MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda apeluje do mieszkańców Puław: „Proszę o empatyczne podejście"

dun
Część mieszkańców Puław, w tym prezydent tego miasta, protestuje przeciwko przekształceniu puławskiego szpitala w placówkę, w której od poniedziałku mają być leczeni wyłącznie chorzy na Covid-19 i osoby z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Wojewoda lubelski po raz kolejny odpowiedział na te wątpliwości. - Proszę o zrozumienie i empatyczne podejście do trudnej sytuacji, która dotyczy nas wszystkich (...) każdy z nas może w każdej chwili stać się pacjentem potrzebującym pomocy - podkreślił w przesłanym mediom apelu.

Wojewoda Lech Sprawka tłumaczy też, dlaczego właśnie szpital w Puławach został wskazany jako placówka, mająca leczyć wyłącznie chorych z koronawirusem.

- Rosnąca liczba osób podejrzanych o zakażenie oraz zakażonych koronawirusem SARSCoV-2 powoduje konieczność zapewnienia w naszym województwie należytej ilości miejsc o profilu zakaźnym. Mimo, że na Lubelszczyźnie znajduje się osiem szpitali, posiadających w swojej strukturze oddziały zakaźne i obserwacyjno-zakaźne, to przy obserwowanej i prognozowanej dynamice wzrostu zakażeń może to okazać się niewystarczające - wyjaśnia wojewoda. - Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia SPOZ w Puławach został wyznaczony jako szpital, który zostanie czasowo przeprofilowany na szpital zakaźny co nie wyklucza, że w przyszłości będzie to dotyczyło innych szpitali - dodał.

Wojewoda zaznaczył, że wybór podyktowało między innymi położenie szpitala z dobrym dojazdem do Lublina oraz lokalizacja w stosunku do aktualnie stwierdzonego ogniska epidemicznego w Niedrzwicy Dużej i jego pochodnej w szpitalu w Bełżycach.

- Realne niebezpieczeństwo dla zdrowia publicznego stanowi nie pacjent izolowany w warunkach szpitalnych, ale osoba, która świadomie lub nieświadomie funkcjonuje w społeczeństwie, będąc zakażona koronawirusem

- podkreślił Lech Sprawka.

I zaznaczył, że każda osoba znajdująca się w stanie nagłego zagrożenia życia otrzyma świadczenia ratunkowe, a pacjent zostanie przewieziony do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego lub innego najbliższego szpitala mogącego udzielić skutecznej pomocy. - Dla mieszkańców Puław i Powiatu Puławskiego będą to – w zależności od konkretnego zdarzenia – okoliczne szpitale w Dęblinie, Rykach, Opolu Lubelskim, Lubartowie, a także szpitale lubelskie, w szczególności 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką - wylicza Lech Sprawka.

- Bardzo proszę o zrozumienie i empatyczne podejście do trudnej sytuacji, która dotyczy nas wszystkich, bo każdy z nas może w każdej chwili stać się pacjentem potrzebującym pomocy - zakończył wojewoda.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski