Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wrześniowy powrót do szkolnych ławek. Lubelskie placówki przygotowane na pierwszy dzwonek

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Łukasz Kaczanowski/archiwum
Zgodnie z zapowiedziami 1 września uczniowie powracają do nauki w trybie stacjonarnym. Po pierwszym dzwonku czeka ich „nowa rzeczywistość”.

Nowy rok szkolny powita w Lublinie ponad 44 tys. uczniów i słuchaczy, a z nimi ponad 6 tys. nauczycieli i ponad 3 tys. pracowników niepedagogicznych w 151 szkołach i innych placówkach oświatowych prowadzonych przez miasto.

- W tej liczbie znajduje się 68 przedszkoli z 9300 miejscami i 22 szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi, zapewniające ok. 900 miejsc dla dzieci 5-letnich i 6-letnich - podaje ratusz i podsumowuje, że do publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych uczęszczać będzie w tym roku 9 747 dzieci w wieku od 3 do 6 lat. - Ponadto miasto jest organem dotującym dla 178 placówek prowadzonych przez inne podmioty, w których kształcić się będzie ponad 14 tys. wychowanków i uczniów – dodaje.

Szkoły nauczone doświadczeniem pandemii, przygotowane są zarówno na naukę stacjonarną, jak i hybrydową, choć na razie o tej drugiej nikt głośno nie mówi. Wytyczne podane przez MEN we współpracy z MZ i GIS w sprawie organizacji prac szkół są podobne do tych, które znany już z poprzedniego roku i tak jak do tej pory, decyzje o ich wprowadzeniu będą zależeć od dyrektorów poszczególnych placówek, chodzi m.in. o rekomendację szczepień, dezynfekcję, zachowanie dystansu społecznego oraz zasady higieny, korzystanie z maseczek m.in. na korytarzach czy częste wietrzenie klas.

Jak podaje ratusz, w drugiej połowie sierpnia, lubelska straż miejska skontrolowała 43 szkoły podstawowe na terenie Lublina.

- Zwracano uwagę na takie aspekty zabezpieczenia placówek jak monitoring, objęcie ochroną przez dozorcę/firmę ochroniarską, a także zapewnienie dostępu do środków dezynfekcyjnych i maseczek oraz izolatorium wyposażonego w środki ochronne.

- Miasto dużą uwagę przywiązuje do zapewnienia odpowiednich warunków realizacji procesu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuńczego m.in. przeznaczając znaczne środki finansowe na odpowiednie wyposażenie szkół i placówek. Realizacja zadań w obszarze oświaty wymaga zaangażowania zwiększonych środków z budżetu miasta – mówi Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublina ds. oświaty i wychowania. I dodaje, że w tym roku wysokość środków finansowych przeznaczonych na oświatę przekroczy 950 mln zł.

Dzięki temu lubelskie szkoły mogą przygotować się od strony technicznej. Już od początku 2021 r. na inwestycje oraz stałe remonty bieżące miasto wydało ponad 3,7 mln zł, wyremontowano m.in. SP nr 43, nr 6, nr 5, nr 40 i nr 51. W ramach projektu „Termomodernizacja sześciu obiektów użyteczności publicznej w Lublinie” realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego docieplane są szkoły nr 26 oraz nr 18, nr 20 i nr 6, ZSB przy ul. Słowiczej oraz w ZST-K przy ul. Zemborzyckiej.

Obecnie trwają również prace wykończeniowe w budynku ZSE im. Vetterów, rozpoczęto budowę sali gimnastycznej przy I LO im. Staszica, rozbudowę kuchni i stołówki oraz segmentu dydaktycznego w SP nr 52, budowę segmentu przedszkola w ZS nr 12 oraz budowę obiektu szkoleniowego przy LCKZiU.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski