Partnerami merytorycznymi ekologicznej akcji Kuriera Lubelskiego są Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Urząd Statystyczny w Lublinie oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Określiliśmy kryteria wyboru i poprosiliśmy te instytucje o pomoc w przygotowaniu danych, które weźmiemy pod uwagę w rankingu Eko Życie Eko Efekt.
- W tegorocznej edycji rankingu ocenimy gminy pod kątem czystości powietrza i działań na rzecz jego poprawy, gospodarki zasobami wodnymi i ochroną oraz pod względem racjonalnej gospodarki opadami, ich segregacją i zagospodarowaniem. Kryteria te zostaną uzupełnione między innymi o dane na temat liczby ludności w poszczególnych gminach, wydatków poniesionych na działania proekologiczne oraz liczbę złożonych i zrealizowanych wniosków w konkretnych programach związanych z działaniami ekologicznymi – tłumaczy Iwona Sikora-Augustynek, dyrektor biura reklamy Kuriera Lubelskiego.
W oparciu o dane przekazane przez naszych partnerów merytorycznych będziemy mogli wspólnie z nimi pracować nad przygotowaniem głównego rankingu i wyborem wyróżniających się i najaktywniejszych gmin w poszczególnych kategoriach.
- Włączając się w inicjatywę opracowania rankingu Urząd Statystyczny w Lublinie zapewni dane statystyczne, pozwalające na pomiar i ocenę sytuacji w gminach oraz działalności organów jednostek samorządów lokalnych w obszarze ochrony powietrza atmosferycznego i klimatu, ochrony zasobów wodnych oraz gospodarowania odpadami. Narzędziem do oceny działalności samorządów gminnych w województwie lubelskim będzie syntetyczny wskaźnik rankingowy wyliczony w oparciu o dostępne dane, takie jak np. wydatki jednostek samorządu terytorialnego na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na jednego mieszkańca, udział ścieków oczyszczanych w ściekach odprowadzanych w 2021 r., czy odpady zebrane selektywnie ogółem w relacji do ogółu odpadów – wylicza dr Andrzej Jakubowski z Lubelskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Lublinie.
Przed nami dalsze gromadzenie danych i ich opracowywanie. Pragniemy aby wybór został poparty wiarygodnymi i aktualnymi wynikami badań oraz doborem adekwatnych wskaźników.
- Kluczowy jest taki dobór wskaźników, który będzie pozwalał na właściwe odzwierciedlenie złożoności monitorowanych zagadnień, a jednocześnie taką konstrukcję rankingu, żeby uwzględniał on specyfikę gmin miejskich, wiejskich oraz miejsko-wiejskich. Wierzymy, że przeprowadzone analizy statystyczne okażą się podstawą do dyskusji na temat kierunków oraz efektywności działalności gmin województwa lubelskiego w obszarze zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i właściwego gospodarowania zasobami naturalnymi – mówi dr Andrzej Jakubowski.
Wkrótce przedstawimy kolejne kryteria, na których będziemy bazować podczas prac nad określeniem zwycięzców rankingu Eko Życie Eko Efekt, a już dziś zapraszamy do śledzenia stron Kuriera Lubelskiego gdzie będziemy poruszali najistotniejsze zagadnienia dotyczące ochrony przyrody, pokażemy w jaki sposób, na co dzień, we własnych gospodarstwach możemy przyczynić się do poprawy jakości środowiska oraz jak drobne kroki zmieniają się w istotne i widoczne efekty. Zaprosimy Was też na warsztaty tematyczne oraz do wzięcia udziału w konkursach związanych z szeroko pojętą ekologią.
Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?