Bezpieczeństwo energetyczne jest tematem, który dominuje wszelkie dyskusje w Europie, obok bezpieczeństwa militarnego. Jak podkreśla prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Polska jest pod tym względem bezpieczna:
Jesteśmy bezpieczni i podkreślam to z pełną odpowiedzialnością. Polsce nie grożą blackout-y, jesteśmy też bezpieczni w kwestii cyberbezpieczeństwa, chociaż codziennie jesteśmy atakowani – zapewnia Wojciech Dąbrowski i dodaje - Jeśli chcemy być bezpieczni energetycznie w przyszłości, to dziś musimy podejmować strategiczne decyzje. Decyzje odważne. Decyzje o budowie nowych źródeł wytwarzania. Jesteśmy liderami transformacji polskiej energetyki i liderem, jeśli chodzi o inwestycje na Bałtyku.
Obecnie na Bałtyku realizowany jest projekt budowy farm wiatrowych, które będą jednym z filarów polskiego miksu energetycznego. Ale nie jedynym:
- Po odstawieniu elektrowni węglowych energetyka jądrowa, ta wielkoskalowa, wsparta SMR-ami, będzie tym podstawowym źródłem wytwarzania energii, ze względu na bezpieczeństwo i suwerenność energetyczną. Jednocześnie zapewni polskiej gospodarce energię w akceptowalnej cenie, bo pozbawioną emisji CO2. Jednocześnie uniezależni nas od importu gazu z kierunku wschodniego, tak że energetyka nuklearna, wsparta OZE będzie podstawą polskiego miksu energetycznego.
Polska jest dziś liderem transformacji energetycznej. Jak zapewnia prezes PGE, o czystej energii i ekologii można mówić w sposób wolny od ideologii:
My, jako branża, mówimy o tym od lat. Każde państwo w Unii Europejskiej musi przejść swoją drogę transformacji. Nie można ślepo, bezrefleksyjnie, realizować polityki klimatycznej, nie oglądając się na specyfikę poszczególnych państw, bo najważniejsze jest bezpieczeństwo energetyczne. Agresja Rosji w Ukrainie pokazała wielu politykom w Unii Europejskiej, jeszcze niestety nie wszystkim, ale wielu politykom, że trzeba stawiać na bezpieczeństwo poszczególnych krajów, trzeba stawiać na suwerenność. Z przykrością stwierdzam, że Unia Europejska nie zdała egzaminu na początku wojny. Przypominamy sobie, jak reagowała Unia Europejska, a jak kraje NATO, czyli Stany Zjednoczone, Wielka Brytania. To były kraje, które pierwsze podjęły właściwie kontakt z Polską, bo Polska była krajem, który pierwszy wyciągnął rękę do Ukrainy i to jednak z tamtych kierunków przyszła pomoc, w pierwszym momencie. Konkretna pomoc. Unia Europejska, Komisja Europejska muszą jeszcze wielką prace wykonać.
Cała rozmowa z prezesem Wojciechem Dąbrowskim w materiale wideo:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?