Wraca temat bloków przy Dolnej 3 Maja. W czwartek sprawą zajmą się miejscy radni z Lublina

Jakub Sarek
Jakub Sarek
nadesłane
Trzy bloki ze 135 mieszkaniami mają stanąć u zbiegu Dolnej 3 Maja i Solidarności. Chodzi o działkę, gdzie obecnie znajduje się parking. W realizacji przedsięwzięcia pomóc ma "lex deweloper".

W czwartek (27 kwietnia) miejscy radni zdecydują o losie inwestycji u zbiegu Dolnej 3 Maja i Solidarności. Spółka TKM Global chce wybudować w tym miejscu trzy bloki w trybie specustawy mieszkanowiej, zwanej potocznie "lex deweloper". W lokalizacji, w której mają powstać budynki, funkcjonują obecnie płatny parking oraz komis samochodowy. W lutym 2023 r. do ratusza trafił komplet dokumentów dotyczących przedsięwzięcia.

Projekt zakłada budowę łącznie 135 mieszkań - dla budynku A: 50, dla budynku B: 52, a dla budynku C: 33. Ich powierzchnia waha się od 25 metrów kwadratowych do 125 mkw. Najwyższy z obiektów ma składać się z siedmiu pięter, z kolei najniższy z czterech. Na parterze dwóch bloków planowane są lokale usługowe (np. biurowe, fryzjerskie, medyczne, kosmetyczne i handlowe), które mają wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców. Ich charakter będzie nieuciążliwy dla przyszłych lokatorów bloku.

- Z uwagi na granice ESOCH (Ekologiczny System Obszarów Chronionych – przyp. red.), która przebiega przez teren inwestycji ideą projektową jest projekt budynków ekologicznych, odzyskujących wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewani roślinności znajdujące się na działce oraz dachów zielonych - przekonuje Mariusz Plewa, autor koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

"Lex deweloper" wymaga od konserwatora zabytków wydania opinii ws. realizacji inwestycji. Warto przy tym podkreślić, że nie jest ona wiążąca dla Rady Miasta:

- W tej sprawie wydaliśmy dwie opinie. Pierwsza z nich była negatywna. W drugiej złożonej do nas koncepcji, inwestor zaproponował obniżenie wysokości części budynków. Po tych korektach pozytywnie zaopiniowaliśmy jego projekt argumentując, że w ten sposób zaproponowane niewielkie podwyższenia w stosunku do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie wpływają negatywnie na lokale dopuszczane w obowiązującym mpzp. Jednocześnie, w stosunku do wcześniejszej koncepcji powiększona została powierzchnia biologicznie czynna (grunt, który nie jest zabudowany, natomiast jest pokryty roślinami i umożliwia naturalną retencję wody - przyp. red) - tłumaczy Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie.

Od 2019 r. miejscy radni wyrazili zgodę tylko na jedną inwestycję w trybie specustawy mieszkanowiej. Chodzi o budowę czterech bloków przy ul. Gospodarczej. Na jakim etapie znajduje się aktualnie przedsięwzięcie?

- Inwestor złożył wniosek o budowę. Sprawa jest rozpatrywana - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie