Wspinaczka sportowa: Aleksandra Rudzińska mistrzynią świata

Aleksandra Rudzińska (Pol-Inowex Skarpa Lublin) jest jedną z najlepszych zawodniczek na świecie we wspinaczce sportowej (konkurencja na czas) Grzegorz Gajaszek
Aleksandra Rudzińska z Pol-Inowex Skarpa Lublin zdobyła złoty medal w kategorii do 19 lat (młodzieżowiec, konkurencja na czas) podczas mistrzostw świata we wspinaczce sportowej. Czempionat w dniach 15-19 sierpnia odbył się w kanadyjskim Central Saanich.

Lublinianka w biegu finałowym nie dała najmniejszych szans reprezentantce Francji Anouck Jaubert. Brąz przypadł natomiast Rosjance Svetlanie Okolnichniko.

- To już trzecie złoto Oli w karierze w mistrzostwach globu. Pierwsze wywalczyła w 2009 roku we Francji wśród juniorek młodszych, natomiast dwa lata temu stanęła na najwyższym stopniu podium w Austrii w zmaganiach juniorek - informuje Grzegorz Gajaszek, trener Pol-Inowex Skarpa.

W tym roku Rudzińska zdobyła już między innymi dwa tytuły wicemistrzyni Starego Kontynentu: seniorek we francuskim Chamonix oraz młodzieżowej w austriackim Imst. Stawała również dwukrotnie na podium Pucharu Świata seniorek. 22 marca wygrała w świetnym stylu zawody w chińskim Chongqing, natomiast 22 czerwca uplasowała się na trzeciej pozycji w stolicy Azerbejdżanu Baku. Lubelska zawodniczka startowała również w kolumbijskim Cali w prestiżowych zawodach World Games 2013 - igrzyskach sportów nieolimpijskich, plasując się tuż za podium.

W MŚ w Kanadzie startowała również 16-letnia Patrycja Chudziak, koleżanka klubowa Rudzińskiej, zajmując piątą lokatę w rywalizacji juniorek. Dla 16-letniej Chudziak był to pierwszy start w zawodach tak wielkiej rangi.