Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Właścicielka firmy z Lublina nie musi zwracać 118,7 tys. zł. ZUS przyznał jej rację

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Unsplash.com/zdjęcie ilustracyjne
Lubelski ZUS uznał, że kobiecie nie należy się 118,7 tys. zł zasiłku i nakazał jego zwrot. Interweniował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ubezpieczona odwołała się do sądu. I wygrała.

W styczniu Oddział ZUS w Lublinie obniżył przedsiębiorcy podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne za pięć miesięcy z trzech ostatnich lat. Nakazał ubezpieczonej zwrot 118,7 tys. zł. Tyle wynosiła różnica między wypłaconym zasiłkiem i kwotą uznaną przez ZUS jako należna. Przedsiębiorca odwołała się do sądu i biura Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Ten skrytykował rozstrzygnięcie.

- Przede wszystkim organ winien był czekać na uprawomocnienie decyzji obniżającej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia, dopiero potem mógł ewentualnie wykazać, iż prowadząca działalność gospodarczą miała prawo do świadczenia z ubezpieczenia społecznego w innej wysokości - twierdzi radca prawny Agnieszka Majewska z biura Rzecznika MŚP.

ZUS jeszcze raz przyjrzał się sprawie i uznał argumenty ubezpieczonej. Oznacza to, że kobieta nie musi zwracać ponad 118 tys. zł.

- W sprawie opisanej przez Rzecznika MŚP prowadząca działalność złożyła odwołanie do sądu. Po jego analizie Oddział ZUS uznał argumenty przedsiębiorcy i sam zmienił pierwotną decyzję - mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych w interesie wszystkich ubezpieczonych płacących składki ma prawo i obowiązek weryfikować tytuł do ubezpieczenia społecznego i kwotę, od której przedsiębiorca opłaca składki. Dotyczy to wszystkich osób korzystających z zasiłków – zarówno kobiet, jak i mężczyzn - wyjaśnia Małgorzata Korba. Dodaje, że podstawę do tego daje ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych, co potwierdzał w swoich wyrokach m.in. Sąd Najwyższy.

- Niestety, w przeszłości zdarzało się, że przedsiębiorca, który występował o zasiłek, istniał jedynie „na papierze”, a w rzeczywistości nie prowadził działalności. Zdarzały się również sytuacje, gdy przedsiębiorca zawyżał składki tuż przed przejściem na zasiłek, choć nie miało to żadnego odzwierciedlenia w przychodach firmy. Sąd Najwyższy wskazywał, że takie działania przedsiębiorcy są niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych ubezpieczonych - zastrzega rzecznik ZUS.

W każdym przypadku ZUS prowadził indywidualne postępowanie wyjaśniające, badając okoliczności sprawy.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski