Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wolne tylko trzy łóżka zakaźne w szpitalu tymczasowym w Lublinie. I sześć respiratorów

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Szpital tymczasowy w Targach Lublin
Szpital tymczasowy w Targach Lublin Małgorzata Genca/Archiwum
To stan na godz. 20 w szpitalu tymczasowym. W środę padł tegoroczny rekord, jeśli chodzi o liczbę zakażeń w Polsce, jak i na Lubelszczyźnie.

W szpitalu na Targach Lublin ma zostać uruchomiony czwarty moduł z 28 łóżkami dla pacjentów z COVID-19. Wojewoda mówi, że nastąpi to w tym tygodniu. Wtedy w placówce dostępnych będzie 112 łóżek covidowych plus 10 intensywnej terapii. Aktualnie w placówce przebywa 81 zakażonych na wewnętrznym oddziale covidowym (na 84 miejsca) oraz 4 osoby wymagające intensywnej terapii na oddziale respiratorowym (na 10 miejsc). Oznacza to, że łącznie wolnych jest tylko dziewięć łóżek.

W związku z planowanym uruchomieniem dodatkowych łózek, potrzebny jest również dodatkowy personel, który zapewni opiekę chorym. Skąd go wziąć? - Trwają przekierowania personelu medycznego do pracy w szpitalu tymczasowym. Chodzi o lekarzy, pielęgniarki, ratowników m.in. ze szpitali niecovidowych, jak np. w Bychawie, Bełżycach, Świdniku, czy ze Szpitala Wojskowego w Lublinie. Z tych czterech szpitali będą przekierowani do pracy w szpitalu tymczasowym, niektórzy w pełnym wymiarze godzin, a część w formie dyżurów przez 2-3 dni - mówi Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Obecnie ok. 1300 zakażonych przebywa w lubelskich szpitalach. Wolnych miejsc dla pacjentów nie ma obecnie w Janowie Lubelskim, Krasnymstawie, Kraśniku, Łukowie oraz Parczewie. Dlatego ciągle zwiększana jest liczba łóżek zakaźnych w naszym regionie. W czwartek liczba łóżek zakaźnych na II poziomie szpitali zwiększy się do 1747. Gdzie konkretnie? W Krasnymstawie i Tomaszowie Lubelskim.

Duże emocje w ostatnich dniach wywołała decyzja wojewody o przekształceniu łóżek z oddziału położniczego w Parczewie na miejsca covidowe, co by oznaczało, że ciężarne pacjentki musiałyby rodzić np. w Radzyniu Podlaskim albo Lubartowie. Po uzgodnieniach wojewoda poinformował, że zmieni tę decyzję i ostatecznie miejsca zakaźne powstaną w Parczewie na oddziale rehabilitacji.

– Udało się osiągnąć kompromis. Na ten moment 7 łóżek covidowych z dostępem do tlenu powstanie na rehabilitacji. Gdyby jednak sytuacja się pogarszała, a liczba hospitalizacji rosła, to niewykluczone, że w dalszej kolejności również na położnictwie zostaną przekształcone łóżka – mówi Janusz Hordejuk, starosta parczewski.

W środę padł w Polsce rekord zakażeń. Potwierdzono prawie 30 tys. nowych przypadków, z czego tysiąc na Lubelszczyźnie. To również rekord w tym roku na Lubelszczyźnie. W ciągu ostatniej doby w naszym regionie zmarło 34 pacjentów z Covid, 5 z nich nie miało chorób towarzyszących.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski