Wiosenne przebudzenie w stajni konika polskiego. Na świat przyszły kolejne 4 źrebięta [ZDJĘCIA]

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Roztoczański Park Narodowy - Paweł Marczakowski/ facebook.com
Połowa marca to szczęśliwy czas dla hodowli stajennej konika polskiego we Floriance. Na świat przyszły 4 zdrowe i pełne energii źrebięta.

Jeden źrebak inny od wszystkich

Trzy maluchy odznaczają się typowym dla rasy konika polskiego umaszczeniem, czyli szaromyszata sierść z czarną gęstą grzywą. Natomiast jeden jest umaszczenia czerwono-bułanego. Z tego względu nie będzie włączany do dalszego programu reprodukcji. Nie należy się jednak o niego martwić, władze parku zapewniają że na pewno będzie atrakcją, a w przyszłości będzie mógł służyć pomocą w hipoterapii lub w siodle czy zaprzęgu.

- Tego typu przypadek ma miejsce dopiero czwarty raz w ponad 40 letniej historii hodowli konika polskiego w Roztoczańskim Parku Narodowym. Ponadto dwa razy urodziły się koniki o umaszczeniu karym. Łącznie więc spośród ponad 430 źrebiąt urodzonych w RPN niedopuszczalne odmiany (6 źrebiąt) stanowią zaledwie 1,4% przy akceptowalnym poziomie 2-3%. Świadczy to o wysokiej wartości hodowli konika polskiego prowadzonej w naszym Parku - czytamy na stronie Roztoczańskiego Parku Narodowego.

Najmłodsze pokolenie maluchów już 2 dni po narodzinach, a jeden już nawet po kilku godzinach, miały okazję cieszyć się nadchodzącą wiosną na wybiegu. Pod okiem matki popisywały się zwinnością i szybkością biegając po świeżym powietrzu.

Roztoczański Park Narodowy to jedno z czterech najważniejszych miejsc hodowli konika polskiego. Nieprzypadkowo właśnie w logo parku znajduje się biegnący koń z czarną grzywą.

Konik polski - czym się różni od innych?

Konik polski zwany także konikiem biłgorajskim to rasa konia późno dojrzewającego. Wyglądem przypomina prymitywne konie, można nawet pokusić się o porównanie go do wymarłego tarpana, jednak genetycznie nie są ze sobą związane. Cechują się długowiecznością, odpornością na choroby, oraz wysoką wytrzymałością. Nie są za duże, dorosłe osobniki osiągają 130-140 cm w kłębie i masę 300-400 kilogramów. Wykorzystywane są w gospodarstwach, rekreacji, hipoterapii, a także w utrzymaniu krajobrazu.

Zobacz zdjęcia nowonarodzonych maluchów! Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie