Legie akademickie, klasy o profilu wojskowym albo mundurowym – to tylko niektóre z możliwości jakie mają młodzi ludzie, którzy pragną związać swoją przyszłość z wojskiem. Zarówno lubelskie uniwersytety jaki i szkoły średnie wychodzą im naprzeciw oferując zajęcia ze strzelectwa, pierwszej pomocy, a nawet możliwość zdobycia stopnia kaprala rezerwy.
Licea w mundurach
XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Zesłańców Sybiru w Lublinie klasy wojskowo-mundurowe prowadzi od wielu lat.
– Od zawsze cieszą się ogromną popularnością
– mówi nauczycielka Małgorzata Wrona. Dodaje, że teraz we wszystkich klasach mają komplet uczniów, a kandydaci już dopytują się o przyszłoroczną rekrutację.
Wojciech Kalicki, który jest dyrektorem XIV Liceum Ogólnokształcącym przy ZSO nr 1 im. Zbigniewa Herberta zdradza, że ich placówka jest jedną ze szkół w Polsce z najliczniejszymi klasami wojskowymi. – Zainteresowanie wzrosło. Zaczynaliśmy od jednego oddziału, teraz mamy po cztery na każdym poziomie. 70 proc. naszych uczniów to osoby spoza Lublina – mówi dyrektor.
W tym roku w życie weszła ustawa, według której powstaną oddziały przygotowania wojskowego z programem szkoleń Ministerstwa Obrony Narodowej i dodatkowymi środkami finansowymi. Jedynym „haczykiem” jest fakt, że MON ograniczyło ilość takich oddziałów – w całej Polce może ich powstać tylko 130. – My będziemy aplikować o trzy – zdradza dyrektor XIV LO.
Nauka w takim oddziale niesie za sobą szereg profitów. Są to m.in. pierwszeństwo w naborze do Wojsk Obrony Terytorialnej i innych służb mundurowych, preferencyjne przyjęcia na studia wojskowe czy przygotowanie do skróconej służby wojskowej. Ministerstwo zobowiązuje się również do dodatkowych zajęć tematycznych – chodzi o 260 godzin rozłożonych na cztery lata nauki oraz 50 godzin na obozie wojskowym w klasie maturalnej. Zajęciami tematycznymi w klasach wojskowych są m.in. strzelectwo, sztuki walki, ratownictwo i edukacja wojskowa.
- Można powiedzieć, że te klasy będą elitarne
- mówi Kalicki. W ramach nadzoru MON uczniowie skorzystają z dofinansowania do ubioru, wyposażenia szkoły czy obozów. Pod opieką ministerstwa obrony znajdzie się 55 szkół w całej Polsce. – Ministerstwu obrony zależy na ujednoliceniu poziomu wymagań – tłumaczy dyrektor.
O tym, jak dobrze działa oddział wojskowy w XIV LO może świadczyć fakt, że jako jedna z dwóch szkół w naszym kraju, w nagrodę za wyniki w nauce i osiągnięcia, dwudziestu uczniów wraz z czterema opiekunami wyjedzie na obóz wojskowy w Szkocji. – Bardzo cieszymy się z tego, co udało nam się osiągnąć – zaznacza Wojciech Kalicki.
Uczelnie w koszarach
Na wielu lubelskich uczelniach funkcjonuje stowarzyszenie Legia Akademicka. Jest to stowarzyszenie proobronne, działające od siedmiu lat w naszym województwie. Jest kontynuatorem tradycji ruchu ochotniczego szkolenia studentów Legia Akademicka oraz 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. - Organizacja zrzesza uczniów klas mundurowych, studentów, żołnierzy służby czynnej i rezerwy, ale również inne osoby zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności. Kadrę instruktorską stowarzyszenia tworzą żołnierze służby czynnej, ratownicy medyczni, instruktorzy strzelectwa - mówi o szczegółach funkcjonowania Legii Akademickiej jej rzecznik, Jakub Gering.
Kadra stowarzyszenia, o której mówi Gering, szkoli również uczestników programu Ministerstwa Obrony Narodowej Legia Akademicka. - Zaznaczę, iż należy rozróżniać stowarzyszenie Legia Akademicka i program MON o tej samej nazwie - zwraca uwagę rzecznik stowarzyszenia.
Ppłk Krzysztof Jarecki, pełnomocnik ds. programu Legia Akademicka na Politechnice Lubelskiej tłumaczy, że uczestniczący w programie MON mają możliwość uzyskania stopnia kaprala w rezerwie.
- Mogą z nim uzyskać ważne stanowisko w strukturach wojskowych
- zdradza Jarecki. Wystarczy, że po części teoretycznej, która trwa jeden semestr, wezmą udział w szkoleniu praktycznym. - Szkolenia odbywają się w ośrodkach wojskowych w całej Polsce. To pełnoprawne szkolenie wojskowe, gdzie obowiązuje porządek dnia i nie ma taryfy ulgowej - tłumaczy podpułkownik.
Część praktyczna dzieli się na dwa moduły - podstawowy i podoficerski. Każdy z nich trwa 21 dni. Po części podstawowej uczestnicy składają przysięgę wojskową. Moduł podoficerski kończy się egzaminami podoficerskimi i zdobyciem stopnia kaprala. - Za jeden dzień służby uczestnicy otrzymują żołd w wysokości stu złotych - mówi ppłk Krzysztof Jarecki.
- Maturzyści ze Staszica bawili się na studniówce. Zobacz!
- Widzów zachwycały zwierzaki małe i duże
- Lublinianie będą mieli Kartę Miejską. Co będzie dawała?
- Najpiękniejsze kibicki lubelskich drużyn. Zobacz zdjęcia
- Burzenie części szpitala w centrum Lublina. Zobacz zdjęcia
- Te kocurki z lubelskiego schroniska szukają domu. Zobaczcie!
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?