Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie ma nowy zabytek. To malowniczy park w Leśnej Podlaskiej [GALERIA]

Jakub Sarek
Jakub Sarek
Park w zespole oświatowym w Leśnej Podlaskiej (pow. bialski) został wpisany do ewidencji zabytków woj. lubelskiego. Paweł Kazimierski, wójt gm. Leśna Podlaska, zapowiada gruntowną rewitalizację tego miejsca. Przygotowywana jest także koncepcja zagospodarowania sąsiadujących z parkiem terenów.

Park w Leśnej Podlaskiej zajmuje obszar 3,5 hektara. Zlokalizowany jest za Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa. Jego historia sięga przełomu XIX i XX w. Wygląd parku ukształtował się w głównej mierze w latach 20. i 30. ubiegłego stulecia. Szczególnymi walorami odznaczają się wytyczone i nasadzone w tym czasie aleje: grabowa i jesionowa (obecnie jesionowo-topolowa).

- Park szkolny zachował w znacznym stopniu czytelną kompozycję przestrzenną z okresu międzywojennego. Forma ukształtowania terenu, rozmieszczenia dróg i wnętrz parkowych, oraz układ wodny wraz z lokalizacją stawów parkowych i elementów małej architektury (mostki parkowe) pozostała do czasów współczesnych w niemal niezmienionej postaci - mówi Dariusz Kopciowski, Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dodatkowo, do dzisiaj zachował się starodrzew z II połowy XIX i początku XX wieku. Park może poszczycić się obecnością datowanej na XVIII wiek olszy czarnej oraz kilkunastu drzew z gatunku topola biała.

To wszystko zdecydowało o wpisaniu obiektu do rejestru zabytku woj. lubelskiego.

- Park stanowi świadectwo minionej epoki (dziejów założenia klasztornego oraz miejscowości Leśna Podlaska), którego zachowanie leży w interesie społecznym z uwagi na wartość historyczną - tłumaczy Kopciowski.

Od lat 90. park jednak systematycznie niszczeje. Od 2002 r. jest on własnością Gminy Leśna Podlaska. Jej władze zamierzają odnowić zabytkowy obszar. Przygotowano już wstępną koncepcję rewitalizacyjną.

- W okresie przedwojennym w parku często wystawiano sztuki teatralne. Odbywały się tam też spotkanie recytatorskie. W nawiązaniu do tych tradycji chcielibyśmy stworzyć mały amfiteatr, w którym swoje występy mogłyby zaprezentować rozmaite grupy kulturalne - tłumaczy Paweł Kazimierski, wójt gm. Leśna Podlaska.

W 2023 r. z mułu mają zostać oczyszczone zlokalizowane w parku cieki wodne.

- Chcemy, żeby odrestaurowany park był miejscem, gdzie będą mogli odpocząć mieszkańcy i pielgrzymi przybywający do Sanktuarium MB Leśniańskiej. Co roku świątynię odwiedza 100 tysięcy wiernych - zaznacza Kazimierski.

I przyznaje jednocześnie, że koncepcja zagospodarowania tej przestrzeni nie jest jeszcze wiążąca.

- Przed nami duże spotkanie z przedstawicielami delegatury Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Białej Podlaskiej, projektantami i architektami, podczas którego omówimy nasze plany.

Jak się dowiedzieliśmy, rewitalizacji poddany ma zostać nie tylko sam park, ale także znajdujące się nieopodal przyklasztorne stawy.

- Dodatkowo, w 2023 r. pod zabudowę różnych obiektów turystycznych, sportowych i rekreacyjnych wydzierżawiliśmy od zakonu oo. Paulinów 16 hektarów gruntów w pobliżu Sanktuarium MB Leśniańskiej - wskazuje Kazimierski.

Na realizację zadania gmina zamierza pozyskać wsparcie z rządowego programu Polski Ład.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski