Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Woda leje się na głowę mieszkańcom dworca PKP w Nałęczowie. Kiedy nadejdzie pomoc?

Łukasz Kaczanowski
Łukasz Kaczanowski
Marta Grabiec
Marta Grabiec
Łukasz Kaczanowski
– Dach jest źle wykonany i woda leje się ludziom do mieszkań, a na ścianach jest grzyb – żali się Zygmunt Dobrowolski, właściciel jednego z mieszkań znajdujących na piętrze dworca PKP w Nałęczowie. Dół budynku przeznaczony do obsługi podróżnych jest nieczynny.

W budynku mieszka sześć rodzin, większość to emeryci, którzy żyją tu od kilkudziesięciu lat. Właścicielem obiektu są Polskie Koleje Państwowe, a pieczę nad nim ma Oddział Gospodarowania Nieruchomościami w Krakowie. - Kiedyś biuro było w Lublinie i wtedy problemy były na bieżąco rozwiązywane. Teraz kiedy zgłaszamy problem, nikt się nami nie interesuje. Dzwonimy, piszemy i nic – skarży się pan Zygmunt. Sam jest lokatorem dworca od 1967 roku i podkreśla, że tak źle jeszcze nie było.

Tymczasem Bartłomiej Sarna z wydziału współpracy z mediami biura komercjalizacji, komunikacji i promocji Polskich Kolei Państwowych S.A. przekonuje, że do tej pory nikt nie zgłaszał uwag do stanu mieszkań. - Nie otrzymaliśmy żadnych pisemnych wystąpień w sprawie stanu technicznego dachu budynku od lokatorów lokali mieszkalnych znajdujących się na dworcu w Nałęczowie - informuje.

Jednak według pana Zbigniewa jego sąsiedzi takie pismo składali.

- Tu są mieszkania zakładowe i płacimy po tysiąc złotych czynszu. Kto to widział, żeby tyle płacić za taki standard?! Moje mieszkanie ma ok. 50 m2 i czynsz tylko rośnie, a nic nie robią od lat! - denerwuje się pan Zbigniew.

Sarna przypomina, że w latach 2008 – 2009 budynek w Nałęczowie przeszedł kompleksową modernizację. - Wykonane wtedy prace obejmowały m.in. wymianę poszycia dachowego, obróbek blacharskich i rynien, stolarki drzwiowej i okiennej, a także demontaż krat okiennych na parterze oraz remont kominów i klatek schodowych. Renowacji poddana została elewacja budynku, a także części dworca związane z obsługą podróżnych, czyli poczekalnia i hol kasowy. Wymieniono również instalacje elektryczne i wykonano nową instalację odgromową. Rewitalizację przeszło również otoczenie budynku, gdzie wyburzono m.in. zbędne obiekty budowlane oraz przeprowadzono remont nawierzchni chodników - wylicza. Dodaje, że pomiędzy 2019 a 2021 rokiem przeprowadzono m.in. prace związane z uszczelnieniem pokrycia dachowego oraz dachu przy obróbkach blacharskich.

Budynek jest wyłączony z obsługi podróżnych od początku bieżącego roku. - Planujemy przywrócenie go po wykonaniu inwestycji w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Jej głównym celem będzie dostosowanie obiektu do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Obecnie jesteśmy w trakcie opracowania dokumentacji projektowej dla realizacji tego zadania. Po zakończeniu inwestycji, przestrzeń obsługi podróżnych zostanie ponownie udostępniona podróżnym - zapowiada Sarna.

- Teraz pasażerowie nie mogą liczyć na to, że czekając na pociąg, mogą skorzystać z toalety czy poczekalni, bo dworzec jest zamknięty - komentuje pan Zbigniew.

Kiedy mieszkańcy mogą liczyć na pomoc? - Kolejne prace remontowe zaplanowane są na 2022 rok. Skupią się głównie na punktowej naprawie dachu, otynkowaniu kominów oraz miejscowej naprawie elewacji - zapewnia Bartłomiej Sarna z wydziału współpracy z mediami spółki PKP. Dokładnej daty nie podaje.

- Na remont będziemy czekać z niecierpliwością. Nie do końca w to wierzę, ale zobaczymy - komentuje pan Zbigniew, który o zapewnieniach PKP usłyszał dopiero od nas. Podkreśla, że dla niego najważniejsze jest, aby problem został zauważony i rozwiązany.

Budynek dworca kolejowego w Nałęczowie to zabytek, pochodzi z lat 20. XX w.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski