MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Wnuka nazywali synem Belzebuba”. Zakończył się proces pastora Chojeckiego

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
- Co to tutaj się dzieje to zaprzeczenie sprawiedliwości, bo to oni szczuli na mnie, a nawet na mojego wnuka nazywając go synem belzebuba – grzmiał w stronę oskarżycieli posiłkowych pastor Paweł Chojecki w swojej mowie końcowej. W poniedziałek (22.05) przed Sądem Apelacyjnym zakończył się jego proces.

- Jedynym moim przestępstwem jest parę mandatów, mam nieposzlakowaną opinię. (…) Do głowy by mi nie przyszło, że zasiądę na ławie oskarżonych, jak kryminalista – mówił Paweł Chojecki w emocjonalnej mowie końcowej.

Przekonywał w niej sąd, że debata w jego telewizji prowadzona jest w cywilizowanych warunkach.

– Ze wszystkimi rozmawiamy w duchu obywatelskiego szacunku i wszyscy są zadowoleni (…). Hejterzy rzucili się na nas, kiedy zaczęliśmy docierać do ludzi ulicy – zaznaczał pastor.

Postępowanie w Sądzie Apelacyjnym trwa od listopada 2022 r. i jest pokłosiem wyroku Sądu Okręgowego, który w czerwcu 2021 r. skazał nieprawomocnie Pawła Chojeckiego za obrazę uczuć religijnych katolików, znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy i narodu polskiego.

Chojecki miał powiedzieć w swoich programach, że „Kościół katolicki to prostytutka, to zidiociała Polska”, „katolik odmawia różaniec jak małpa”. O objawieniach fatimskich miał mówić: „dwójka dzieci, nie wiadomo opętanych, czy porąbanych”, „księża każą się modlić do jakiejś baby”. O Polakach mówił, że „to jest społeczeństwo eunuchów”, „to pogański naród, żadnego chrześcijaństwa tu nie ma”. W swoich filmach pastor miał nazwać prezydenta „baranem”, „zdrajcą”, „tchórzem”, „Dudaszem”, „agentem śpiochem” i „jełopem”. Przytoczone wyżej wypowiedzi nie spodobały się kilkuosobowej grupie katolików, która złożyła do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Pawła Chojeckiego.

Wyrok jaki pastor Kościoła Nowego Przymierza usłyszał w pierwszej instancji to osiem miesięcy ograniczenia wolności w formie prac społecznych oraz 21 tys. zł opłat sądowych. Ale od wyroku apelację złożyły obie strony: prokuratura domagając się kary pozbawienia wolności na okres 10 miesięcy w zawieszeniu na dwa lata, jak również obrona, która chciała uniewinnienia.
W poniedziałek strony podtrzymały stanowiska.

– Sąd będzie ten wyrok wydawał w pewnej sytuacji, w której znajduje się Polska. To nie jest proces przypadkowy, a poprzez prokuratorskie podporządkowanie politykom, doprowadzono do tego, że takie procesy się w ogóle pojawiają. Lepsza byłaby prokuratura niezależna, ale niestety teraz tak nie jest – mówił obrońca Chojeckiego, mec. Andrzej Turczyn.

Jak wskazywał proces pastora to proces historyczny, którego nie da się przemilczeć.

– Pastor Paweł Chojecki jest przedstawicielem mniejszości religijnej w Polsce i jest oskarżony za to co mówi, jako dziennikarz i nauczyciel – zaznaczał mec. Turczyn.

Swoje stanowisko podtrzymała również prokuratora.

– Wolność słowa jest dobrem chronionym przez konstytucję, ale nie ma ona charakteru nieograniczonego. Ustawodawca uznał, że coś co jest mową nienawiści musi się spotkać z reakcją. Pod pretekstem wolności słowa nie można tłumaczyć zachowań, które naruszają prawa pokrzywdzonych – zaznaczała prokurator Katarzyna Urban.

Głos zabrali także oskarżyciele posiłkowi.

– Przez nasz kraj przelewa się rewolucja chamstwa i myślę, że wyrok który zapadnie, mam nadzieję skazujący, będzie taką cegiełką, która zatrzyma rewolucją chamstwa, wulgaryzmu i prostactwa – mówił jeden z nich, Grzegorz W. Wyrok zapadnie 5 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski