Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wojsko Polskie wróciło do Białej Podlaskiej. Na byłym lotnisku będzie służyć do 2500 żołnierzy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Biało-czerwona flaga powróciła na teren po byłym lotnisku wojskowym w Białej Podlaskiej. Zakończył się tu pierwszy etap budowy nowego garnizonu dla żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.

- To nie przypadek, że na wschodniej flance NATO i naszej Ojczyzny wzmacniamy system bezpieczeństwa. Symbolem i pamiątką niech będzie ta flaga biało-czerwona, która będzie powiewała na terenie nowej jednostki wojskowej - podkreślił podczas uroczystości Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Na terenie byłego lotniska w Białej Podlaskiej powstało miasteczko, które może pomieścić do 900 żołnierzy. Tworzą je kontenery sztabowe, magazynowe i socjalne. Garnizon został zbudowany na wzór tych funkcjonujących na misjach zagranicznych.

Do Białej Podlaskiej przenoszą się żołnierze, którzy obecnie szkolą się w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Wesołej. Aktualnie trwa kompletowanie 1. Batalionu Zmechanizowanego.

- Przypomina mi się jedna z wypowiedzi gen. Jarka Gromadzińskiego (dowódcy 18. Dywizji Zmechanizowanej - przyp. red.), który powiedział: „tu na razie jest ściernisko, ale będzie Dywizyjny Ośrodek Szkolenia”. Dziś słowa dowódcy przemieniamy w czyn – powiedział ppłk Marcin Zimny, dowódca 1. Batalionu Zmechanizowanego.

Jeszcze w tym roku na byłym lotnisku wojskowym ruszy budowa koszar i budynków sztabowych, stacji paliw, garaży, hal remontowych, ośrodka symulatorów i bocznicy kolejowej. Stacjonować będą tu cztery bataliony, jedna kompania z 18. Dywizji Zmechanizowanej i dywizyjny ośrodek szkolenia. Docelowo, w Białej Podlaskiej będzie służyć 2500 żołnierzy.

- Z radością witamy polskich żołnierzy na bialskiej ziemi z nadzieją, że zostaniecie tu na zawsze, że nikt nie podejmie takiej decyzji, aby wojsko porzuciło Podlasie - powiedział wicepremier Jacek Sasin.

- Powrót Wojska Polskiego do Białej Podlaskiej to sprawa bezpieczeństwa, to składowa polityki bezpieczeństwa rządu. To nie jest przypadek, że we wschodniej Polsce powstają jednostki wojskowe. Wzmacniamy bezpieczeństwo naszej ojczyzny - dodał szef MON.

Formowanie 18. Dywizji Zmechanizowanej rozpoczęło się decyzją ministra Błaszczaka w 2018 r. W jej skład wchodzą: 1. Warszawska Brygada Pancerna z Wesołej, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, 19. Brygada Zmechanizowana z Lublina, a także 18. Pułk Logistyczny z Łomży i 18. Batalion Dowodzenia z Sielec. W trakcie formowania są 18. Pułk Przeciwlotniczy w Sitańcu koło Zamościa oraz 18. Pułk Artylerii w Nowej Dębie. Sformowany zostanie także 18 Batalion Rozpoznawczy w Przasnyszu.

Podczas piątkowej wizyty ministra w nowym garnizonie zaprezentowano możliwości żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. W pokazie wzięły udział także pododdziały 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i 25. Brygady Kawalerii Powietrznej. Później Mariusz Błaszczak udał się do Terespola, gdzie wziął udział w pikniku wojskowym „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, będącym elementem kampanii rekrutacyjnej do Wojska Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski