Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wirusy atakują! Chroń siebie i dzieci. Walcz naturalnymi sposobami, zastosuj inhalacje. Uważaj na antybiotyki i suplementy

(imo)
123rf
Nagłe zmiany temperatury to nic dobrego dla naszych organizmów. Rozpoczęła się jesień, i choć aktualnie piękna i słoneczna, niesie za sobą także.... wirusy. Podpowiadamy, jak się przed nimi chronić.

Na początek ważna rada - nie panikujmy. - Nie każdy katar czy kaszel oznaczają od razu infekcję, dlatego jeśli wystąpią, najpierw obserwacja, potem lekarz - podkreśla doktor Sławomir Białek, pediatra przyjmujący w Piekoszowie.

Zwalczamy wirusy
W okresie jesiennym mamy do czynienia przede wszystkim z infekcjami wirusowymi, nie zaś bakteryjnymi. Różnica między nimi jest znacząca - inaczej je zwalczamy. - Osiemdziesiąt procent aktualnych infekcji to infekcje wirusowe. Na te jesteśmy narażeni z uwagi na duże wahania dobowe temperatury, a dzieci w żłobkach, przedszkolach po wakacyjnej nieobecności w placówkach teraz znów chcąc nie chcąc wymieniają się bakteriami i nabywają nie tylko infekcje wirusowe górnych dróg oddechowych, lecz także przewodu pokarmowego - zaznacza doktor Białek.

Infekcje wirusowe są łagodniejsze od infekcji bakteryjnych. - Na początku czujemy osłabienie, pojawiają się bóle głowy, złe samopoczucie, katar, kaszel. Jeśli nie mamy gwałtownych objawów, między innymi ciemnych zabarwień błony śluzowej gardła, ropnej wydzieliny o zielonkawym zabarwieniu, spróbujmy sobie pomóc sami. Jeśli objawy jednak nie ustępują do trzeciej doby, wtedy czas na wizytę u lekarza - instruuje doktor Sławomir Białek.

W pierwszych trzech dniach wystąpienia infekcji wirusowej lekarze zalecają inhalację z solą fizjologiczną, nawadnianie organizmu, odpoczynek, stosowanie właściwej diety.

Sięgajmy po dobra natury
Rozluźnić gęstą wydzielinę oddechową i zapobiec odwodnieniu pomoże zarówno woda, jak i herbaty owoce czy bulion rosołowy. Zrezygnować należy ze spożywania, kawy, napojów gazowanych zawierających kofeiną oraz alkoholu – nie tylko nasilają odwodnienie, lecz mają także działanie moczopędnie.

Stosujmy miód, sok malinowy do herbatek oraz czosnek do potraw. Ten ostatni ma silne właściwości bakteriobójcze, wirusobójcze oraz uodparniające – to naturalny antybiotyk. Teresa Tomaszewska, dietetyk i fitoterapeuta, poleca zastosowanie sposobu świętej Hildegardy z Bingen - gorącej wody z malinami i dwiema lub trzema szczyptami galgantu. - Galgant to unikalna przyprawa z grupy imbirowatych, ale ma znacznie szersze zastosowanie i w znakomity sposób mobilizuje organizm do walki z infekcją. Taką miksturę możemy również zastosować zapobiegawczo rano i wieczorem, gdy przemarzniemy lub przemokniemy - radzi dietetyk i poleca również dziką różę jako naturalne źródło bioflawonoidów i witaminy C. - Warto też włączyć owoce czarnego bzu. Zaczniemy się dość intensywnie pocić, co będzie dobrym sygnałem. W celu złagodzenia kaszlu świetnie sprawdzi się syrop z cebuli.

Witamina S,czyli... spacer
Doktor Sławomir Białek zaleca także nawilżanie powietrza w domach (do poziomu 50-55 procent), a także witaminę S - czyli... spacery! - To ważne szczególnie w przypadku dzieci. Wychodźmy z nimi na dwór nawet w pochmurne dni. Nie ma złej pogody, jest tylko zła odzież. Jeżeli śluzówka nosa będzie miała kontakt z ostrzejszym powietrzem, poradzi sobie z infekcjami - mówi lekarz. I jeszcze szczepienie przeciwko grypie. To nie uchroni nas przed chorobą, ale przed poważnymi powikłaniami, na które szczególnie narażone są osoby starsze i dzieci.

Suplementy i antybiotyki - czy warto brać?
Doktor Sławomir Białek, pediatra, radzi:
Przestrzegam przed dwoma błędami, które często popełniają pacjenci, gdy zmagają się z infekcjami wirusowymi - przedwczesne sięganie po antybiotyki i nadużywanie suplementów. Jeśli dopada nas wirus, walczmy z nim bez antybiotyków - te wdraża się, jeśli infekcja przeistoczy się w chorobę. Proszę także nie wierzyć reklamom „cudownych” preparatów, które od razu postawią nas na nogi i umożliwią normalne funkcjonowanie w czasie infekcji. Niestety wirusówka rządzi się swoimi prawami - lepiej przez 2-3 dni odpocząć w domu, zregenerować organizm, niż przesiadywać całe dnie w biurze, faszerując się różnymi specyfikami. Na uodpornienie także wcale nie polecam preparatów wielowitaminowych w tabletkach - lepsze będą naturalne soki, dużo wody, warzyw i owoców. I koniecznie witamina S, czyli spacer!

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia

Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ - oddając krew ratujesz życie

(Źródło: Newsroom 360)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Wirusy atakują! Chroń siebie i dzieci. Walcz naturalnymi sposobami, zastosuj inhalacje. Uważaj na antybiotyki i suplementy - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski