MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wścieklizna w powiecie hrubieszowskim. Władze gmin już reagują

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Ponadto na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in. organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie tylko.
Ponadto na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in. organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie tylko. Pixabay
Powiatowy lekarz weterynarii w Hrubieszowie wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny. Obowiązuje ono na terenie całego powiatu, jednak ognisko tej groźnej choroby wykryto w miejscowości Gozdów (gm. Werbkowice). Wykonanie rozporządzenia powierzono burmistrzowi Hrubieszowa oraz wójtom gmin: Hrubieszów, Dołhobyczów, Werbkowice, Uchanie, Trzeszczany, Mircze, Horodło.

- W miejscowości Gozdów, na jednej z posesji, znaleziono martwego lisa. Przeprowadzono badania, które wykazały, że był chory na wściekliznę – mówi Sylwia Olczak, lekarz weterynarii z Inspekcji Weterynaryjnej Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Hrubieszowie. - Dlatego zostało wydane rozporządzenie, które obowiązuje aż do odwołania. To ważne. Wścieklizna jest chorobą bardzo niebezpieczną także dla ludzi.

Uwaga! Obszar zagrożony

Wprowadzono kilka ważnych zasad. W gminach objętych rozporządzeniem ma zostać zastosowane oznakowanie obszaru zagrożonego. Chodzi o ustawienie przy drogach, ścieżkach dla pieszych, parkingach oraz m.in. na – jak to określono: granicach powiatu czytelnych i trwałych tablic z wyraźnym napisem „Uwaga! Obszar zagrożony wścieklizną”. Muszą być one czytelne z odległości przynajmniej 100 metrów.

Powinny zostać także przeprowadzone odstrzały sanitarne lisów. Ponadto na obszarze zagrożonym zakazuje się m.in. organizowania targów, wystaw, konkursów, pokazów z udziałem psów, kotów oraz innych zwierząt wrażliwych na wściekliznę. Nie tylko. Niezbędny jest także odpowiedni nadzór nad zwierzętami gospodarskimi z gatunków wrażliwych na wściekliznę przebywającymi na wybiegach lub pastwiskach.

Ponadto obywatele powinni zgłaszać do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Hrubieszowie gdy zauważą przypadki padnięć dzikich zwierząt mięsożernych.

Groźny wirus

Dlaczego to takie ważne? Wścieklizna jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus powodujący zmiany zapalne w ośrodkowym układzie nerwowym ludzi oraz zwierząt stałocieplnych. Jest niebezpieczna, może prowadzić nawet do śmierci.

Jak przypominają hrubieszowscy lekarze weterynarii, wirus wścieklizny wykazuje dużą odporność na gnicie (w rozkładających się zwłokach zachowuje zakaźność nawet do kilku tygodni) oraz zamarzanie. Wrażliwy jest natomiast na działanie promieni słonecznych, ogrzewanie (w temperaturze 60 st. C. przeżywa tylko 5 minut) oraz większość środków dezynfekcyjnych.

„Transmisja zakażenia następuje zazwyczaj wskutek pogryzienia przez chore zwierzę, gdy do rany dostanie się jego ślina” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez Jarosława Perehubkę, powiatowego lekarza weterynarii w Hrubieszowie (tekst można znaleźć na stronie internetowej UG w Werbkowicach). „Możliwe jest również zarażenie się w przypadku przedostania się śliny lub moczu chorego zwierzęcia na skaleczenia i zadrapania skóry lub błony śluzowe (np. jamy ustnej, nosa, spojówki oka). Wirus wścieklizny z miejsca zakażenia poprzez nerwy obwodowe wędruje do ośrodkowego układu nerwowego i tam się namnaża”

Władze gmin z powiatu hrubieszowskiego stosują się do rozporządzenia. - Tablice zostały już przygotowane i są rozstawione. Do innych zasad także się stosujemy – zapewnia Elżbieta Waleczek, zastępca wójta gminy Werbkowice.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski