MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojewoda oddala skargę na deklarację radnych Niedrzwicy Dużej „Samorząd wolny od LGBT”

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
Kazimierz Strzelec
Mieszkaniec Niedrzwicy Dużej sprzeciwia się deklaracji radnych „Samorząd wolny od LGBT”. W lutym wysłał w tej sprawie skargę do wojewody, który w oficjalnym liście odpowiada: "Stanowisko rady gminy Niedrzwica Duża nie ma formy uchwały"

Wcześniej Kazimierz Strzelec napisał list do wójta gm. Niedrzwica Duża. Odpowiedź wójta była jednoznaczna: „Uchwała nie narusza pana godności osobistej”. Mieszkańca gminy to nie zadowoliło, dlatego napisał skargę do wojewody lubelskiego.

Chodzi o skargę powszechną, którą zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, każdy może skierować do wojewody w danym regionie. Wojewoda musi zapoznać się ze skargą, a następnie zawiadomić skarżącego o tym, jakie działania zostaną podjęte.

Wojewoda lubelski zapoznał się ze skargą i wydał oświadczenie: "Należy stwierdzić, że brak jest podstaw prawnych do zastosowania działań nadzorczych w niniejszej sprawie".

Kazimierz Strzelec miał nadzieję, że wojewoda Lech Sprawka skorzysta ze środka, jakim jest rozstrzygnięcie nadzorcze. Stwierdza ono nieważność danej uchwały organu gminy. By jednak móc je zastosować nie mogą występować żadne wątpliwości co do sprzeczności uchwały z prawem. W tym przypadku – zdaniem wojewody – mowa jest jedynie o deklaracji, a nie uchwale.

"Panie Wojewodo, nawet w obliczu pandemii nie zaprzestaje Pan dyskryminować od 100 do 200 tysięcy obywateli, o których Pan winien dbać, do czego zobowiązał się Pan składając przyrzeczenie, a tym samym winien Pan reprezentować interesy WSZYSTKICH OBYWATELI, także nas Osoby LGBT" – skomentował odpowiedź wojewody Kazimierz Strzelec.

Jednocześnie wskazuje, że choć zdaniem administracji rządowej przyjęte przez samorządy stanowisko nie ma mocy sprawczej, to w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. "Kształt tej deklaracji wpływa na to, jak na co dzień postrzegane są osoby ze społeczności LGBT" – dodaje.

Kazimierz Strzelec zapowiada, że się nie podda. Kolejnym krokiem będzie wysłanie zapytań do urzędu gminy Niedrzwica Duża oraz policji w trybie dostępu do informacji publicznej odnośnie stanu rodziny na tym terenie. Chce pokazać, że społeczność LGBT nie stanowi realnego zagrożenia, czego obawiają się lubelskie samorządy.

- Nie chcę robić zamieszania. Chcę tylko, by usunięto zły zapis – podkreśla.

W maju ubiegłego roku rada gminy Niedrzwica Duża oraz 35 innych samorządów przyjęły stanowisko „Samorząd wolny od ideologii LGBT”. Rady deklarowały, że będą bronić wartości chrześcijańskich, szkół i tradycyjnej rodziny przed wpływem ideologii LGBT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski