę już od godz. 10.30 będzie można degustować wina winiarzy z Małopolskiego Przełomu Wisły. W ruinach kazimierskiego zamku będą również czekały specjały kuchni regionalnej w tym: sery, grzyby i ryby w różnej postaci.

Degustacjom będzie towarzyszyć muzyka na żywo. O godzinie 14 zagra zespół Smile Trio Blues w składzie: Wojciech Zwoliński - gitara basowa, vocal Krzysztof „Chris” Korzeniowski - gitara, vocal, Bobo Drums - perkusja.

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły, które w 2008 roku uchwaliło pierwszy dokument ustalający terytorium, a także przepisy wytwarzania wina w tym konkretnym regionie Polski.

Organizacja zrzesza ponad 30 producentów z regionu. Małopolski Przełom Wisły to winna kraina, która obejmuje obszar wzdłuż rzeki od Annopola do Dęblina, a areał winnic ciągle się powiększa.

- Prawy, wyższy brzeg doliny osiąga miejscami wysokość do 90 metrów. Nawet nieco dalej od koryta Wisły teren jest pofałdowany i nie brak tu świetnych miejsc do posadzenia winnic. Zdali sobie z tego sprawę tutejsi mieszkańcy. Ten region jest jednym z bardziej nasyconych pod względem winiarskim obszarów w Polsce - mówi Grzegorz Bojanowicz ze Stowarzyszenia Winiarzy Małopolskiego Przełomu Wisły.

Inną imprezą, którą od 10 lat przygotowuje ta sama organizacja jest Święto Wina w Janowcu. Zamek Firlejów co roku pod koniec maja tętni życiem, a przez jego dziedziniec przechadzają się setki gości z całego kraju.

Co roku przy okazji swojego święta winiarze poddają swoje wyroby pod ocenę niezależnych krytyków winiarskich, którzy wyróżniają najlepsze z nich i przyznają im znak Karty Winnic.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski