Wrocław: Mistrzostwa świata w akrobatyce

  Wrocław: Mistrzostwa świata w akrobatyce

  Paweł Pluta

  Gazeta Wrocławska

  Aktualizacja:

  Gazeta Wrocławska

  W czwartek we wrocławskiej Orbicie odbyła się efektowna ceremonia otwarcia, a już w piątek (od godz. 10) rozpoczną się zmagania 180 zawodników z 25 krajów w ramach 22. Mistrzostw Świata w Gimnastyce Akrobatycznej.
  - Wrocław już po raz trzeci w historii organizuje MŚ w akrobatyce (poprzednie w 1995 i 2000 r. - przyp. red.) i pod tym względem jesteśmy rekordzistami - mówi Arkadiusz Szymczak, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego i zarazem wiceprezes Polskiego Związku Akrobatyki Sportowej. - Gdyby nie pomoc władz miasta oraz namowy prezes PZAS Urszuli Wojtkowiak, to tych imprez we Wrocławiu by nie było. Władze Międzynarodowej Federacji Gimnastyki (FIG) bardzo lubią i cenią nasze miasto, jego atrakcyjność i położenie, stąd po raz trzeci MŚ odbywają się w stolicy Dolnego Śląska - dodaje Arkadiusz Szymczak.

  Udział zawodników ze ścisłej światowej czołówki gwarantuje widowisko na najwyższym światowym poziomie, zaciętą walkę o medale oraz niezapomniane emocje.

  180 zawodników z 25 krajów zaprezentuje się w pięciu konkurencjach: pary kobiet, pary mężczyzn oraz pary mieszane, a także trójki kobiet i czwórki mężczyzn.
  Wśród najlepszych nie zabraknie oczywiście reprezentantów Polski, którzy wystąpią w następujących kategoriach: trójka kobiet (w składzie Kinga Beker, Kinga Grześków oraz Kamila Kowalska), czwórka mężczyzn (Tomasz Antonowicz, Michał Jarczak, Szymon Rudyk i Maciej Piasecki) oraz para męska (Adrian Czyż, Adam Wojtacki).

  Wśród gwiazd imprezy, która zakończy się w niedzielę, znajdą się m.in.: Rosjanie Konstantin Pilipczuk, Aleksiej Dudenko (wicemistrzowie świata), Białorusinki Alina Juszko - Katarina Muraszko (obrończynie tytułu mistrzowskiego w parach kobiet), amerykańska para mieszana Kristin Allen - Michael Rodrigues (zdobywcy złotych medali w zeszłorocznych Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich), Rosjanki Aygul Szakudinowa, Jekaterina Strojnowa, Jekaterina Loginowa (złoty medal Igrzysk Sportów Nieolimpijskich) oraz Wangxin Xue, Sheng Fang, Yuchao Zhao i Youliang Han (chińska czwórka mężczyzn, która była bezkonkurencyjna w tajwańskich igrzyskach w 2009 roku).

  Każdy z zespołów będzie musiał zaprezentować podczas kwalifikacji obowiązkowe ukła-dy: statyczny, dynamiczny oraz mieszany, natomiast w sesji finałowej zawodnicy zaprezentują się raz jeszcze w układzie mieszanym. Mniej wgłębionym w tajniki wiedzy akrobatycznej Czytelnikom wyjaśniamy, że w układzie statycznym zawodnicy prezentują określone figury akrobatyczne (najczęściej w formie tzw. "piramidy"), podczas których muszą wytrzymać w bezruchu co najmniej 3 sekundy. W układzie dynamicznym natomiast muszą znaleźć się elementy "lotu", takie jak skoki bądź salta. Układ mieszany zawiera elementy obu układów.
  Więcej na stronie: www. worldchampionships2010.pl.

  Czytaj treści premium w Kurierze Lubelskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gwiazda z fotki

  sisu (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 10

  a co robi ta gwiazda ze zdjęcia? kładzie kafelki w toalecie?

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  O tym się mówi

  Wideo