MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Władze regionu z absolutorium za wykonanie budżetu [ZDJĘCIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Małgorzata Genca
Małgorzata Genca
Radni udzielili władzom regionu absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 rok. Decyzja zapadła na środowej (19 czerwca) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego. Najpierw większość zdecydowała o udzieleniu zarządowi wotum zaufania. Natomiast za absolutorium głosowało 21 radnych. Przeciw było czterech, a sześciu się wstrzymało.
Radni udzielili władzom regionu absolutorium za wykonanie budżetu za 2023 rok. Decyzja zapadła na środowej (19 czerwca) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego. Najpierw większość zdecydowała o udzieleniu zarządowi wotum zaufania. Natomiast za absolutorium głosowało 21 radnych. Przeciw było czterech, a sześciu się wstrzymało. Małgorzata Genca
Radni sejmiku zdecydowali o udzieleniu zarządowi województwa lubelskiego wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za 2023 rok.

Decyzja zapadła na środowej (19 czerwca) sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego. Najpierw większość zdecydowała o udzieleniu zarządowi wotum zaufania. Natomiast za absolutorium głosowało 21 radnych (20 z PiS i jeden z Konfederacji). Przeciw było czterech (wszyscy z klubu Trzeciej Drogi), a sześciu radnych Koalicji Obywatelskiej wstrzymało się .

- Chciałbym podziękować państwu za to, że mówicie krytycznie, że domagacie, żeby było jeszcze lepiej. Uważam, że w wasz głos trzeba się wsłuchiwać. Koleżankom i kolegom z mojego klubu (PiS - dop. red.) dziękuję za zrozumienie i za to, że jesteśmy razem. Bo to jest chyba ważne, żebyśmy wspólnie, razem z opozycją, tworzyli dobro dla przepięknego województwa lubelskiego - mówił tuż po głosowaniu Jarosław Stawiarski, marszałek woj. lubelskiego.

W 2023 roku dochody budżetu województwa lubelskiego wyniosły ponad 1,6 mld zł. Wydatki sięgnęły kwoty 1,410 mld zł, natomiast budżetowa nadwyżka osiągnęła pułap 194,1 mln zł.

- Na uwagę zasługuje również zmniejszenie zadłużenia województwa o 183,6 mln zł. Na koniec 2023 roku wysokość zadłużenia województwa w stosunku do dochodów wykonanych wynosi 20,8 proc. Z kolei w roku 2018 wskaźnik sięgał 83 proc. - czytamy w prezentacji przygotowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

Na wydatki majątkowe powędrowało 420,9 mln zł, w tym 276,7 mln zł na inwestycje. Najwięcej środków trafiło na drogi - 206 mln zł, 38,3 mln zł przekazano na ochronę zdrowia, a na adaptację i modernizację budynków - 16,6 mln zł.

- W uchwale budżetowej na 2023 r. przyjęliśmy, że wydatki majątkowe to będzie wysokość 722 mln zł, co dawało nam nadzieję na wiele inwestycji wysoki procent wydatków majątkowych w stosunku do wydatków ogółem (1,634 mld zł), który przy pierwotnych założeniach wynosiłby 44,18 proc i wskazywałby na aspekty prorozwojowe województwa - mówiła radna Zofia Woźnica z opozycyjnego klubu radnych Koalicji Obywatelskiej.

I przypomniała, że w trakcie roku budżetowego kwota zapisana na wydatki majątkowe zmniejszyła się o 232 mln zł.

- To ogromne środki. - podkreśliła.

Po tych korektach wydatki majątkowe (420 mln zł) w stosunku do wydatków ogółem (1,410 mld zł) kształtują się na poziomie 29,7 proc.

- Dla porównania, jeśli chodzi o wykonanie budżetu woj. lubelskiego na 2015 roku, za czasów rządów koalicji PO-PSL w sejmiku, ten stosunek wynosił blisko 59 proc. - podała.

O stanie województwa lubelskiego

Wcześniej przedmiotem debaty radnych był raport o stanie województwa lubelskiego. Zdaniem Bożeny Lisowskiej (KO) w dokumencie brakuje diagnozy najważniejszych problemów trapiących region. Wśród nich wymieniła postępujące wyludnianie się Lubelszczyzny.

- Gdy zaczynałam swoją przygodę w samorządzie woj. lubelskiego (w 2010 r. - dop. red.) mieliśmy prawie 2,2 mln mieszkańców. Dane statystyczne, który potwierdził Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pokazują, że teraz mamy 2,017 mln mieszkańców. Wyludniliśmy się o jedno duże miasto powiatowe. To jest ponad 160 tys. mieszkańców. Dziwi mnie to, że w raporcie jest tylko jedno zdanie o problemie demograficznym. Nasi urzędnicy wskazują, że powinniśmy postawić na jakość usług publicznych, m.in. w ochronie zdrowie - by tym ich zatrzymać. Ale to zdecydowanie za mało - oceniała Lisowska.

- Państwo "strzela" różnymi programami, jak zwiększyć przyrost naturalny. Samorządy też chcą w tym uczestniczyć. A ja proponuję, żeby zapytać ludzi, którzy z własnego wyboru nie chcą mieć dzieci, czy te programy spełnią ich oczekiwania czy nie. Ci którzy nie chcą mieć dzieci, po prostu nie chcą ich mieć, ponieważ taki model życia stał się modny. Żadne programy, takie jak "mieszkanie za darmo" ich do tego nie skłoni. Dzieci trzeba kochać i mieć je z miłości. Nie z miłości do siebie, tylko z miłości do rodziny i dzieci. Jeżeli nie popracujemy nad mentalnością młodego pokolenia to nic z tego nie będzie - przekonywała Barbara Barszczewska (PiS)

Radny Trzeciej Drogi Paweł Kurek (Polska 2050) zarzucił autorom raportu, że nie zamieścili w nim informacji o zadłużeniu jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi województwa.

- Do tych informacji można dotrzeć poprzez przekazy medialne, a w raporcie ich brakuje. Jeżeli ja, jako radny, ale także mieszkaniec chciałbym obiektywnie ocenić stan naszej ochrony zdrowia, to jednym z kluczowym elementów jest poziom zadłużenia. Raport powinien być dokładny i szczegółowy - grzmiał.

- Pacjenta nie interesuje, czy dany podmiot jest zadłużony czy nie. Pacjenta interesuje czy dany podmiot dobrze świadczy usługi, czy trzeba na nie długo czekać, czy jest dostępny - ripostował Piotr Rybak (PiS), który jest jednocześnie dyrektorem szpitala powiatowego w Puławach.

Jak czytamy w raporcie, ze wstępnych danych wynika, że 2023 r. z ujemnym wynikiem finansowym zakończyły trzy z 17 jednostek ochrony zdrowia podległych samorządowi regionu: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Lublinie (-88,4 mln zł), Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej (-17,25 mln zł) i Szpital Neuropsychiatryczny w Lublinie (-10 mln zł).

- Jeśli chodzi o szpitale powiatowe w województwie nie wiem czy znajdzie się 10, które zakończyły rok na plusie. Tak wygląda system ochrony zdrowia - stwierdził Rybak.

I dodawał:

- Szpitale (podległe samorządowi województwa - dop. red) są dobrze dofinansowane, w miarę dobrze zarządzane. Faktyczne, jest kilka obszarów w ochronie zdrowia (wymagających poprawy - dop. red.), jeśli chodzi o szpitale wojewódzkie, ale to efekt zaległości z dawnych lat. To są też decyzje poprzednich dyrektorów. Uważam, że wszystko zmierza w dobrą stronę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski