Wiosenne przygotowania do jazdy rowerem

Artykuł sponsorowany
Wraz z nadejściem sezonu wiosennego nastąpił idealny czas na jazdę rowerem. Jeśli przez okres jesienny i zimowy znajdował się on w piwnicy, garażu lub innym miejscu, to musimy przystąpić do jego konserwacji oraz przygotowania na bieżący sezon.

Woda, szczotka i szmatka

Zdarza się, że po ostatniej jeździe rower może być ubłocony lub zakurzył się przez te kilka miesięcy. Najlepiej jest wtedy wykorzystać kilka prostych rozwiązań. Mowa tu przede wszystkim o wiaderku lub misce z ciepłą wodą, szczotce oraz szmatce. Za ich pomocą można spokojnie wyczyścić wszelkie elementy roweru. Możemy użyć przy tym węża ogrodowego z wodą lub karchera. Po wykorzystaniu wody rower należy pozostawić do przeschnięcia oraz wytrzeć delikatnie szmatką. Na rynku znajdziemy także specjalne płyny do czyszczenia roweru, które mogą się przydać w trudniejszych przypadkach. Podobnie wygląda sprawa ze szczotkami do roweru. Produkowane są specjalne modele, które dzięki swemu kształtowi idealnie wejdą w każdy zakamarek jednośladu.

Układ napędowy

Inaczej wygląda jednak sprawa z czyszczeniem układu napędowego. Na samym początku musimy sprawdzić, czy nasz łańcuch w ogóle nadaje się do czyszczenia. Zdarza się, że lepiej będzie go od razu zdemontować i zastąpić nowym egzemplarzem. Przyjęło się, że łańcuch wymaga wymiany co 1500-3000 km. Oczywiście wersje z wyższej półki są o wiele bardziej żywotne i wytrzymałe. Kiedy łańcuch nadaje się do dalszego użytku, należy zająć się jego czyszczeniem. Nie można przy tym
używać zwykłej wody. Służą do tego specjalne rozpuszczalniki. Dostępne są one także w ekologicznych wersjach. Możemy je ewentualnie zastąpić benzyną ekstrakcyjną. Pozbycie się smaru i innych zanieczyszczeń może wymagać użycia niezawodnego WD-40.

Jak umyć łańcuch?

Jeśli chcemy osiągnąć najlepsze efekty, to koniecznie musimy zdjąć łańcuch. Jest on następnie umieszczany w wybranym pojemniku z benzyną lub rozpuszczalnikiem. Dzięki temu nie tylko cała jego powierzchnia zostanie oczyszczona, lecz także nie pobrudzimy się za bardzo przy tym. Na koniec łańcuch musi zostać dokładnie wytarty szmatką lub ręcznikiem papierowym. Możemy postawić także na mniej pracy, czyli czyszczenie łańcucha bez zdejmowania. Używa się do tego specjalnej maszynki lub też szczotki z jednoczesnym użyciem rozpuszczalnika. Przy układzie napędowym nie możemy zapominać także o kasetach, przerzutkach. Koniecznie sprawdźmy, jaki jest ich stan oraz czystość. Być może również będą wymagały specjalnej
pielęgnacji.

Smarowanie roweru

Kiedy już wyczyścimy rower, zwłaszcza łańcuch ze wszelkich zabrudzeń, należy po jego przeschnięciu przystąpić do czynności smarowania. Ten środek musi zostać wykorzystany nie tylko do łańcucha, kół zębatych, lecz także do przerzutek, sterów. Linki od przerzutek oraz hamulców należy sprawdzić na całej długości. Przy okazji zobaczymy ich stan fizyczny. Wszelkie pęknięcia
wymagać będą wymiany linki.

Sprawdzamy hamulce

Bez wątpienia stan hamulców będzie odpowiadał za nasze bezpieczeństwo. Dlatego niezwykle ważne jest sprawdzenie stanu zużycia klocków hamulcowych. Może się okazać, że cały mechanizm będzie wymagał wymiany lub odpowiedniej regulacji. Najlepiej jest wykonać diagnostykę wszystkich elementów w rowerze. Siodełko, kierownica mogą także wymagać regulacji.

Oświetlenie

W zależności od posiadanego przez nas roweru może być on wyposażony w dwa typy oświetlenia. Pierwszym z nich jest klasyczna lampa przednia i tylna na dynamo, drugim lampy na baterie AAA lub AA. Według obecnych przepisów muszą być one sprawne. W innym wypadku możemy liczyć się z otrzymaniem mandatu. Po okresie zimowym mogą one nieprawidłowo funkcjonować, dlatego warto sprawdzić ich stan, wymienić żarówkę, baterie.

Akcesoria na wyprawy

Jeśli planujemy mniejsze lub dalsze wyprawy to przydadzą się nam części rowerowe, jak i również wybrane akcesoria. Przede wszystkim pomocne są małe zestawy naprawcze, za pomocą których możemy choćby załatać przebitą dętkę. Warto mieć ze sobą także zapasową dętkę, kiedy przebita będzie nienaprawialna. Najlepiej na takie akcesoria czy małe części sprawdza się mała torba lub sakwa rowerowa. Zmieścić w niej możemy także apteczkę czy odrobinę prowiantu.

Artykuł został przygotowany przez naszego Partnera, serwis www.nokauttrening.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski