Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojna walut - decydujące starcie

Dr Mariusz Świetlicki
archiwum
Na naszych oczach trwa najważniejsza wojna współczesnego świata - wojna dolara amerykańskiego ze wspólną walutą europejską. Obaj przeciwnicy są ciężko poranieni. Kilka krajów Strefy Euro znalazło się na skraju bankructwa finansowego. Europa szuka rozwiązań, które nie doprowadzą do rozpadu Unii i pogrzebania projektu wspólnej waluty. Idzie to ciężko, w atmosferze konfliktów ulicznych i spadku poparcia społecznego dla rządzących. Kilka tygodni temu wydawało się już, że mimo gospodarczych i finansowych problemów USA, euro jest tak osłabione, że nie ma szans na globalnym rynku w starciu z ugruntowaną pozycją dolara amerykańskiego.

Ostatnie dni przypomniały jednak inwestorom na świecie, że dług publiczny Stanów Zjednoczonych wzrósł do rozmiarów nie notowanych od II Wojny Światowej, a Republikanie z Demokratami toczą bezpardonową walkę polityczną nie mogąc uzgodnić programu naprawy finansów, który pozwoli te zadłużenie zredukować. Kompromis w USA zostanie pewnie wkrótce osiągnięty co wywoła krótką euforii na rynkach finansowych. Nie zmieni to jednak ogólnego poczucia, że waluta amerykańska nie jest już jedynym punktem odniesienia dla potrzebujących stabilnego pieniądza międzynarodowego.

A pieniądz taki jest we współczesnej globalnej gospodarce niezbędny. Potrzebujemy stabilnej międzynarodowej waluty, która pozwoli rozliczać transakcje między partnerami handlowymi z różnych krajów, a także utrzymywać rezerwy walutowe, czyli oszczędzać pieniądze na zabezpieczenie się przed ewentualnymi kłopotami finansowymi w przyszłości.

Do czasu wprowadzenia euro, dolar amerykański nie miał równego konkurenta w roli waluty międzynarodowej. Dziesięć lat temu Europa rzuciła wyzwanie Stanom Zjednoczonym wprowadzając do obiegu wspólną walutę, którą posługują się kraje o sile gospodarczej porównywalnej z gospodarką amerykańską. Szybko euro zaczęło stanowić realną alternatywę dla dolara, który wyraźnie osłabł a konsekwencją tego był wybuch kryzysu finansowego trzy lata temu. Problemy z zadłużeniem publicznym w Strefie Euro, brak jednolitej polityki ekonomicznej, wpadnięcie w spiralę zadłużenia niektórych krajów europejskich spowodowało jednak ponowny powrót do dolara.

Obecnie toczy się decydujące starcie. O tym, która waluta będzie poprawiać swoją pozycję, a która będzie w defensywie zadecyduje powodzenie reform finansowych w Europie i w USA. Wojna walut to jednocześnie wojna o dominację w gospodarce światowej. Stare polskie przysłowie mówi jednak, że tam gdzie dwóch się bije, to trzeci korzysta. Realnie rzecz biorąc, tego trzeciego, jakoś wciąż nie widać…

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski