Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Województwo lubelskie najbezpieczniejsze. Boimy się włamań i napadów

Agnieszka Kasperska
Anna Kurkiewicz/zdjęcie ilustracyjne
Lubelskie jest najbezpieczniejszym województwem w Polsce - wynika z badania "Crime+Investigation - obawy Polaków a rzeczywistość".

Badanie przeprowadził PBS przy współpracy z kanałem kryminalnym CI Polsat w związku z premierą nowego serialu "Z archiwum 997".

Z sondażu wynika, że aż 95 procent badanych mieszkańców Lubelszczyzny w okolicy swoich domów czuje się bezpiecznie.
Według kryminologa Pawła Moczydłowskiego wysokie, w porównaniu ze średnią krajową, poczucie bezpieczeństwa może wynikać m.in. z tego, że anonimowość społeczna jest w tych rejonach znacznie mniejsza, przez co więzi społeczne stają się silniejsze i trwalsze.

W województwie lubelskim najwięcej osób obawia się włamań (20 proc. w porównaniu do 52 proc. w skali całego kraju), natomiast wyższy niż przeciętny jest poziom strachu przed kradzieżą i napadami. Potwierdza to statystyka policji, mówiąca o tym, że Lublin jest jednym z bezpieczniejszych miast Polski - popełniono tu tylko 17 przestępstw na 1000 mieszkańców.

Według badania PBS, mieszkańcy województwa lubelskiego darzą policję zaufaniem. Aż 88 proc. z nich powiadomiłoby służby, gdyby padło ofiarą agresji fizycznej, a 67 proc. zadzwoniłoby na 997, by powiadomić o zdarzeniu niezwiązanym bezpośrednio z nimi samymi.

To znacznie inny wynik niż otrzymany przez Arkadiusza Szczepańskiego, radnego z Czubów, który od lat bada poczucie bezpieczeństwa lublinian. Chodzi od drzwi do drzwi i prosi o wypełnienie anonimowej ankiety. Z jego danych wynika, że tylko 7 proc. mieszkańców Czubów czuje się bardzo bezpiecznie w swojej dzielnicy. 42 proc. ocenia bezpieczeństwo jako dobre, a 7 proc. jako złe lub bardzo złe. Okazało się m.in., że mieszkańców Czubów Południowych najbardziej niepokoi picie alkoholu w miejscach publicznych, puszczanie psów bez kagańca i smyczy, akty chuligaństwa i wandalizmu, m.in. dewastowanie placów zabaw, graffiti na elewacjach budynków, podpalanie śmietników, włamania do piwnic i mieszkań.

Badanie dzielnicowe wykazało też, że aż 91 procent ankietowanych nie zna swojego dzielnicowego i nie wie, kto nim jest.
Badanie PBS wykazało, że aż 44 proc. z nas informację o przestępstwach czerpie z telewizji, oglądając programy kryminalne, informacyjne i seriale. 37 proc. wiadomości na ten temat czerpie z internetu. Blisko 60 proc. mieszkańców woj. lubelskiego uważa, że przestępstwa powinny być głośno przedstawiane i komentowane w telewizji, radiu czy internecie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski