Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wkrótce otwarcie Bialskiej Onkologii. Szpital będzie mógł leczyć dwa razy więcej chorych

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
materiały nadesłane
Zakończyła się inwestycja za ponad 60 mln zł. Niedługo do nowego budynku przeniosą się dotychczasowe oddziały. Dzięki temu zmniejszą się kolejki i pacjenci będą mogli liczyć również na lepszą diagnostykę.

- Budynek Bialskiej Onkologii został odebrany od wykonawcy prac budowlanych. Gotowe jest już oznakowanie budynku, na ukończeniu są dostawy sprzętu medycznego. Trwa proces meblowania budynku. Przeniesienie oddziału onkologii klinicznej, oddziału hematologicznego, chemioterapii jednego dnia oraz poradni onkologicznej planowane pod koniec pierwszego kwartału tego roku - informuje Magdalena Us, rzeczniczka szpitala w Białej Podlaskiej.

Budowa obiektu trwała dwa lata. Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 63 mln zł. W budynku Bialskiej Onkologii dostępny będzie nowy rezonans magnetyczny o natężeniu pola magnetycznego 3 Tesla. - Nowe urządzenie nie tylko daje lepszą jakość obrazowania, ale powoduje, że badanie wykonywane jest szybciej. Liczymy na to, że przy dwu jednocześnie pracujących urządzeniach uda się zmniejszyć kolejkę oczekiwania do minimum - dodaje rzeczniczka. Kupiono również nowy mammograf cyfrowy i najwyższej klasy sprzęt endoskopowy z funkcją skalowania obrazu do 4k.

Dzięki uruchomieniu ośrodka onkologii w nowym budynku zwiększą się możliwości hospitalizacji pacjentów, nawet dwukrotnie. W oddziale hematologii będzie funkcjonowało 25 łóżek (obecnie 9), zaś w oddziale onkologii klinicznej – 54 łóżka (obecnie 25). Natomiast oddział chemioterapii jednego dnia będzie liczyć 20 stanowisk. Poprawi się też zdecydowanie komfort pobytu pacjentów, bo sale łóżkowe będą maksymalnie dwuosobowe, każda z toaletą oraz łazienką z prysznicem.

- Warunki lokalowe będą na pewno dużym plusem dla pacjentów. W nowym budynku powstanie również laboratorium do badań cytogenetycznych i molekularnych, dzięki czemu próbki nie będą musiały być wysyłane do badań np. do Lublina, Warszawy czy Krakowa. A tym samym szybciej otrzymamy wyniki pacjentów - mówi dr n. med. Piotr Centkowski, ordynator onkologii klinicznej w Białej Podlaskiej.

I zaznacza, że potrzeby w onkologii są coraz większe, a tak naprawdę bialski ośrodek jest jedynym na północy województwa lubelskiego. - Najbliższe ośrodki kliniczne znajdują się w Warszawie, Lublinie, Białymstoku. To 130 km w każdą stronę. Dlatego takie ośrodki lokalne jak nasz, są bardzo potrzebne pacjentom ze względu na to, że potrzebują stałej opieki onkologicznej. Najlepiej mieć onkologa blisko. Obecnie jesteśmy w stanie zapewnić kompleksową opiekę i w ten sposób również odciążyć lekarzy z innych ośrodków klinicznych. Na przykład mamy bardzo dużo pacjentów z białaczkami czy chłoniakami z Siedlec, bo tam nie ma oddziału hematoonkologii - mówi ordynator.

W czwartek obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak wygląda sytuacja pacjentów onkologicznych w dobie pandemii? – Obserwujemy, że epidemia wpłynęła na zgłaszalność chorych. Nagle na wiosnę okazało się, że nie ma chorych. Teraz sytuacja wróciła do normy. Uważam, że priorytetem jest jak najszybsze zaszczepienie pacjentów onkologicznych, bo połączenie nowotworu z covidem to tykająca bomba, a mamy już pacjentów, którzy drugi raz przechodzą koronawirusa - dodaje dr n. med. Centkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski