Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Wolne media" - Protesty w obronie mediów przed Sejmem i w wielu miastach

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Przed Sejmem trwa protest w obronie TVN. Organizatorzy podkreślają, że jedną z podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów. "Stajemy razem, by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce" – napisali w oświadczeniu. Podobne demonstracje odbywają się w ponad 80. miastach. W ich organizację zaangażowało się wiele fundacji oraz stowarzyszeń, między innymi: KOD, Akcja Demokracja, Ogólnopolski Strajk Kobiet, Grand Press Found, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, czy Stowarzyszenie Sędziów Polskich IUSTITIA.

Zebrani protestują przeciwko projektowi nowelizacji ustawy medialnej zaproponowanej przez posła Prawa i Sprawiedliwości Marka Suskiego. Pomysłodawca twierdzą, że ustawa ma chronić rynek medialny przed przejęciami ze strony państw wrogich, opozycja zarzuca, że ustawa uderza w krytyczną wobec polityków rządzącej koalicji stację TVN. Projekt ma trafić pod obrady Sejmu w środę o 11.30 - tak zdecydowało prezydium PiS.

Założenia projektu mówią o tym, że firmy spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego mogłyby kontrolować jedynie 49 proc. udziałów w polskich mediach. Zgodnie z projektem, koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych mogłaby zostać udzielona osobie zagranicznej pod warunkiem, że jej siedziba znajduje się na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego "pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim EOG".

W związku z tym, że właścicielem stacji TVN oraz TVN24 jest amerykańska spółka Discovery, której siedziba nie znajduje się na terenie EOG, mogłaby ona - zgodnie z ustawą - posiadać najwyżej 49 proc. udziałów w tych stacjach. Dlatego projekt ustawy został przez opozycję nazwany lex-TVN. Amerykanie musieliby bowiem, gdyby ustawa weszła w życie, sprzedać część swoich udziałów w TVN. Obecnie stacja oczekuje na przedłużenie koncesji, która wygasa 26 września. KRRiTV jak dotąd nie przedłużyła tej koncesji.

Posłowie opozycji, a także Porozumienie Jarosława Gowina zapowiedzieli brak poparcia dla nowelizacji. O ile opozycja jest za całkowitym odrzuceniem ustawy, to ugrupowanie Gowina stawiało warunek – przyjęcie poprawki, której celem jest poszerzenie katalogu państw, na terenie których mogą mieć siedzibę osoby zagraniczne, o państwa należące do OECD, tym samym USA zaliczałyby się do tej grupy.

Jednak we wtorek wieczorem rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że premier Mateusz Morawiecki poinformował, że złożył wniosek o odwołanie z rządu wicepremiera Jarosława Gowina.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Wolne media" - Protesty w obronie mediów przed Sejmem i w wielu miastach - Portal i.pl

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski