Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Na zdjęciu flaga Ukrainy na terenie wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji w obwodzie chersońskim.
Na zdjęciu flaga Ukrainy na terenie wyzwolonym spod rosyjskiej okupacji w obwodzie chersońskim. PAP/Vladyslav Karpovych
2 grudnia jest 282. dniem wojny na Ukrainie. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów. Tymczasem Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, zarządzający okupowaną Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy, wystawiają fikcyjne dokumenty na nazwiska ukraińskich pracowników obiektu i rozkradają przeznaczone dla nich pieniądze - zaalarmował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosjanie w obwodzie zaporoskim prowadzą masowe aresztowania Ukraińców. Ściśle kontrolują przechodniów, ich rzeczy i zawartość telefonów. Poinformował o tym burmistrz okupowanego przez Rosjan Melitopola Iwan Fedorow, który jest przekonany, że okupanci stosując terror na cywilach, mszczą się za swoje porażki militarne.
22:1102.12.2022

Działania Rosji wskazują, że jest zdeterminowana, by w dalszym ciągu zabijać ukraińskich cywilów - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby. Jak dodał, pokazuje to, że Rosja nie jest gotowa do rozmów w sprawie zakończenia wojny. Pozytywnie odniósł się do postępów w wyznaczeniu pułapu ceny rosyjskiej ropy.

Kirby odpowiedział w ten sposób na pytanie, co prezydent Joe Biden uznałby za sygnał, że Rosja jest gotowa do zakończenia wojny i podjęcia rozmów w tej sprawie. Biden oświadczył w czwartek, że jest przygotowany do spotkania z Putinem, jeśli ten będzie chciał zakończyć wojnę z Ukrainą.

"Nie jestem gotowy, podobnie jak prezydent, by zaoferować jakiś rodzaj menu tego, co by przekonało go, że Putin jest skłonny do rozmów. Słyszeliśmy dziś z samego Kremla, że bardzo jasne jest, że nie są do tego gotowi; nie żeby to było dla kogokolwiek szokiem, bo wszystko, co robią (...) pokazuje ponurą determinację Rosjan, by kontynuować zabijanie Ukraińców" - powiedział Kirby. Jak dodał, najlepszym sposobem na pokazanie swoich intencji byłoby, gdyby Putin wycofał swoje wojska z Ukrainy.

21:4002.12.2022

Biały Dom oświadczył, że prezydent Joe Biden nie ma listy konkretnych warunków pod jakimi gotów byłby podjąć rozmowy z Władimirem Putinem. Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia, John Kirby z prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że Putin może pokazać, że chce zakończenia wojny wycofując rosyjskie wojska z Ukrainy i zaprzestając ataków na cele cywilne.

Joe Biden zadeklarował w czwartek, że jest gotów rozmawiać z Władimirem Putinem w porozumieniu z sojusznikami, jeśli wykaże on gotowość zakończenia wojny na Ukrainie. Korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał koordynatora komunikacji strategicznej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Johna Kirby'ego co mogłoby przekonać prezydenta USA, że Putin chce zakończenia wojny.

19:4502.12.2022

Wywiad Główny Ukrainy uważa, że Rosja jest gotowa do przeprowadzenia nowych ataków powietrznych. Według danych ukraińskich służb, Rosja zgromadziła swoje samoloty wojskowe w mieście Engels w obwodzie saratowskim.

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat zapewnił, że ukraińska armia jest w stanie przeciwdziałać rosyjskim atakom. "Mają już wszystko przygotowane do nowego uderzenia rakietowego, pytanie tylko, kiedy zaatakują. Mają na to wszystkie środki. Widzieliśmy zdjęcia satelitarne z lotniska Engels, są tam samoloty i rakiety i oczywiście nie mają problemów z paliwem. Od 24 lutego codziennie jesteśmy przygotowani na wszelkie ataki" - powiedział Jurij Ihnat.

19:2602.12.2022

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska Flota Czarnomorska straciła co najmniej 12 okrętów i kutrów - zatopionych bądź mocno uszkodzonych; stanowi to około 15 proc. jej składu, który obejmuje 74 jednostki bojowe - ocenia niezależny rosyjski portal Projekt.

Przed napaścią na Ukrainę Flota Czarnomorska liczyła 275 okrętów i innych jednostek. Jednostek bojowych wśród nich było tylko 58, a przy uwzględnieniu kutrów patrolowych - 74. Co najmniej 12 z nich zostało zatopionych bądź mocno uszkodzonych - szacuje Projekt na podstawie analizy publicznie dostępnych danych.

Do grupy 74 jednostek bojowych Floty Czarnomorskiej autorzy materiału zaliczają: krążownik Moskwa, siedem okrętów podwodnych i siedem dużych okrętów desantowych, pięć okrętów patrolowych, 18 małych jednostek rakietowych i do zwalczania okrętów podwodnych oraz 36 kutrów i jednostek patrolowych.

Projekt przypomina o zniszczeniu wiosną przez siły ukraińskie flagowego okrętu Floty Czarnomorskiej - krążownika Moskwa. Wśród strat rosyjskich wymienione są także: trałowiec Iwan Gołubiec, holownik Wasilij Biech, duże okręty desantowe Saratow i Cezar Kunnikow, kuter desantowy klasy Sierna i sześć kutrów desantowo-szturmowych klasy Raptor.

18:5902.12.2022

Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz oświadczył w piątek, że można sobie wyobrazić, kto był zleceniodawcą aktu wandalizmu w jego rezydencji w Rzymie. Wejście do niej, drzwi, schody i ściany nieznani sprawcy wymazali ekskrementami.

"Nie wiemy, kto faktycznie popełnił akty wandalizmu, ale możemy sobie wyobrazić, kto to zlecił" - powiedział włoskiej agencji Ansa ukraiński dyplomata.

Zapytany o to, czy podejrzewa Kreml, ambasador odparł: "Tak myślę, bezpośrednio lub pośrednio".

"To skoordynowana kampania, jest około dziesięciu podobnych epizodów, do których doszło w Europie" - zaznaczył Jurasz. "Sądzę, że zostaną podniesione środki bezpieczeństwa" - dodał.

18:3202.12.2022

Według danych Instytutu Studiów nad Wojną, od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na pełną skalę 24 lutego, Ukraina wyzwoliła łącznie 74 443 km2 terytorium od sił rosyjskich.

17:3402.12.2022

Podczas gdy Ukrainę czekają dalsze ograniczenia w dostawach ciepła i prądu po rosyjskich bombardowaniach infrastruktury krytycznej, Moskwę rozświetliły wystawne iluminacje świąteczne - relacjonuje w piątek anglojęzyczny portal Moscow Times.

Portal publikuje serię zdjęć, pokazujących kontrast między bogatymi iluminacjami w centrum Moskwy i ciemnymi ulicami miast ukraińskich, borykających się z blackoutem.

16:2102.12.2022

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) objęła sankcjami duchownych Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM), w tym metropolitę Pawła (Łebedzia), zwierzchnika Ławry Peczerskiej w Kijowie - poinformował w piątek portal Ukrainska Prawda.

Portal powołał się na źródła w otoczeniu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Sankcje dotyczą, oprócz metropolity Pawła, również oligarchy i byłego deputowanego Wadyma Nowinskiego oraz około dziesięciu duchownych UCP PM, głównie działających na terenach okupowanych przez Rosję.

Ukrainska Prawda informuje także, że decyzją prezydenta weszły w życie "sankcje personalne wobec niektórych przedstawicieli organizacji religijnych powiązanych z centrami wpływu w Federacji Rosyjskiej". Portal nie wyjaśnia, na czym polegają te restrykcje. Współpracownicy Zełenskiego zapowiedzieli, że lista osób objętych sankcjami zostanie opublikowana później.

15:3202.12.2022

14:3602.12.2022

Ukraiński resort spraw zagranicznych donosi o próbach zastraszania ukraińskich dyplomatów na całym świecie. Do placówek przysyłane są podejrzane paczki. Wczoraj doszło do eksplozji przesyłki w ambasadzie Ukrainy w Hiszpanii, gdzie ranny został pracownik placówki.

Jak czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ - ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt. Są to ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, we Włoszech, oraz konsulaty generalne w Neapolu i Krakowie, oraz konsulat w Brnie. Ponadto zdewastowano wejście do mieszkania ambasadora w Watykanie, a ambasada w Kazachstanie otrzymała fałszywe zawiadomienie o podłożonym ładunku wybuchowym.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba ocenił, że działania te są dobrze zaplanowaną kampanią terroru i zastraszania, ale jak dodał, próby te są marne, a dyplomaci nadal będą efektywnie pracować na rzecz zwycięstwa Ukrainy.

14:1802.12.2022

W dom mieszkanki obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy w czwartek uderzyła rosyjska rakieta, a w piątek kobieta wzięła ślub. Czwartkowy ostrzał to nie przeszkoda w zamążpójściu - podkreśliła.

"To dla nas nie przeszkoda" - powiedziała Hanna, mieszkanka miejscowości Kłuhyno-Baszkyriwka pod Charkowem, na którą w czwartek wieczorem spadła rosyjska rakieta.

Jak relacjonuje telewizja Suspilne, w piątek Hanna wzięła ślub z Dmytrem. Podczas gdy przy jednej klatce bloku trwały prace nad usuwaniem skutków ostrzału, przy innej zgromadzili się goście i odświętnie ubrani narzeczeni.

Podczas ostrzału Hanna była w domu, a Dmytro jechał samochodem w odległości ok. 20 metrów od budynku.

Według wstępnych informacji w czteropiętrowy blok uderzyła rakieta S-300 wystrzelona z rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego. W ataku dwie kobiety zostały ranne, zniszczone są najwyższe piętra budynku - pisze Suspilne

13:5402.12.2022

Przedstawiciele rosyjskiego koncernu Rosatom, zarządzający okupowaną Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy, wystawiają fikcyjne dokumenty na nazwiska ukraińskich pracowników obiektu i rozkradają przeznaczone dla nich pieniądze - zaalarmował wywiad wojskowy Ukrainy (HUR).

W elektrowni nie są obecnie sporządzane ani składane żadne sprawozdania finansowe. Oznacza to, że pieniądze, które miały być przeznaczone na opłacenie pracy personelu obiektu, są przywłaszczane przez okupacyjną administrację siłowni i pracowników Rosatomu - czytamy w komunikacie opublikowanym w czwartek na stronie internetowej HUR.

Ukraińska służba oznajmiła, że teren elektrowni opuściła znaczna część rosyjskich żołnierzy, którzy stacjonowali tam od lutego, lecz na miejscu wciąż pozostaje około 500 wojskowych, w tym 200 Czeczenów z formacji tzw. kadyrowców. "Głównym zadaniem tych (osób) jest zastraszanie personelu obiektu i nakłanianie (ukraińskich) pracowników do współpracy z okupantem" - powiadomił wywiad.

W raporcie dodano, że na terenie siłowni odnaleziono około 300 min, pozostawionych przez wycofujące się oddziały agresora. Przybyli do elektrowni funkcjonariusze rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) rozpowszechnili doniesienia, że były to najprawdopodobniej "tajne magazyny (broni) oddziałów dywersyjnych ukraińskich sił zbrojnych" - oznajmił HUR.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się w mieście Enerhodar, na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji elektrownia została zajęta przez agresora, a następnie teren obiektu był wielokrotnie ostrzeliwany. Władze Ukrainy alarmowały, że są to zagrażające bezpieczeństwu rosyjskie prowokacje.

13:4502.12.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odbył w piątek godzinną rozmowę telefoniczną z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem o rosyjskiej agresji na Ukrainę i jej skutków. Szef rządu szczególnie potępił rosyjskie naloty na infrastrukturę cywilną na Ukrainie – poinformował rzecznik prasowy rządu w Berlinie.

Kanclerz w trakcie rozmowy podkreślał też „determinację Niemiec we wspieraniu Ukrainy w zapewnieniu jej zdolności obronnych przed rosyjską agresją” – dodał rzecznik.

Ponadto Scholz zaapelował do rosyjskiego przywódcy o "jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań dyplomatycznych", w tym wycofanie wojsk rosyjskich. Podczas rozmowy poruszona została także kwestia sytuacji żywnościowej na świecie, która jest „szczególnie napięta w wyniku rosyjskiej wojny napastniczej”.

„Kanclerz i prezydent Putin podkreślili także ważną rolę niedawno odnowionej umowy zbożowej pod egidą ONZ. (...) zgodzili się pozostać w kontakcie” – poinformował rzecznik rządu.

13:2102.12.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zasugerował, że Europa powinna wrócić do przedwojennego "ładu pokojowego" z Rosją i rozwiązać "wszystkie kwestie wspólnego bezpieczeństwa" po wojnie na Ukrainie, jeśli Władimir Putin będzie skłonny wyrzec się agresji wobec sąsiadów.

Podczas dyskusji panelowej na Berlińskiej Konferencji Bezpieczeństwa Scholz powiedział, że docelowo chciałby przywrócić ustalenia dotyczące bezpieczeństwa wypracowane podczas zimnej wojny i po niej, o ile Moskwa byłaby gotowa je honorować. Niemiecki kanclerz mówił, że istnieje "gotowość" do zaangażowania się rozmowy z Kremlem w takich kwestiach jak kontrola zbrojeń i rozmieszczenie rakiet, pod warunkiem, że Putin przestanie próbować rozszerzać terytorium Rosji poprzez inwazje.

Zapytany, jak Niemcy zachowają się wobec Rosji po zakończeniu wojny, biorąc pod uwagę "silne partnerstwo", które istniało wcześniej między obu krajami, odpowiedział: "Na tym etapie, będąc bardzo szczerym, powiedziałabym, że nie chodzi o partnerstwo. Rosja zepsuła porządek pokojowy, nad którym pracowaliśmy przez wiele dekad, i zgodziliśmy się, że nigdy więcej nie powinno dojść do próby zmiany granic przy użyciu siły. A to, co Rosja robi dzisiaj, to powrót do imperialistycznego podejścia z XIX, XVIII, XVII wieku, gdzie silniejszy kraj myśli, że może po prostu wziąć terytorium sąsiada, postrzegając sąsiadów tylko jako zaplecze, a w jakimś miejscu może ustanowić zasady, których należy przestrzegać. I to nigdy nie może być zaakceptowane".

13:0202.12.2022

Na rosyjską niezależną telewizję Dożd, która przeniosła się na Łotwę, nałożono karę w wysokości 10 tys. euro za pokazanie anektowanego ukraińskiego Krymu jako części Rosji - poinformował w piątek Ivars Abolinsz, szef łotewskiego regulatora medialnego.

Abolinsz, stojący na czele łotewskiej rady ds. mediów elektronicznych (NEPLP), poinformował o nałożonej karze po incydencie, do jakiego doszło 1 grudnia, kiedy prowadzący program w telewizji Dożd powiedział na wizji, że ma nadzieję, iż stacji udało się pomóc w polepszeniu warunków rosyjskich żołnierzy na froncie.

Przewodniczący NEPLP zaznaczył, że w związku z tą wypowiedzią wszczęto postępowanie administracyjne. Ostrzegł, że za trzy poważne naruszenia zasad NEPLP może odebrać telewizji pozwolenie na transmisję. Wcześniej za pokazanie na mapie Krymu oznaczonego jako część Rosji oraz za użycie określenia "nasza armia" w odniesieniu do rosyjskiego wojska na telewizję nałożono karę administracyjną w wysokości 10 tys. euro.

12:4502.12.2022

Ze względu na zakaz dystrybucji zachodnich filmów w Rosji, wprowadzony przez producentów filmowych z USA i krajów Europy, od początku inwazji Kremla na Ukrainę zamknięto 41 proc. rosyjskich kin; niektóre z nich są zmuszone wynajmować powierzchnie np. supermarketom - poinformowało w piątek Radio Swoboda.

Liczba osób odwiedzających kina zmniejszyła się z powodu zmiany repertuaru, ale też mobilizacji na wojnę z Ukrainą i wyjazdów obywateli Rosji za granicę w obawie przed powołaniem do wojska. Zachodnie wytwórnie filmowe nie tylko zakazują rozpowszechniania swoich produkcji na rosyjskim rynku, w tym w telewizji, ale też wycofują licencje na pokaz starych filmów - powiadomiły opozycyjne media.

Jak zaznaczono, właściciele kin w Omsku na Syberii stracili od lutego, czyli początku wojny z Ukrainą, nawet 90 proc. swoich dotychczasowych przychodów. Dlatego sale kinowe w tym mieście są wynajmowane na potrzeby m.in. sklepów lub punktów usługowych.

Do końca 2022 roku może zostać zamkniętych około 50 proc. rosyjskich kin, a średni spadek przychodów właścicieli tych obiektów w skali kraju przekroczy 80 proc. - oszacowało rosyjskie Stowarzyszenie Właścicieli Kin, cytowane przez Radio Swoboda.

12:3102.12.2022

Prowadzimy rozmowy z krajami Bliskiego Wschodu w sprawie przeniesienia stamtąd na Ukrainę amerykańskich systemów obrony powietrznej NASAMS; takie rozwiązanie byłoby szybsze, niż wyprodukowanie tego uzbrojenia od podstaw - oznajmił szef koncernu Raytheon Technologies Greg Hayes, cytowany przez portal Politico.

Jeśli to przedsięwzięcie uzyskałoby akceptację prezydenta Joe Bidena i udałoby się je zrealizować, to wówczas NASAMS-y trafiłyby na Ukrainę już w ciągu trzech do sześciu miesięcy. Produkcja tych systemów trwa około dwóch lat i w takim czasie można by uzupełnić arsenały państw na Bliskim Wschodzie - zaproponował Hayes.

Szef firmy zbrojeniowej nie sprecyzował, które kraje w tym regionie posiadają NASAMS-y na wyposażeniu swoich armii, lecz z amerykańskich dokumentów rządowych wynika, iż odbiorcami na Bliskim Wschodzie są Oman i Katar - czytamy na łamach Politico.

Raytheon otrzyma kontrakt na produkcję sześciu systemów NASAMS dla Ukrainy - powiadomił w środę Pentagon. Jak wówczas zapowiedziano, uzbrojenie miałoby trafić na Ukrainę w ramach ogłoszonego już wcześniej pakietu pomocy wojskowej. Poinformowano, że data wykonania umowy to listopad 2025 roku.

11:4602.12.2022

Ambasady i konsulaty Ukrainy w sześciu krajach otrzymały zakrwawione przesyłki, w których były oczy zwierząt - poinformował w piątek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko. Dwie z tych placówek znajdują się w Polsce.

"Po zamachu terrorystycznym w Hiszpanii do ambasady na Węgrzech, w Holandii, Polsce, Chorwacji, Włoszech, konsulatów generalnych w Neapolu i Krakowie, konsulatu w Brnie przyszły zakrwawione przesyłki. W przesyłkach znajdowały się oczy zwierząt" - napisał rzecznik na Facebooku.

11:2602.12.2022

/Propaganda Kremla kłamie, że prawie całe NATO jest w stanie wojny z Rosją a rosyjskie siły muszą nieustannie stawiać Sojuszowi opór - napisał w piątek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Wskazał, że takie kłamstwa pojawiły się w wywiadzie udzielonym przez rosyjskiego publicystę wojskowego Wiktora Barańca białoruskiej agencji informacyjnej.

Moskwa w ten sposób fałszywie usprawiedliwia zbrodnicze działania - ocenił Żaryn w serii wpisów o dezinformacji związanej z agresją na Ukrainę.

"Kremlowska machina propagandowa kontynuuje promowanie fałszywych narracji, których celem jest usprawiedliwianie zbrodniczych działań Rosji, a także budowanie atmosfery strachu wśród odbiorców" - zaznaczył minister w KPRM.

W propagandowych wypowiedziach Baraniec wyraził opinię, że Rosja nie zamierza zatrzymywać swojej "operacji" - jak Rosja mówi o agresji na Ukrainie - gdy Zachód kontynuuje jej dozbrajanie.

Wojskowy stwierdził w wywiadzie dla białoruskiej agencji, iż należy siłowo "rozwiązać" problem dostaw broni dla Ukrainy, sugerując atak na szlaki dostaw - wskazał sekretarz stanu w KRPM.

"Według rosyjskiego wojskowego zachodnim krajom nigdy nie zabraknie zapasów broni, co oznacza, że będą one kontynuować +antyrosyjską operację+" - dodał opisując przekaz dezinformacyjny.

11:1002.12.2022

Prezydent Ukrainy podpisał dekret, którym wykonał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego o zakazie działalności na Ukrainie organizacji religijnych powiązanych z ośrodkami wpływów w Rosji. Dekret przewiduje w szczególności dwumiesięczny okres weryfikacji istnienia podstaw prawnych i przestrzegania warunków korzystania przez organizacje religijne z mienia znajdującego się na terenie Narodowego Kijowsko-Peczerskiego Rezerwatu Historyczno-Kulturalnego.

11:0702.12.2022

Po wyzwoleniu przez ukraińskie wojska zachodniej części obwodu chersońskiego lokalni mieszkańcy wracają tam do swoich domów nawet mimo faktu, że część budynków nie ma dachów - oznajmił w piątek Roman Kostenko, weteran walk w Donbasie oraz przewodniczący komisji ds. bezpieczeństwa, obrony i służb wywiadowczych w parlamencie Ukrainy.

"Bywałem w (wielu) miejscowościach (na Chersońszczyźnie). Wszystko zostało zniszczone zwłaszcza w Posad-Pokrowskim, znajdującym się na linii frontu. Zrujnowano domy, szkoły, budynki administracyjne - oto pozostałości +rosyjskiego świata+. Spotykaliśmy tam ludzi, którzy wrócili nawet do domów pozbawionych dachów. Remontują piwnice i na poły zniszczone domy, żeby w nich przezimować" - powiedział Kostenko w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Polityk zaznaczył, że mieszkańcy frontowej miejscowości nie mają żalu do władz w Kijowie, że ich "nie obroniono", ale przeciwnie - podkreślają, że odparcie rosyjskiego szturmu na Posad-Pokrowske uchroniło Mikołajów przed atakiem sił lądowych wroga.

Kostenko wezwał cywilów z obwodów chersońskiego i mikołajowskiego do "przeczekania" najbliższych tygodni w bezpieczniejszych regionach Ukrainy. Jak oznajmił, rosyjskie wojska wciąż mają możliwość ostrzeliwania tych terenów - nie tylko kontrolowanych przez Kijów obszarów na Chersońszczyźnie, ale także m.in. Mikołajowa.

09:5802.12.2022

09:5402.12.2022

Najnowszy bilans strat armii rosyjskiej

09:5302.12.2022

Do rozbrojenia i dekolonizacji Rosji wzywali uczestnicy przeprowadzonego w stolicy Ukrainy dorocznego Kyiv Security Forum. Demilitaryzacja Rosji jest warunkiem bezpieczeństwa jej sąsiadów w przyszłości – wskazywali obecni na spotkaniu ukraińscy politycy.

W 1994 r. poproszono nas o oddanie broni atomowej i teraz mamy tego następstwa. Dziś o to samo należy poprosić Rosję - mówił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow.

„Pozostawienie Rosji broni atomowej jest przedłużeniem stanu zagrożenia i to tylko kwestia czasu, kiedy następny władca Rosji straci rozum i rozpocznie wojnę przeciw któremuś z sąsiadów. To niebezpieczne państwo, dlatego trzeba je jej pozbawić” – podkreślał.

Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że jego kraj, który od ponad ośmiu lat walczy z rosyjską agresją, dąży nie tylko do odzyskania okupowanych terytoriów.

„Po wydarzeniach ostatnich 8,5 roku, a szczególnie ostatnich dziewięciu miesięcy, powrót do formalnego status quo będzie niewystarczający nie tylko dla Ukrainy, ale i dla Europy i dla całego wolnego świata” – powiedział.

Dlatego – jak mówił – konieczny jest „demontaż nazistowskiego reżimu w Moskwie. A faktycznie jest to także denazyfikacja, deimperializacja i dekolonizacja Federacji Rosyjskiej”.

Do uczestników Forum za pośrednictwem łącza wideo zwróciła się podsekretarz stanu USA Victoria Nuland, która przypomniała o rosyjskich atakach rakietowych na infrastrukturę cywilną Ukrainy.

„Zbrodnie wojenne Putina, szantaż jądrowy i dążenia do wykorzystania głodu jako broni, a także próby zamrożenia Ukraińców z nadejściem zimy, muszą zostać odparte i przezwyciężone. Jeśli to nie nastąpi, świat stanie się o wiele bardziej niebezpieczny” – powiedziała.

08:3802.12.2022

Niedobory amunicji oraz problemy logistyczne są obecnie głównymi czynnikami ograniczającymi potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych ofensywnych działań lądowych na Ukrainie - przekazało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej wskazano, że wycofanie się Rosji z zachodniego brzegu Dniepru w listopadzie stworzyło ukraińskim siłom zbrojnym możliwości uderzenia w kolejne rosyjskie węzły logistyczne i linie transportowe, a to z dużym prawdopodobieństwem skłoniło rosyjskich logistyków do przeniesienia węzłów zaopatrzeniowych dalej na południe i wschód.

"Rosyjskie jednostki logistyczne będą musiały przeprowadzić dodatkowy pracochłonny załadunek i rozładunek z transportu kolejowego na drogowy. Transport drogowy będzie w dalszym ciągu narażony na ataki ukraińskiej artylerii, gdy będzie przemieszczał się w celu zaopatrywania rosyjskich wysuniętych pozycji obronnych. Rosyjskie niedobory amunicji (spotęgowane przez te wyzwania logistyczne) są prawdopodobnie jednym z głównych czynników ograniczających obecnie potencjał Rosji do ponownego rozpoczęcia skutecznych, zakrojonych na szeroką skalę ofensywnych operacji lądowych" - napisano.

08:1802.12.2022

08:1702.12.2022

Na wojnie przeciwko Ukrainie zgięło ponad 90 tys. żołnierzy rosyjskiej armii - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Minionej doby poległo 650 wojskowych sił przeciwnika - dodano.

Według ukraińskiego sztabu straty rosyjskiej armii od początku inwazji na Ukrainę wynoszą 90 090 osób.

W czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak powiedział, że od początku prowadzonej na pełną skalę wojny zginęło ok. 90 tys. rosyjskich żołnierzy, zaś wraz ze stratami sanitarnymi, obejmującymi wojskowych, którzy zostali ranni, przeszli amputację, ciężko chorują, oraz wziętymi do niewoli i tymi, którzy zaginęli bez wieści, nieodwracalne rosyjskie straty na wojnie sięgają ok. 200 tys.

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów amerykańskiej armii, gen. Mark Milley szacował w połowie listopada rosyjskie straty poniesione na Ukrainie od 24 lutego na ponad 100 tys. zabitych i rannych. Ocenił, że podobne straty poniosła strona ukraińska.

Podolak przekazał z kolei również w czwartek, że według oficjalnych szacunków na wojnie zginęło "od 10 do 12,5-13 tys." ukraińskich żołnierzy.

07:2602.12.2022

Siły ukraińskie minionej doby odparły rosyjskie ataki w okolicach 14 miejscowości w obwodzie ługańskim i donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

W czwartek rosyjskie wojsko przeprowadziło pięć ataków rakietowych na ukraińską infrastrukturę cywilną w obwodzie charkowskim i donieckim - napisał w komunikacie sztab.

Armia rosyjska przeprowadziła 30 uderzeń lotniczych na pozycje ukraińskiego wojska i ponad 35 ostrzałów miejscowości wzdłuż linii frontu z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

Według sztabu w okupowanej części obwodu chersońskiego na południu kraju rosyjskie siły wzmocniły działania filtracyjne. Na Krymie prowadzone są przygotowania do kolejnej fali mobilizacji.

Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 19 uderzeń na miejsca zgrupowania wojsk rosyjskich, składy uzbrojenia i sprzętu przeciwnika oraz trzy ataki na rosyjskie pozycje rakietowe - dodano w komunikacie sztabu. Siły ukraińskie zaatakowały też m.in. cztery punkty dowodzenia przeciwnika.

06:5202.12.2022

Miasto Bachmut jest kluczem do zdobycia Donbasu, który jest tym dla Ukrainy, czym Śląsk dla Polski; jest centrum gospodarczo-przemysłowym, sercem Ukrainy; Rosjanie chcą to serce temu państwu wyrwać - powiedział PAP gen. Waldemar Skrzypczak.

Były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak pytany przez PAP o znaczenie operacyjne leżącego w Donbasie w obwodzie Donieckim miasta Bachmut, o które toczą się intensywne walki między armią rosyjską a ukraińską, ocenił, że są to "wrota do Donbasu".

"Bachmut jest kluczem do zdobycia Donbasu. Ten z kolei jest tym dla Ukrainy, czym Śląsk dla Polski. To centrum gospodarczo-przemysłowe, serce tego państwa. W związku z tym, Rosjanie chcą to serce temu państwu wyrwać" - powiedział.

Skrzypczak podkreślił, że od początku operacji założeniem rosyjskiej armii było zdobycie Donbasu. Jak dodał, w tym celu Rosja prowadziła natarcie z Iziumu na Słowiańsk i Kramatorsk w celu "odcięcia Donbasu od połączenia z zachodem". Kiedy ta operacja się nie udała, Rosjanie przerzucili swoje siły na wschód i zmienili kierunek natarcia - zaznaczył.

"Okazało się, że Bachmut jest najbardziej ufortyfikowanym miastem w tamtym rejonie i jest kluczem do tego, żeby Rosjanie mogli wyjść na rubież Słowiańsk-Kramatorsk" - powiedział Skrzypczak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

iPolitycznie - Ireneusz Zyska - skrót

Materiał oryginalny: Wojna na Ukrainie 2022 na żywo. Najnowsze informacje - relacja - Portal i.pl

Komentarze 81

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Bracia i sistry Stepana Bandery moga rzadac ! Oj Wladimir ,oj Wladimir , narobiles bigosu ! Myslalem ze w tydzien bedzie po obiedzie !!,
G
Gość
Dekolonizacji trzeba poddac Europe ! To europa jes kolonia USA .Czemu ukraincy nie wolali o dekoniliacje USA gdy ta napadla na inne kraje ??
G
Gość
Jest wojna, takie sytuacje się zdarzają. Czyż nie?
s
seba
Dwa lata covid i jedna jedyna prawda najprawdziwsza która była w mediach czyli zbawienny płyn dożylny i maseczki a teraz taka sama jedna jedyna prawda najprawdziwsza to co piszą i mówią o tej wojnie ukraincy ... Jak cos przeciw szczepieniom to foliarz i szur a jak coś przeciw ukrainie to ruska onuca i muzyka gra na nowo ...
a
ab
28 listopada, 12:18, PI Grembowicz:

Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.

Chodziło o to, że to sami Ukraińcy powinni położyć kres kijowskiej, nazibanderowskiej juncie wspieranej i inspirowanej przez USA/NATO a obecne działania rosyjskich sił alianckich polegające na niszczeniu czułych punktów ukraińskiej infrastruktury energetycznej właśnie mają ich do tego zachęcić.

P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
G
Gość
25 listopada, 6:26, ab:

Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:

👍

G
Gość
Rosja zawiodla mnie okropnie !! Nie tego sie spodziewalem po rosjanach ,nie tego ! Teraz placi cala europa a niemcy az sie pala do pomocy w odbudowaniu Ukrainy !! dla swoich nie maja ale dla obcych pieniedzy nie zaluja !!
G
Gość
Wiadomo ze Rosjanom nie idzie tak jak to sobie mysleli !! Ale wedlug propagandy ukrainsko - polskiej to ukraincy odnoszac takie blyskotliwe zwyciestwa a kazdy ukrainiec to bohater powinni juz byc w Moskwie !!Pokazuja zniszczona bron jak czolgi ktore moga byc ich wlasnymi !!!
a
ab
Jestem tylko ciekaw czy ten ukraiński żydek Zełenski w swej prywatnej kulturze żydowskiej tez dopuszcza ten lgbt-szajs. Jestem więcej niż pewny ze nie.

Próbują „uszczęśliwiać” innych rozbijając ich rodziny. Ich specjalny bóg, jest bogiem tylko ich jako „narodu wybranego”. Tylko ze ten „naród wybrany” w swej historii idzie od jednego Holokaustu do drugiego. I nic się nie uczy.

Jak myślicie, czy pięćdziesiąt lat ucisku narodu palestyńskiego, mordowania, niszczenia i grabieży ujdzie im na sucho? Zapłacą za wszystko co wyrządzili innym. Za każdy płacz matki, za każde zamordowane dziecko. Ich domy będą tak samo niszczone jak oni robią to Palestyńczykom. Zapłacą za każdą wyrządzona krzywdę innym. Tego mogą być pewni.

Polakom za Katyń tez zapłacą. Przecież to NKWD wymordowało polskich oficerów, a NKWD to byli żydzi którzy rządzili Rosja sowiecka. Az się Żukow wk…ł i wyrżnął tych bandytów. To są fakty historyczne.

Przeczytajcie to koniecznie, bo mało kto zna te fakty historyczne o likwidacji żydostwa w Rosji:
O
Onuca Putina
OBAWY USraela? Przeciez po to zrobili te wojne by zgodnie ze swoja bandycka filozofia od dekad, trwala jak NAJDLUZEJ. Za odbudowe oczywiscie ROWNIEZ skasuja durnych UPA incow.
a
ab
. Rosyjscy czołgiści zostawili wiadomość w Chersoniu dla szanownych Ukraińców.

„Szanowni Ukraińcy, zachowujcie się dobrze! Nie zapominajcie, że jesteście na terytorium Imperium Rosyjskiego!

Jesteśmy na urlopie, wkrótce wrócimy.

1. Mebli nie gryźć!

2. Na podłogę nie [wulgaryzm]!

3. Przechodniów nie zaczepiać!

4. W nocy nie szczekać!

5. Drzwi zamykać szczelnie – bo przeciąg!

6. Po powrocie zdecydowanie zalecamy pozostawić porządek i zawiesić w każdym pokoju portret naszego z wami monarchy - W.W. Putina!

PS. Każdego ranka całować flagę i śpiewać rosyjski hymn. Przyjedziemy i sprawdzimy!

Z miłością, rosyjski specnaz czołgowy"
a
ab
Pierwszą rzeczą jaką zrobił nazistowski reżimek z Kijowa po puczu faszystowskim w 2014 roku było odcięcie Krymu od wody – postawili na rzece tamę i już.

Obecnie sami stoją w niekończących się kolejkach po wodę – jaki to słodki widok…No bo jako że to oni a nie Marsjanie na żydowskiego komika głosowali więc czeka ich teraz długa zima i bardzo śmieszna.
G
Gość
23 listopada, 15:19, PI Grembowicz:

Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).

Popieram. Rosjanie to zabójcy cywilizacji. Ten kraj nie powinien istnieć

P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie