Wisła Puławy wygrała i zagra w barażach o 1. ligę

paweł żurek
Piłkarze drugoligowej Wisły Puławy wygrali w ostatniej kolejce z Olimpią Zambrów 3:0 i zapewnili sobie udział w barażach o awans na zaplecze ekstraklasy. Przeciwnika w tym dwumeczu poznają w niedzielę, po zakończeniu rozgrywek 1. ligi.

Przed ostatnią serią spotkań puławianie mieli jeszcze szanse na trzecie miejsce w tabeli, które gwarantowało bezpośredni awans. Ale GKS Tychy pokonał u siebie Stal Mielec i utrzymał przewagę dwóch punktów nad Wisłą. W przyszłym sezonie w 1. lidze zagrają więc na pewno Stal Mielec, Znicz Pruszków i GKS Tychy.

W Zambrowie piłkarze z Puław szybko objęli prowadzenie, bo już w 4. minucie. Z rzutu wolnego dośrodkował Sebastian Głaz, a piłkę głową do bramki Olimpii skierował Szymon Wiejak.

Jeszcze przed przerwą goście podwyższyli. Tym razem kapitalną asystą popisał się strzelec pierwszego gola. Wiejak zagrał w tempo do Mateusza Olszaka, a ten mimo dwóch obrońców minął jeszcze bramkarza gospodarzy i w 30. minucie było 2:0.

Wynik spotkania puławianie ustalili na 10 minut przed zakończeniem meczu. Konrad Nowak, który na boisku pojawił się w drugiej części, został sfaulowany przez bramkarza Olimpii i sędzia bez wahania podyktował rzut karny, a golkiper otrzymał czerwoną kartkę. Do jedenastki podszedł Sebastian Głaz i pewnym strzałem przypieczętował zwycięstwo Wisły.

Duma Powiśla wykonała zatem plan minimum, ale po rundzie jesiennej kibice w Puławach mieli większe oczekiwania. Wisła zakończyła 2015 rok na drugim miejscu w tabeli. Wiosną jednak zespół trenera Bohdana Bławackiego rozczarowywał postawą i szybko roztrwonił przewagę punktową. W 15 kolejkach rozegranych w tym roku puławianie zdobyli tylko 18 punktów (trzy otrzymali za walkower z Okocimskim Brzesko).

Przed piłkarzami Wisły teraz dwa spotkania, po których mogą awansować do wyższej ligi. Puławianie będą gospodarzem pierwszego meczu – 11 czerwca o godz. 15. Natomiast na boisku rywala zagrają 19 czerwca.

Na sytuację Wisły wpływ mogą mieć również decyzje Polskiego Związku Piłki Nożnej. Z drużyn zainteresowanych grą w 1. lidze w przyszłym sezonie, odmowę przyznania licencji otrzymała Zawisza Bydgoszcz. Proces licencyjny nie jest jednak jeszcze zakończony.

- Złożyliśmy wszystkie dokumenty potrzebne do ubiegania się o licencję na grę w pierwszej lidze i jestem pewien, że bez problemów dostaniemy zgodę – twierdzi Grzegorz Nowosadzki, prezes Wisły Puławy.

Olimpia Zambrów - Wisła Puławy 0:3 (0:2)