Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wraca temat bloków przy Dolnej 3 Maja. W czwartek sprawą zajmą się miejscy radni z Lublina

Jakub Sarek
Jakub Sarek
nadesłane
Trzy bloki ze 135 mieszkaniami mają stanąć u zbiegu Dolnej 3 Maja i Solidarności. Chodzi o działkę, gdzie obecnie znajduje się parking. W realizacji przedsięwzięcia pomóc ma "lex deweloper".

W czwartek (27 kwietnia) miejscy radni zdecydują o losie inwestycji u zbiegu Dolnej 3 Maja i Solidarności. Spółka TKM Global chce wybudować w tym miejscu trzy bloki w trybie specustawy mieszkanowiej, zwanej potocznie "lex deweloper". W lokalizacji, w której mają powstać budynki, funkcjonują obecnie płatny parking oraz komis samochodowy. W lutym 2023 r. do ratusza trafił komplet dokumentów dotyczących przedsięwzięcia.

Projekt zakłada budowę łącznie 135 mieszkań - dla budynku A: 50, dla budynku B: 52, a dla budynku C: 33. Ich powierzchnia waha się od 25 metrów kwadratowych do 125 mkw. Najwyższy z obiektów ma składać się z siedmiu pięter, z kolei najniższy z czterech. Na parterze dwóch bloków planowane są lokale usługowe (np. biurowe, fryzjerskie, medyczne, kosmetyczne i handlowe), które mają wychodzić naprzeciw potrzebom mieszkańców. Ich charakter będzie nieuciążliwy dla przyszłych lokatorów bloku.

- Z uwagi na granice ESOCH (Ekologiczny System Obszarów Chronionych – przyp. red.), która przebiega przez teren inwestycji ideą projektową jest projekt budynków ekologicznych, odzyskujących wodę deszczową, która będzie wykorzystywana do podlewani roślinności znajdujące się na działce oraz dachów zielonych - przekonuje Mariusz Plewa, autor koncepcji architektoniczno-urbanistycznej.

"Lex deweloper" wymaga od konserwatora zabytków wydania opinii ws. realizacji inwestycji. Warto przy tym podkreślić, że nie jest ona wiążąca dla Rady Miasta:

- W tej sprawie wydaliśmy dwie opinie. Pierwsza z nich była negatywna. W drugiej złożonej do nas koncepcji, inwestor zaproponował obniżenie wysokości części budynków. Po tych korektach pozytywnie zaopiniowaliśmy jego projekt argumentując, że w ten sposób zaproponowane niewielkie podwyższenia w stosunku do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie wpływają negatywnie na lokale dopuszczane w obowiązującym mpzp. Jednocześnie, w stosunku do wcześniejszej koncepcji powiększona została powierzchnia biologicznie czynna (grunt, który nie jest zabudowany, natomiast jest pokryty roślinami i umożliwia naturalną retencję wody - przyp. red) - tłumaczy Hubert Mącik, Miejski Konserwator Zabytków w Lublinie.

Od 2019 r. miejscy radni wyrazili zgodę tylko na jedną inwestycję w trybie specustawy mieszkanowiej. Chodzi o budowę czterech bloków przy ul. Gospodarczej. Na jakim etapie znajduje się aktualnie przedsięwzięcie?

- Inwestor złożył wniosek o budowę. Sprawa jest rozpatrywana - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego ratusza.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski